Chcesz wykonać skuteczne ściółkowanie, które będzie dodatkowo pięknie się prezentować? Kora drzewna to idealne rozwiązanie! Pewnie zastanawiasz się, który rodzaj kory będzie najlepszy do Twojego ogrodu. Czy kora sosnowa sprawdzi się w każdym wypadku? Jakie są alternatywy? O czym należy pamiętać, stosując ściółkowanie korą? Dowiesz się tego, czytając niniejszy artykuł!
Kora ogrodowa – dlaczego warto ją stosować? Jak wybrać najlepszą?
Kora w ogrodzie jest niezastąpionym materiałem o dwóch podstawowych zastosowaniach:
- ściółkowanie korą poprawia wzrost i ochronę roślin. Kora ogrodowa pozwala zmniejszyć poziom odparowywania wody, więc podłoże nie wysycha zbyt szybko. Poza tym ogranicza rozwój chwastów, a także chroni rośliny przed skrajnymi temperaturami;
- kora ogrodowa prezentuje się efektownie, jest w pełni naturalna i można dostosować jej rodzaj do okolicznych roślin także pod względem wizualnym.
Kora drzewna jest jednym z najlepszych materiałów do ściółkowania także dlatego, że jest materiałem wydajnym, w pełni ekologicznym i korzystnym dla lokalnego ekosystemu. Ściółkowanie korą nie wymaga zbyt wielu przygotowań i jest niezwykle szybkie. Warto mieć jednak na uwadze, że pochodzenie kory i jej typ może mieć spory wpływ na jakość ściółkowania, jak i efekt wizualny.
Najlepsza kora ogrodowa to taka, która pasuje do wymagań Twoich roślin i oczywiście odpowiada Ci pod względem estetycznym. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kory, wśród nich prym zaś wiedzie kora sosnowa. Niemniej przyjrzyjmy się także innym możliwościom naturalnego ściółkowania roślin korą.
Kora drzew iglastych – kiedy jej używać?
Kora drzew iglastych jest najszerzej i z dużym powodzeniem stosowana w ogrodach. Dlaczego jest ona tak skuteczna? Przede wszystkim chroni przed chwastami i dostarcza dużej ilości składników odżywczych. Najczęściej używaną korę sosnową czasami stosuje się zamiennie z korą świerkową.
Kora iglasta zakwasza też glebę, co sprzyja rozwojowi kwasolubnych roślin, czyli wszelkich iglaków, a także hortensji, różaneczników, azalii, wrzosów, wrzośców, borówek, magnolii i wielu innych. Przed zakupem warto jednak upewnić się na opakowaniu, czy dana kora posiada odpowiedni współczynnik pH.
[product id="2159, 2160, 2161, 2162"]
Kora sosnowa – świeża czy przekompostowana?
Kora sosnowa jest zdecydowanie najchętniej używaną ściółką naturalną. Korę sosnową warto stosować ze względu na zawartość składników odżywczych i celulozy, która wpływa korzystnie na strukturę gleby.
Kora sosnowa nadaje się doskonale do ściółkowania iglaków, w tym popularnych tuj, a także wszelkich innych roślin, dla których ważny jest kwaśny odczyn pH gleby. Przy zakupie kory sosnowej zwróć jednak uwagę na formę, w jakiej występuje, gdyż może to być kora świeża, jak i przekompostowana.
Kora sosnowa świeża to jasna i występująca zwykle w sporych kawałkach kora niepoddana kompostowaniu. Z tego powodu proces jej rozkładu będzie dłuższy niż w przypadku drugiego typu kory sosnowej. Taka kora w ogrodzie prezentuje się szczególnie efektownie, niestety jej wadą jest możliwa obecność garbników i żywic szkodliwych dla roślin. Powolny rozkład takiej kory uszczupla także pokłady azotu w glebie, dlatego należy dodatkowo nawozić rośliny, jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj kory.
Kora sosnowa przekompostowana jest ciemniejsza ze względu na to, że poddaje się ją kilkuletniemu procesowi wstępnego rozkładu. Mimo że być może nie wygląda aż tak dobrze jak świeża kora iglasta, to stanowi dla niej bezpieczniejszą alternatywę. Lepiej utrzymuje wilgoć i nie wyjaławia gleby, pozbawiona jest także szkodliwych substancji. Pewną niedogodnością może być niestety fakt, że kora przekompostowana przez swój szybszy rozkład wymaga częstszego uzupełniania.
