Zastanawiasz się, jak pozbyć się chwastów wyrastających praktycznie w każdym miejscu? Te pasożytnicze rośliny mogą być prawdziwym koszmarem! Chwasty wykiełkują dosłownie wszędzie, zarastając rośliny, na których uprawie Ci zależy. Jeśli chcesz, by Twój ogród prezentował się estetycznie, walka z chwastami będzie konieczna! Co zrobić, by wyeliminować chwasty? Sprawdź nasze podpowiedzi.
Jak pozbyć się chwastów na zawsze? Sprawdzone sposoby
Uciążliwe chwasty to problem, z którym działkowcy mierzą się szczególnie wczesną wiosną, chociaż niektóre z nich kwitną latem. Nawet pojedyncze chwasty nie powinny być ignorowane; rozrost chwastów przebiega błyskawicznie i może mieć on negatywny wpływ na inne rośliny. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym usuwanie chwastów będzie skuteczne.
Regularne czuwanie nad tym, by rośliny uprawne nie miały towarzystwa w postaci chwastów, nie zawsze jest możliwe. Tacy nieproszeni goście rozpleniają się w błyskawiczny sposób; należy więc zareagować od razu, by się ich szybko pozbyć.
Ściółkowanie, czyli popularna metoda na pozbycie się chwastów
Występowanie chwastów na działce bądź w przydomowych ogródkach można ograniczyć już od podstaw. W przypadku trawnika nie będzie to proste; zadziałać możemy z kolei na rabatach czy grządkach warzywnych. Jedną z popularnych metod jest ściółkowanie gleby, czyli pokrywanie jej materiałem ochraniającym. Ściółka pełni funkcje zabezpieczające, ale wpływa również na estetyczny wygląd ogrodu. Dobrze byłoby stosować ściółkę organiczną, która nie tylko ograniczy wzrost chwastów, ale zapewni glebie niezbędne składniki odżywcze. Inną metodą jest zakup ściółki syntetycznej, która umożliwia redukcję zachwaszczenia przy niewielkim nakładzie pracy.
Usuwanie nasion chwastów
Aby skutecznie pozbyć się chwastów, musimy uważać na ich nasiona. Zdarza się bowiem, że sami przenosimy chwasty do naszego ogródka! W jaki sposób? Na przykład rozkładając materiał siewny na trawnik czy rabatę. Kupując ziemie do ogródka, warto zadbać o to, by odznaczała się ona wysoką jakością. Należy pamiętać, by była też przechowywana w zamkniętych pojemnikach, dzięki czemu nie będzie zawierała niepożądanych składników.
Ręczne usuwanie chwastów
Ręczne usuwanie chwastów jest popularną metodą na pozbycie się tych niepożądanych gości. Czynności najlepiej wykonywać na początku sezonu. Mamy wówczas pewność, że chwasty nie wytworzyły jeszcze swoich nasion. Jak usunąć chwasty ręcznie? Niezbędna do tego będzie motyka lub łopata. Przekopuje się grządki, by wykopać i usunąć ewentualne nasiona.
Warto jednak od razu podkreślić, że niektóre chwasty nie reagują dobrze na usuwanie ręczne. Pielenie może stymulować je do wzrostu; jeśli wyrosną im korzenie, to znacznie trudniej będzie się ich pozbyć. W takiej sytuacji konieczne będzie wykopanie całości – łącznie z kłączami. Usuwanie ręczne jest skuteczne wtedy, gdy czynność taką wykonuje się cyklicznie. W zależności od potrzeb należy tego dokonywać co tydzień lub dwa.
Usuwanie chwastów za pomocą chemicznych środków
Jeśli sposoby mechaniczne usuwania chwastów zawiodą, wówczas warto zastanowić się nad tym, czy nie pomogą nam środki chemiczne. Większość dostępnych na rynku specyfików doskonale poradzi sobie z taką niepożądaną rośliną, jaką jest chwast. Warto jednak podkreślić, że użycia chemii mogą zagrozić także innym roślinom; proces należy przeprowadzać ostrożnie, dobierając odpowiednie środki chwastobójcze.
