Obrzeża ogrodowe można uznać za niezbędne elementy wyposażenia wszystkich przestrzeni ogrodowych, w których zachodzi konieczność wydzielenia kilku zupełnie różnych tematycznie stref. Akcesoria te, za sprawą zupełnie różnorodnej stylistyki, wielkości i charakterystyki, mają mnóstwo zastosowań, dlatego warto je wykorzystać w każdym zadbanym ogródku. Niestety problem jest z wyborem tego idealnego produktu, który będzie w stanie, łącząc korzystną cenę z wysoką jakością, zagwarantować skuteczne oddzielenie trawnika od np. nasadzeń. Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie? Odpowiadamy w najmniejszych szczegółach!
Czym są obrzeża ogrodowe?
Obrzeża ogrodowe są przeznaczone do podziału dużego, rozległego ogrodu na wiele mniejszych stref o zupełnie różnym przeznaczeniu, stylistyce lub rodzaju. Obrzeża trawnikowe, niezależnie od ich charakterystyki oraz rodzaju, mają przez to wiele zalet, które wynikają bezpośrednio z ich właściwości.
- Uatrakcyjnienie ogrodu – obrzeża trawnika są niezwykle efektownym elementem każdego ogrodu. Wpływają pozytywnie na jego estetykę, zwracają na siebie mnóstwo uwagi i stanowią doskonale widoczny kontrast, który skutecznie oddziela wizualnie kilka stref od siebie. Co ciekawe, obrzeże trawnikowe można z łatwością dopasować do stylu ogrodu i go podkreślić lub odwrotnie – przełamać.
- Ułatwienie utrzymania ogrodu w czystości – warto wiedzieć, że obrzeża betonowe oraz drewniane czy plastikowe cechują się brakiem przepuszczalności wody i zanieczyszczeń, dlatego blokują samoczynne przedostawanie się np. gleby lub żwiru na rabaty czy na chodnik wyłożony kostką brukową bądź płytami chodnikowymi. W efekcie obrzeże ogrodowe można wykorzystać do oddzielenia trawnika od alejek, co znacznie podnosi komfort utrzymania obu tych obszarów w należytej czystości.
Obrzeża ogrodowe – czy stanowią dobre rozwiązanie?
Zdecydowanie tak, lecz tylko pod warunkiem ich prawidłowego dopasowania do stylistyki, powierzchni oraz ogólnej charakterystyki ogrodu. Zachęcamy przede wszystkim do wyboru odpowiednich materiałów, które definiują trudność montażu oraz styl, który prezentuje dany produkt, jak i do zerknięcia na jego właściwości techniczne, które mogą mieć wbrew pozorom duży wpływ na efektowność całego ogrodu w dłuższej perspektywie czasowej. Warto, aby obrzeża rabat były w pełni odporne na działanie promieniowania UV, które z łatwością niszczy strukturę każdego materiału sztucznego, prowadzi do wybarwiania się oraz uszkodzeń samej zewnętrznej faktury.
Podobnie jest w przypadku mrozu – obrzeże chodnikowe wykonane z mocno porowatego materiału może pękać pod wpływem wchłoniętej wody, która znacznie zwiększa swoją objętość po zamarznięciu, niszcząc produkt tuż po pierwszych, zimowych dniach.
Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie?
- Obrzeża plastikowe – zdecydowanie najpopularniejsze, najłatwiejsze w instalacji i bezproblemowe w bieżącej pielęgnacji. Zazwyczaj mają formę rulonu i są wykonane z cienkiego i dość elastycznego tworzywa sztucznego, są także korzystnie wycenione, zatem łatwodostępne. Ponadto nie trzeba ich konserwować – po zauważeniu uszkodzenia wystarczy wymienić produkt na zupełnie nowy.
- Obrzeża typu palisady – ciekawe stylistycznie rozwiązanie, składające się z kilku pojedynczych elementów przypominających do złudzenia niewielkie kawałki standardowego drewna. Są jednak wykonane z plastiku, zatem na długo zachowują swoją stylistykę oraz parametry techniczne. Dużą popularnością cieszą się warianty stałe i sztywne o budowie modułowej – uszkodzony moduł można z łatwością wymienić na nowy.
Wśród wielbicieli natury dużą popularnością cieszy się także obrzeże trawnikowe drewniane, lecz nie jest ono zbyt odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, wymagają także okresowej pielęgnacji. Z kolei betonowe obrzeża, mimo ich surowej, efektownej stylistyki, są także bardzo ciężkie i wymagają znacznie trudniejszego montażu, przez co w prywatnych domach można je uznać za prawdziwą rzadkość. Obrzeża metalowe z kolei, jako ukłon w stronę najprawdziwszej surowości, sprawdzą się głównie w ogrodach w stylu rustykalnym.
