
O uszkodzenie pięknego trawnika jest bardzo łatwo – wystarczy krótkie zaniedbanie, niesprzyjająca pogoda, nieodpowiednie działania pielęgnacyjne, a nawet zwykły zbieg niesprzyjających okoliczności. Na pięknym dywanie z gęstej trawy, zamiast jednolitego zielonego koloru pojawią się jasne bądź ciemne plamy, a w ostateczności – gołe miejsca, przez które przebija się gleba. To problem, który rozwiązuje wyłącznie dosiewka – uzupełnienie ubytków w trawniku za pomocą wyselekcjonowanych nasion.
Czym jest dosiewanie trawy?
Dosiewanie trawy to proces, polegający na uzupełnieniu wszystkich ubytków na już istniejącym trawniku, za pomocą profesjonalnie wyselekcjonowanych nasion trawy. Proces ten jest jednak bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Gatunków trawy jest całe mnóstwo, a od wyboru tej odpowiedniej zależy ostateczny rezultat – w końcu istotne jest, aby wypełniony ubytek był po wzrośnięciu nowej trawy w zasadzie niewidoczny i nieodróżnialny od trawnika. Dużym problemem jest bowiem sytuacja, w której to pusta „dziura” zamienia się w kępkę trawy zupełnie różnej od pozostałej.
Dosiewanie trawy jest czynnością w zasadzie niezbędną i taką, na którą trzeba się zawczasu przygotować, gdyż czeka tak naprawdę każdego ogrodnika – również profesjonalistów, którzy doskonale znają wymogi i oczekiwania tych roślin. Powodem uszkodzeń i problemów, które dotykają trawnik może być w zasadzie wszystko – od zbyt dużej ilości zalegającej wody, poprzez uciążliwe i długotrwałe susze, aż na chorobach i grzybach kończąc. Źle na trawę wpływa nawet filc, który powstaje na skutek zalegania źdźbeł trawy po jej skoszeniu, gdyż ten tworzy w efekcie szczelną i praktycznie nieprzepuszczalną warstwę.
Czy dosiewanie trawy jest niezbędne?
Zdecydowanie tak – dosiewanie trawy jest jedynym szybkim sposobem na jej zagęszczenie w miejscach przerzedzenia lub wręcz zupełnego braku źdźbeł. Z problematycznymi miejscami musi sobie radzić większość ogrodników, czasami z uwagi na zaniedbanie, a czasami ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Niekiedy także z powodu własnych chęci i ambicji – zbyt rzadki trawnik można zagęścić i stworzyć z niego niezwykle gęsty dywan.
Tradycyjne dosiewanie trawy
Sposoby dosiewania trawy różnią się przede wszystkim nasionami, których trzeba użyć w tym procesie. Zdecydowanie największą popularnością wśród zawodowych ogrodników oraz prywatnych osób z bardzo dużą wiedzą, cieszy się dosiewanie trawy w sposób tradycyjny, czyli wykorzystując w tym celu nasiona tego samego gatunku, z którego składa się cały trawnik.
To zawsze dobre rozwiązanie – zapewnia wspaniały i spójny rezultat końcowy, gdyż trawa po wykiełkowaniu i ścięciu będzie wyglądała w praktyce tak samo, jak cały trawnik przed powstaniem ubytków na jego powierzchni. Jest zatem polecane głównie dla ogrodników, którzy nie uznają żadnych kompromisów na polu estetyki swojego trawnika. Ponadto trawa będzie dzięki temu rosła w jednym tempie.
Niestety nie zawsze to rozwiązanie będzie optymalne. W przypadku trawnika, którego wysiewem zajmował się inny właściciel lub firma sprzed lat, ocena gatunku nasion będzie w zasadzie niemożliwa na podstawie już wzrośniętych źdźbeł. Łatwo także zapomnieć o gatunku w przypadku wysiewu samodzielnego – większość osób kupuje nasiona w markecie budowlanym lub wyspecjalizowanym sklepie ogrodniczym, po czym wyrzuca pudełko bez czytania jego zawartości.
Dosiewanie trawy samozagęszczającej
To rozwiązanie stosunkowo nowe, przeznaczone głównie dla osób, które nie mają pojęcia o tym, jakich nasion użyli do wysiewu całego trawnika. Różni się od powyższego tym, że nasiona są poniekąd uniwersalne i stworzą gęstą, niezwykle piękną i atrakcyjną wizualnie murawę.
Nasiona w tym przypadku zostały precyzyjnie wyselekcjonowane w taki sposób, aby:
- dały jak najszybszy rezultat siania, dlatego też cechują się błyskawicznym wzrostem;
- gotowy trawnik cechował się najwyższą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, był odporny na powstawanie kolejnych ubytków w tym samym miejscu;
- trawnik mógł regenerować się samodzielnie, bez udziału ogrodnika, ze względu na zjawisko rozkrzewiania się trawy w trakcie jej wzrostu.