Rozdrobnienie kory sosnowej
Zastosowanie kory sosnowej w ogrodzie będzie się różnić także ze względu na jej rozdrobnienie. Dobrze przemyśl tę decyzję i weź pod uwagę zarówno warunki panujące w Twoim ogrodzie, jak i gatunki posadzonych przez Ciebie roślin. Oto podstawowe stopnie rozdrobnienia:
- sosnowa kora ogrodowa gruba – jeśli Twój ogród znajduje się w odsłoniętym na wiatr miejscu, to zdecyduj się na korę grubo mieloną. Jej większe i cięższe kawałki nie zostaną porwane przez wiatr. Grubość takiej kory sprawia, że jej rozkład trwa najdłużej. Zastosuj ją wokół największych roślin i drzew, jednak pamiętaj, aby zostawić wokół nich nieco miejsca, dzięki czemu nie rozpoczną się procesy gnilne;
- kora sosnowa średnio mielona – ta dość uniwersalna kora sosnowa jest w umiarkowanym stopniu odporna na wiatr, mimo to zdaniem wielu osób prezentuje się najlepiej. Jest dobra przy rabatkach pełnych kwiatów i innych roślinach średniego rozmiaru;
- kora sosnowa drobno mielona – ze względu na jej podatność na zwiewanie przez wiatr poleca się ją przede wszystkim jako dodatek do innego rodzaju ściółki lub ewentualnie na stanowiskach całkowicie osłoniętych. Nadaje się do ściółkowania niskich roślin.
Kora drzew liściastych – niedoceniana, choć przydatna
Kora z drzew liściastych jest mniej popularna niż odpowiednik z drzew iglastych, jednak i ona ma swoje specyficzne zastosowanie. Jej odczyn zasadowy dobrze współgra z roślinami o takich właśnie wymaganiach glebowych. Będą to np. lawenda, perukowiec podolski, budleja, juka ogrodowa, ognik, bukszpan, drzewa owocowe.
Ze względu na obecność w świeżej korze szkodliwych, wspominanych już substancji, zdecydowanie lepiej zdecydować się na przekompostowaną korę z drzew liściastych. Godna plecenia jest szczególnie kora z drzew liściastych olchowa lub bukowa.
Inne rodzaje kory – które warto mieć na uwadze?
Chociaż kora sosnowa wydaje się najbardziej uniwersalna, to można pomyśleć także o innych, specyficznych jej rodzajach.
Kolorowa kora ogrodowa jest barwiona naturalnymi substancjami, nie ma zatem obawy o jej toksyczny wpływ na rośliny. Często stosuje się ją w reprezentatywnych miejscach ze względu na możliwość tworzenia niezwykłych kompozycji.
Kora kamienna, np. kora antracytowa, to materiał ze skał gnejsowych, który bardzo przypomina surowiec drzewny. Jej dużą zaletą jest wytrzymałość, która pozwala na użytkowanie latami, lecz nie przynosi ona wielu korzyści roślinom.
Kora zimowa jest rodzajem kompostowanej kory przeznaczonym do ochrony roślin przed mrozem i utratą wody. Można ją stosować także do wytwarzania kompostu.
[product id="2164, 2160, 2152, 2159"]
Jak stosować korę w ogrodzie?
Kora z drzew jest bardzo łatwa w użytku. Wystarczy wyłożyć ją bezpośrednio na glebę lub agrowłókninę. W tym drugim wypadku wchłanianie się substancji odżywczych do gleby będzie jednak mniejsze. Warstwa kory powinna wynosić ok. 5-7 cm. Na każdy 1 metr kwadratowy gleby warto przeznaczyć 80-litrowy worek kory.
Gdzie znaleźć najlepszą korę ogrodową?
Korę sosnową, jak również inne jej rodzaje znajdziesz w naszym sklepie ogrod24.com, gdzie oferujemy zarówno popularne sortowane kory z iglaków, jak i kory kamienne czy zimowe. Z nami wykonasz ściółkowanie korą idealnie dopasowane do Twojego ogrodu!
FAQ:
- Jaka kora w ogrodzie będzie dobra na sezon wiosenny lub letni, a jaka na jesienno-zimowy?
Poza specjalną korą zimową ściółkowanie można przeprowadzać przez cały rok bez względu na rodzaj kory.
- Moje rośliny preferują odczyn zasadowy. Czy kora sosnowa może być używana w takim wypadku?
Kora sosnowa nadaje się do ściółkowania roślin kwasolubnych, zatem nie jest polecana, jeśli wymagany jest zasadowy odczyn podłoża. W takim wypadku lepiej postawić na korę drzew liściastych.
- Jaka kora ogrodowa jest polecana do kwiatów?
Do kwiatów polecana jest estetyczna średnio mielona kora lub gruba kora, która dobrze chroni przed chwastami.