Jak zrobić obrzeża w ogrodzie – samodzielnie czy z kimś?
Wiemy już, z czego zrobić obwódki w ogrodzie i czym się kierować podczas tej pracy, nie wiemy natomiast, jak przeprowadzić ten proces – samodzielnie czy z firmą? Obrzeża ogrodowe zazwyczaj są bardzo proste w instalacji. Zależnie od wariantu wystarczy wkopać je w ziemię i zasypać po osadzeniu lub przytwierdzić do istniejącej części aranżacji za pomocą niewielkich elementów montażowych, nawet do kostki brukowej.
Zazwyczaj jednak, aby oddzielić trawnik od alejek czy rabat, wystarczy samo wkopanie produktu do gleby i prawidłowego ułożenie go względem pozostałych. Oczywiście czasami, zależnie np. od tego, czy podłoże jest sypkie, czy też wymaga dodatkowego utwardzenia, może być potrzeba okresowego wypionowania obrzeża po jego opadnięciu na skutek zapadania się niektórych rodzajów gleby.
Obrzeża ogrodowe – pomysły, które warto wykorzystać
Każdy ma inny pomysł na obrzeża ogrodowe, gdyż poza modułowymi produktami, dużą popularnością cieszą się także te nietuzinkowe, spersonalizowane aranżacje.
- Kostki granitowe – bardzo popularne obrzeża wśród osób, którym np. po wyłożeniu kostki na posesji pozostało kilka sztuk do ich dalszego wykorzystania. Są trwałe, mocne i efektowne, lecz mogą wymagać pewnych działań związanych z samą instalacją.
- Obrzeża drewniane – równie popularne i efektowne jak kamienne, z tą jednak różnicą, że wymagają znacznie większego zaangażowania ze strony ogrodnika. Nie są zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne, lecz nadrabiają naturalną stylistyką.
- Obrzeża chodnikowe – to rodzaje obrzeży spotykane zdecydowanie najrzadziej, gdyż są ciężkie, masywne i niewymiarowe, przez co ich instalacja wymaga czasami użycia specjalistycznego sprzętu, a już z całą pewnością symultanicznej pracy minimum dwójki silnych osób.
Czy obrzeże w ogrodzie jest niezbędne?
Obrzeża, mimo że nie są niezbędne, to stanowią doskonałe wyposażenie każdego ogrodu. Ułatwiają proces koszenia trawnika, gdyż zabezpieczają kolejne części ogrodowej architektury przed uszkodzeniem, a także zmniejszają rozsypywanie się materiału po różnych obszarach ogrodu. Z tego względu nie są obowiązkowe, aczkolwiek ich brak może niekorzystnie wpływać na kwestię estetyki całego ogrodu, dlatego patrząc na ich niską cenę, warto zakupić je do swojego ogrodu i zwiększyć w ten sposób jego atrakcyjność.
FAQ:
- Z czego zrobić obrzeża w ogrodzie?
Obrzeża ogrodowe mogą być wykonane z wielu zupełnie różnorodnych materiałów. Jedne, np. w postaci tworzywa sztucznego, charakteryzują się wysoką odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, podczas gdy inne, np. niezaimpregnowane drewno zachwyca swoją naturalną stylistyką. Warto dopasować materiał do swoich oczekiwań oraz możliwości finansowych. - Jak zrobić obrzeża w ogrodzie?
Obrzeża ogrodowe, zależnie od ich wariantu oraz rozmiaru, zazwyczaj wystarczy wkopać w podłoże i prawidłowo je osadzić, wypionować i wypoziomować. Warto także przed zakończeniem prac sprawdzić, czy wszystkie górne krawędzie obrzeży leżą równo względem siebie. - Obrzeża ogrodowe – pomysły najpopularniejsze wśród ogrodników.
Obrzeża ogrodowe warto dopasować do aranżacji swojej przydomowej przestrzeni. Doskonale sprawdzi się drewno, metal, kamień, w tym łupek oraz kostka brukowa (granitowa), a także obrzeża chodnikowe i wiele innych. Tak naprawdę nie istnieją na tym polu żadne ograniczenia – wszystkie rozwiązania są ciekawe i mogą doskonale wpłynąć na styl ogrodu.