Czy to dobre rozwiązanie? Zdecydowanie tak – trawnik zyska błyskawicznie świeży wygląd, stanie się znacznie odporniejszy, mocniejszy i wytrzymalszy, a przy tym także atrakcyjniejszy wizualnie ze względu na mocno zabarwione źdźbła trawy. Wadą może być inne tempo wzrostu, czasami odmienna kolorystyka.
[product id="2038, 2040, 2044, 2041"]
Jak dosiewać trawę?
Dosiewanie trawy jest procesem stosunkowo prostym, lecz należy pamiętać o kilku najważniejszych aspektach związanych już z samą pracą. Poza wyborem odpowiedniej mieszanki liczy się bowiem sposób uzupełniania ubytków oraz wstępne przygotowane powierzchni pod przyjęcie nowych nasion, z których w przyszłości ma wykiełkować piękna, gęsta trawa.
Przed dosiewaniem
Przed rozpoczęciem dosiewania należy przede wszystkim ściąć trawę, aby ocenić miejsca ubytków oraz ich wielkość i obszar zajęty np. chorobą. Przy zbyt długiej trawie skuteczna analiza trawnika jest w praktyce niemożliwa, gdyż nawet najrzadsza murawa wygląda na gęstszą w chwili, gdy nie jest ścinana przez wiele tygodni.
Po przycięciu trawnika koniecznie przygotuj glebę. Usuń chwasty – czasami to właśnie one ponoszą winę za pogorszenie wyglądu trawnika. Koniecznie usuń również filc, jeśli ten uzbierał się na trawniku w trakcie jego koszenia, jak i cały mech znajdujący się na trawniku oraz w jego bardzo bliskim otoczeniu.
Niektórzy polecają także przeprowadzenie aeracji, czyli napowietrzenia gleby, w miejscach dosiewanych. Dzięki temu nasiona będą znacznie lepiej kiełkować, szybciej osiągną docelową wielkość i znacznie lepiej się przyjmą. Proces ten przeprowadza się poprzez pionowe nakłuwanie gleby na głębokość kilku-kilkunastu centymetrów i ma wpływ na każdy etap wzrostu trawnika.
Jeszcze przed przystąpieniem do pracy sprawdź jakość gleby, a w razie jej nieodpowiednich parametrów – dosyp świeżą i zadbaj o odpowiednie właściwości podłoża. Nawet bardzo cienka warstwa okaże się znacznie lepsza, niż jej zupełny brak.
Wysiew
Samo dosiewanie trawy jest procesem bardzo prostym – wystarczy uzupełnić ubytki odpowiednią liczbą nasion (z reguły informacja na ten temat znajduje się na opakowaniu), pamiętając jednocześnie, aby dosiewać trawę równomiernie. Dobrze jest po przeprowadzeniu dosiewania rozprowadzić nasiona w taki sposób, aby opadły na glebę i weszły pomiędzy już istniejące źdźbła trawy – dzięki temu będą w stanie się zakorzenić i rozpocząć proces wzrostu po bardzo krótkim czasie.
Po dosiewce
Nasiona do trawy wymagają do wzrostu wody – podlewaj miejsce poddane procesowi dosiewania nieco częściej i nie dopuść do wysuszenia nasion, co z reguły kończy się brakiem efektów wzrostu lub kolejnymi pustymi miejscami. Niektórzy zalecają także zastosowanie nawozu, który uzupełni glebę we wszystkie składniki odżywcze, dzięki którym nasiona szybciej się ukorzenią, a trawa stanie się jeszcze gęstsza.
FAQ:
- Dlaczego warto dosiewać trawę?
Zadarnianie ubytków w trawniku pozwoli odzyskać jego atrakcyjny wygląd. Dziury w powierzchni gęstego trawnika są szczególnie niekorzystne, dlatego wiele osób przeprowadza ten proces cyklicznie.
- Kiedy dosiewać trawę?
Warto dosiewać trawę tuż po zauważeniu pierwszych symptomów i nie zwlekać z tym aż do ostatniej chwili, kiedy to trawnik będzie wymagał znacznie większego zaangażowania.
- Jakie nasiona do trawy warto kupić?
Nasiona do dosiewania trawy mogą występować jako pojedyncze gatunki – wówczas należy je dostosować do samego trawnika, jak i w postaci wyselekcjonowanej mieszanki, w której znajdują się nasiona różnych gatunków. Najlepiej wybierać te najwyższej jakości, cieszące się najlepszą opinią.