Szlifierka kątowa - jaką wybrać najlepszą?

Szlifierka kątowa - jaką wybrać najlepszą?

Jeśli wykonujesz prace w domu lub ogrodzie, to prędzej czy później przyda Ci się szlifierka kątowa. Dlaczego? Otóż szlifierka to jedno z bardziej uniwersalnych elektronarzędzi. Wbrew nazwie, poza szlifowaniem przyda Ci się do szeroko pojętej obróbki wielu materiałów. Jeśli chcesz wiedzieć, jaka szlifierka kątowa będzie dla Ciebie najlepsza, to trafiłeś w odpowiednie miejsce. Zapraszamy do lektury!

Szlifierka kątowa – co warto o niej wiedzieć?

Szlifierka kątowa, znana też jako kątówka albo przecinarka to wielofunkcyjne narzędzie, które koniecznie powinno znaleźć się w Twoim warsztacie! Jeśli regularnie przeprowadzasz drobne naprawy albo planujesz remont, to na pewno docenisz możliwość obróbki różnego rodzaju materiałów: drewna, metalu, betonu, ceramiki, kamieni, styropianu lub stali. By uczynić ze szlifierki kątowej tak wszechstronne narzędzie, będziesz potrzebował dodatkowych tarcz i specjalnych akcesoriów, o których przeczytasz w dalszej części artykułu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Obsługa tego rodzaju urządzenia nie jest przesadnie trudna, natomiast oczywiście należy zastosować odzież ochronną i trzymać się zasad bezpieczeństwa. W końcu tarcza szlifierki wykonuje nawet ponad 10 tysięcy obrotów na minutę! Osłona tarczy zapewnia jednak bezpieczeństwo użytkowania.

Szlifierka kątowa – moc jest ważna!

Najważniejszym kryterium, które musisz rozważyć przed wyborem szlifierki kątowej, jest kwestia jej przyszłego zastosowania i tym samym potrzebnej mocy.

Jeśli planujesz wykonywać niewielkie naprawy w domu lub ogrodzie, to rozejrzyj się za jednym z mniejszych modeli o mocy około 400-1000 V. Jeśli rozważasz także zastosowania profesjonalne albo masz w planach pracę na twardych materiałach, takich jak kostka brukowa, to postaw na sprzęt o dużej, sięgającej 2500 V mocy.

Niemal każda szlifierka kątowa może zostać przyporządkowana jeszcze do kilku innych kategorii. Znając je, łatwiej będzie Ci dokonać dobrego wyboru.

 

[product id="640, 1312, 1320, 1315"]

 

Szlifierki kątowe – jak dobrać średnicę tarczy?

Średnica tarczy obsługiwana przez szlifierkę kątową to ważny parametr do rozważenia. Idzie on w parze z przyszłym zastosowaniem urządzenia. Oto najczęściej spotykane średnice tarcz:

  • średnica tarczy 115 mm – będzie to zwykle najmniejsza i niezbyt zasobna w moc szlifierka kątowa. Nie znaczy to, że jest nieużyteczna, a wręcz przeciwnie! W użytku domowym sprawdzi się doskonale, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą bardziej delikatne materiały jak drewno czy ceramika i cienki metal. Nada się do szlifowania, polerowania, cięcia materiałów o niewielkiej grubości i twardości, a także usuwania rdzy;
  • średnica tarczy 125 mm – wariant pośredni między niedużą szlifierką kątową a największymi modelami. Szlifierka kątowa 125 mm oferuje zwykle trochę większą moc i możliwość przecinania twardych powierzchni, jednak nadal świetnie sprawdzi się w domu i warsztacie. To popularna kategoria urządzeń, która zyskała uznanie wśród szerokiego grona majsterkowiczów;
  • średnica tarczy 180-230 mm – tak duża średnica, połączona z największą dostępną mocą, pozwoli na szlifowanie i przecinanie najtwardszych materiałów, na przykład prętów zbrojeniowych. Właśnie dlatego jest ona używana przez profesjonalistów na budowach i w warsztatach. Niektórzy wymagający hobbyści mogą jednak rozważyć zakup tak potężnego sprzętu.

Jakiego rodzaju szlifierkę kątową warto rozważyć?

