
Palisady to jeden z bardziej wszechstronnych elementów małej architektury w ogrodzie. Różnorodność jej rodzajów pobudza kreatywność i zachęca do eksperymentowania. Jeśli szukasz rozwiązań łączących funkcjonalność i estetykę, to zobacz, jakie pomysły na wykorzystanie palisad przygotowaliśmy dla Ciebie!
Palisada ogrodowa – najważniejsze wskazówki
Palisada ogrodowa ma zwykle formę niewielkiego murka złożonego z wielu podobnych elementów. Jej podstawową funkcją jest wytyczanie ścieżek i odgradzanie różnych obszarów w ogrodzie np. trawnika i grządek od chodnika. Możesz je jednak wykorzystać także w bardziej kreatywny sposób! Zanim jednak do tego przejdziemy, przyjrzyjmy się najważniejszym wskazówkom dotyczącym palisad.
Palisada ogrodowa – podstawowe porady
Przedstawiamy kilka wskazówek, które przydadzą Ci się niezależnie od rodzaju wybranej przez Ciebie palisady ogrodowej:
- zawsze warto zadbać o to, by między elementami palisady nie było szczelin. Dzięki temu konstrukcja wykonana z takiej palisady będzie bardziej stabilna, a w szczeliny nie zacznie wrastać np. trawa;
- jeśli palisada ogrodowa oddziela chodnik od trawnika, to warto by nie wystawała ona zbyt wysoko ponad trawę. Niska palisada pozwoli na wygodniejsze używanie kosiarki i koszenie trawnika przy jego obrzeżach;
- gdy wykonujesz ściółkowanie korą, zadbaj, by taki obszar został odgrodzony nieco wyższą palisadą. Uchroni to ściółkę przed zdmuchiwaniem przez wiatr. Dotyczy to także powierzchni z wysypanymi kamieniami ozdobnymi;
- staraj się dopasować rodzaj palisady ogrodowej do stylu Twojego ogrodu. Pamiętaj, że także sama palisada ogrodowa, chociaż może nie rzucać się w oczy, również będzie w dużym stopniu kreować wrażenie, jakie wywrze Twój ogród;
- jeśli umieszczasz pojedyncze segmenty palisady w gruncie, to zawsze upewnij się, że są one dobrze osadzone i regularnie kontroluj ich stan.
Palisady ogrodowe z różnych materiałów
Funkcje, jakie będzie pełnić palisada ogrodowa, zależą w dużej mierze od surowca, z którego ją wykonano. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze typu palisad i ich cechy:
- drewniane – belki, kłody i pnie drzew można użyć do budowy płotków i obrzeży o naturalnym wyglądzie. Dekoracyjną rolę drewna warto wykorzystać także, by stworzyć efektowne rabaty z kwiatami. Pamiętaj o impregnacji drewna, materiał ten nie jest bowiem zbyt odporny na warunki zewnętrzne;
- betonowe – wykorzystanie płyt betonowych jest również szerokie. Mogą one np. tworzyć wszelkiego rodzaju wytrzymałe murki odgradzające od siebie drzewka i różne rodzaje krzewów. Kostka betonowa może mieć z kolei ciekawy kształt nachodzących na siebie ściśle okręgów. Jej zastosowanie w ogrodzie ogranicza tylko Twoja wyobraźnia;
- kamienne – są to palisady o wyjątkowo eleganckim wyglądzie, dlatego warto stosować je w najbardziej widocznych miejscach. Świetnie pasują do kostki brukowej, można wykańczać nimi schody. Ich trwałość również stoi na wysokim poziomie, mogą być jednak podatne na zabrudzenia. Najczęściej stosowane kamienie to granit, bazalt i piaskowiec;
- tworzywa sztuczne – palisady z tworzyw sztucznych występują w wielu kolorach, są wytrzymałe, odporne na skrajne temperatury i nie wymagają konserwacji. Są też bardziej ekonomiczne niż pozostałe rodzaje palisad. Warto w tym miejscu wspomnieć także o palisadach gumowych, które można łatwo układać w fantazyjne wzory. Oba rodzaje znajdziesz w naszym sklepie ogrod24.com!
Dostosuj materiał wykonania palisady nie tylko do preferencji estetycznych. Betonowe i kamienne palisady, jako wytrzymalsze, stosuj w miejscach narażonych na uszkodzenie mechaniczne – najechanie autem lub uszkodzenie kosiarką. W pozostałych miejscach możesz używać palisad drewnianych lub z tworzyw sztucznych.
Najciekawsze wykorzystanie palisad w ogrodzie
Zastosowanie palisad może być naprawdę różnorodne. Z tego powodu proponujemy kilka ogólnych pomysłów, które warto zmodyfikować do warunków terenowych i wizualnych Twojego ogrodu.
Chociaż palisada ogrodowa jest najczęściej widoczna wzdłuż ścieżek, to można ją także wykorzystać do konstrukcji schodów. Wykończenie schodów zewnętrznych palisadą pozwoli uchronić je przed okoliczną ziemią i pyłem, a przy tym wygląda bardzo ciekawie. W podobny sposób można skonstruować schody tarasowe, które dobrze wtopią się w otoczenie.
Umocnienie skarpy to jedna z podstawowych funkcji palisady. Pozwala utrzymać w ryzach duże masy ziemi, które w naturalny sposób zasypałyby ścieżki i przejścia. Taki murek oporowy pozwala na modelowanie niekorzystnych krzywizn terenu i przekuwanie ich w atrakcyjnie wyglądające kompozycje. Duże skarpy najlepiej chronić z użyciem płyt betonowych, powinny być one mocno osadzone w gruncie. Murek oporowy można też wykorzystać do stworzenia fontanny, skalniaka lub obłożenia oczka wodnego.
Palisada ogrodowa to świetny sposób na stworzenie ogrodu o kilku strefach. Chcesz wydzielić ogródek warzywny od klombów z kwiatami? A może trawnik i miejsce rekreacji chciałbyś wyraźnie odgrodzić od części spacerowej, wyłożonej krzewami i drzewkami? Palisada ogrodowa jest najlepszym sposobem na wytyczanie wyraźnych granic w obrębie ogrodu, a jednocześnie sprawia ona, że całość wygląda harmonijnie i zadbanie.
[product id="545, 546, 2534, 2533"]
Jak wykonać estetyczne obrzeże ścieżki ogrodowej?
Palisada sprawdza się też doskonale jako obrzeże ścieżki ogrodowej. Trzeba koniecznie pamiętać, by komponowała się z rodzajem używanej kostki brukowej. Nie powinno być to trudne, gdyż palisady ogrodowe występują w wielu kształtach i kolorach. Palisada ogrodowa powinna wystawać kilka centymetrów ponad grunt, aby chronić ścieżkę przed ziemią lub piaskiem. Na zakrętach można stosować palisady różnej wysokości, tworząc ciekawy wizualnie efekt łuku.
Palisady i obrzeża ogrodowe – jak wykorzystać je w kreatywny sposób?
Palisady ogrodowe można zagospodarować także na mniej konwencjonalne sposoby. Przykładem niech będzie mała architektura ogrodowa stworzona z użyciem palisad o różnych kształtach i barwach. Donice na kwiaty, ławki, zabudowa fontanny, grill albo miejsce na ognisko – to tylko niektóre pomysły. Zawsze najlepiej najpierw sporządzić projekt, dokonać analizy terenu i dostępnych na rynku rozwiązań.
Obrzeże ogrodowe, podobnie do palisady, służy np. do utrzymania ścieżek z kostki brukowej. Jest ono jednak umieszczane na poziomie powierzchni ścieżki, przez co nie rzuca się tak w oczy. Jego zastosowanie, mimo że bardziej ograniczone, może świetnie uzupełniać się z palisadami ogrodowymi.
FAQ:
- Do czego wykorzystać palisadę przy sadzeniu roślin?
Palisada ogrodowa to świetne rozwiązanie, by ułatwić ściółkowanie roślin – kora lub inna ściółka nie będzie przesypywać się w inne miejsca w ogrodzie. Podniesione rabaty eksponują też rośliny i stanowią piękny element dekoracyjny każdego ogrodu.
- Jak dobrze osadzić palisadę w podłożu?
Chociaż palisada ogrodowa musi być stabilnie umocowana w gruncie, to nie można dopuścić do jej uszkodzenia. Do jej bezpiecznego osadzenia nada się dobrze gumowy młotek. By nie porysować powierzchni palisady można położyć też na niej miękki materiał.
- Jak głęboko powinna być wbita palisada ogrodowa?
Zwykle wystarczy wbicie palisady na 1/3 jej wysokości. Murek oporowy z betonu może być wbity nieco głębiej.