Herbicydy powinno się stosować wyłącznie zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. W przeciwnym razie roztwory mogą zniszczyć składniki pokarmowe w glebie, co uniemożliwi wzrost jakichkolwiek roślin. Środków chemicznych można używać miejscowo. Preparat nie szkodzi wtedy innym roślinom, sprawiając jednocześnie, że rozrost chwastów zostaje zahamowany.
Rodzaje środków chemicznych
Środki chemiczne dzielą się według sposobów działania i wnikania. Na rynku produktów znaleźć możemy między innymi:
- herbicydy kontaktowe – pozwalają usunąć chwasty w bezpośrednim kontakcie ze specyfikiem,
- herbicydy systemiczne – wnikają one w głąb rośliny, hamując rozwój chwastów,
- herbicydy nalistne – działają na liście chwastów, dzięki czemu grządki i ich korzenie są chronione,
- herbicydy doglebowe – ich użycie sprawia, że możemy szybko pozbyć się chwastów; warto jednak pamiętać, że działają one również w obrębie rośliny. Zielone części roślin hodowanych oraz gleba wokół może utracić substancje odżywcze na skutek stosowania tych preparatów,
- herbicydy nieselektywne – to preparaty niszczące większość chwastów, ale również części innych roślin. Należy je stosować wyłącznie przed założeniem ogrodu.
Jak używać chemicznych środków?
Środki chemiczne do usuwania chwastów należy stosować w sposób ostrożny. Szczególnie istotne są rękawiczki jednorazowe, które zapobiegną uszkodzeniom dłoni. Warto zainwestować także w maseczki ochronne, dzięki którym nie będziemy wdychać niebezpiecznego środka.
Należy jeszcze dodać, że zabiegi przeprowadza się w bezwietrzny dzień; zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się środka na glebę czy skoszoną trawę. Najlepsza temperatura na takie czynności waha się od dziesięciu do dwudziestu stopni Celsjusza. Nie można zapomnieć o tym, by ochraniać też inne rośliny. Do tego sprawdzić się może nawet stworzona z tektury ścianka ochronna czy też zabezpieczenie z plastikowej butelki.
Inne metody na pozbycie się chwastów
Jednym z polecanych sposobów na to, jak pozbyć się chwastów, jest zasadzenie gęsto roślin uprawnych. Kłącza chwastu nie mają wówczas szans na to, by odpowiednio się rozplenić. Dobrym rozwiązaniem jest również przekopywanie rabatek widłami i ręczne wyciąganie kłączy. Należy być jednak ostrożnym – zwłaszcza jeśli chwasty mieszają się z roślinami uprawnymi.
Walka z chwastami jest do wygrania! Wystarczy tylko zainwestować w odpowiednie preparaty bądź wykonać czynności, które pozwolą nam raz na zawsze pożegnać się z chwastami. Warto jeszcze raz podkreślić, że chwast może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla naszych roślin; należy go jak najszybciej usunąć! Zarówno domowe sposoby, jak i inne przywołane metody mogą pomóc w pozbyciu się problemu. Ogród bez rosnących dziko chwastów prezentuje się znacznie lepiej; trzeba zatem zrobić wszystko, by dziko rosnące kłącza nie przejęły naszego terytorium.
FAQ:
1. Czy usunięcie chwastów metodami mechanicznymi jest skuteczne?
Tak, można pozbyć się chwastów mechanicznie – o ile czynności te wykonujemy cyklicznie.
2. Czy środki chemiczne do wypleniania chwastów są bezpieczne dla człowieka?
Większość preparatów umieszcza informacje o ewentualnych niebezpieczeństwach. Są to środki chemiczne, zatem przy ich stosowaniu należy zachować ostrożność.
3. Kiedy najlepiej rozpocząć walkę z chwastami?
Chwasty najczęściej pojawiają się wczesną wiosną; szybka reakcja ma ogromne znaczenie, zatem warto działać od razu.