Sposób zasilania szlifierki kątowej może być jednym z głównych czynników wpływających na Twój wybór, więc przyjrzyj się każdemu typowi:

  • szlifierka kątowa przewodowa – jej atutem jest brak konieczności ładowania i zwykle większa oferowana moc. Jeśli pracujesz w przydomowym warsztacie i masz stały dostęp do gniazdka elektrycznego, to taka szlifierka kątowa jest godna rozważenia. Miej jednak na uwadze, że kabel będzie ograniczał do pewnego stopnia Twoje ruchy podczas pracy;
  • szlifierka kątowa akumulatorowa – ten rodzaj narzędzia zapewnia możliwość pracy bez ograniczającego kabla. Zasilanie akumulatorowe, zwykle litowo-jonowe daje zazwyczaj podobne osiągi co wersja przewodowa, jednak ogranicza Cię zwykle niezbyt długi czas pracy. Taka szlifierka będzie jednak idealnym rozwiązaniem podczas drobnych prac, na przykład w ogrodzie;
  • szlifierka kątowa pneumatyczna – do jej działania potrzebna jest sprężarka, zatem w domu zastosujesz ją stosunkowo rzadko. Ogranicza ją kabel, podobnie jak w wersji elektrycznej, jednak jest o wiele bardziej poręczna i ma większą moc.

Jakie dodatkowe funkcje powinna mieć szlifierka?

Przed zakupem szlifierki kątowej zwróć również uwagę na dodatkowe udogodnienia, które znajdziesz w niektórych modelach:

  • płynna regulacja obrotów – modele z regulacją obrotów na minutę mogą być szczególnie przydatne przy szlifowaniu delikatnych materiałów, na przykład pokrytych cienką warstwą lakieru. Regulacja obrotów oznacza jednak dodatkowy koszt;
  • system antywibracyjny – uchwyt boczny z systemem antywibracyjnym przyda się przy mocniejszych kątówkach. Ograniczy on zmęczenie dłoni podczas długotrwałej pracy, znacznie podnosząc jej komfort. Przykładem takiego sprzętu może być szlifierka kątowa Bosch 125mm GWS 1000, którą znajdziesz w ogrod24.com;
  • system łagodnego rozruchu – sprawia, że silnik urządzenia rozpędza się po paru chwilach. Taki łagodny rozruch zwiększa wygodę pracy, bezpieczeństwo, a także żywotność szlifierek kątowych.

 

[product id="2590, 2675, 2671, 2673"]

 

Tarcze do szlifierki kątowej – na które warto zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, jaką szlifierkę kątową wybierzesz, zapewne przyda Ci się komplet dodatkowych tarcz. Do odkręcania tarczy potrzebny Ci będzie klucz dołączony do zestawu.

Dobierając nowe tarcze do specyficznych zadań, nie można oczywiście zapomnieć o dopasowaniu ich średnicy do naszego sprzętu. Drugim najważniejszym kryterium doboru będzie rodzaj obrabianego materiału. Inne tarcze sprawdzą się przy stali i żelazie, inne zaś przy metalach kolorowych – miedzi i aluminium.

Jeśli przymierzasz się do cięcia i szlifowania betonu, kamienia i ceramiki, to koniecznie zaopatrz się w tarcze diamentowe. Nie zapominaj, że każdy typ tarczy może być używany z określoną maksymalną prędkością, w innym wypadku będzie się szybko przegrzewał, zużywał, a nawet pękał. Jeśli chodzi o grubość tarcz, to cieńsze – o grubości 1-3 cm zastosujesz do cięcia, a grubsze – 4-6 cm do szlifowania.

FAQ:

  1. Jaka jest maksymalna prędkość obrotowa szlifierek kątowych?

W przypadku szlifierek o wysokiej mocy możemy mówić o prędkości obrotowej przekraczającej 11 tysięcy obrotów na minutę. Do użytku domowego nie jest zwykle potrzebna taka prędkość, w takim wypadku pomocna okaże się regulacja obrotów.

  1. Jaką szlifierkę kątową wybrać do prac w ogrodzie?

Tam, gdzie niedostępne jest zasilanie sieciowe, czyli na działce lub w ogrodzie, zdecydowanie polecamy egzemplarz na akumulator. Warto wtedy pomyśleć o dużej pojemności baterii.

  1. Czy praca ze szlifierką kątową może być niebezpieczna?

Ze względu na wysoką prędkość obrotową tarczy, nierozważne użytkowanie kątówki może być niebezpieczne. Jeśli jednak zapoznamy się z instrukcją użytkowania i będziemy się do niej stosować, to nic złego się nie stanie. Większości wypadków zapobiegnie także solidna osłona tarczy.


Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium