Porównanie kosiarek: elektryczna, spalinowa, akumulatorowa – którą wybrać i dlaczego

Kosiarka ogrodowa

Bez kosiarki spalinowej lub elektrycznej większość ogrodników traktuje przycinanie trawnika jako przykry obowiązek, gdyż zajmuje mnóstwo czasu, który można spożytkować zupełnie inaczej. Na szczęście urządzenia te są coraz tańsze, bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej, a przy tym także cechują się zdecydowanie lepszymi parametrami użytkowymi. Trudny jest jednak wybór odpowiedniego urządzenia. Co jest lepsze – kosiarka elektryczna czy spalinowa? Odpowiadamy!

Do czego służą kosiarki?

Kosiarki spalinowe oraz elektryczne czy akumulatorowe mają identyczne zalety – można za ich pomocą przyciąć trawnik na określoną przez siebie wysokość (w przypadku modeli z regulacją) lub do wysokości zaprogramowanej przez producenta. Mocne silniki (elektryczne lub spalinowe) skutecznie ścinają trawę do żądanej wysokości, a sam operator musi jedynie pchać wybrane urządzenie przed siebie. Ostrza tnące zespolone z jednostką napędową samodzielnie realizują większość prac, dlatego obrobienie nawet wielkopowierzchniowych ogrodów nie powinno sprawiać żadnych problemów i to zarówno dla kosiarek spalinowych, jak i elektrycznych.

Jakie zalety mają kosiarki?

Kosiarki służą, jak sama nazwa wskazuje, do koszenia trawy, dlatego też mają wiele zalet istotnych dla ogrodników. Zalety co prawda dość mocno różnicą się ze względu na sposób zasilenia urządzenia – inne atuty mają modele spalinowe, a inne elektryczne – lecz część z nich można uznać za uniwersalną.

 • Oszczędność czasu – nowoczesne kosiarki elektryczne oraz spalinowe mają to do siebie, że znacznie przyspieszają prace ogrodowe. Do niedawna większość osób ścinała swój trawnik do optymalnej wysokości za pomocą kosiarek ręcznych. Ich obsługa, mimo zupełnie nieskomplikowanej budowy oraz konstrukcji, pozostawiała wiele do życzenia. Nie zaskakiwała wydajnością i rezultatami. Teraz jednak kosiarki spalinowe oraz elektryczne są znacznie wydajniejsze i pozwalają na przycięcie trawy przy ogrodach o powierzchni nawet kilku tysięcy metrów kwadratowych!
 • Przewidywalny rezultat – przycinanie trawników to bardzo precyzyjna praca, która wymaga zastosowania równie precyzyjnych sprzętów. Wycinanie trawy na dużych powierzchniach za pomocą np. kosy spalinowej jest wysoce nieefektywne, gdyż długość pozostałej trawy zależy od wysokości jej prowadzenia nad powierzchnią. Dlatego ciężko kontrolować długość skoszonej trawy na bieżąco. Obecnie produkowane kosiarki spalinowe oraz elektryczne można dokładnie ustawić i dostosować do swoich wymagań.
 • Bezpieczeństwo pracy – kosy spalinowe oraz podkaszarki są przeznaczone do prac ręcznych, dlatego ich obsługa ogranicza się raczej do kilku ściśle wyselekcjonowanych prac, m.in. w przypadku dużych połaci terenu, na którym nie wymaga się zachowania idealnej równości trawnika. Zaletą wszystkich kosiarek elektrycznych i spalinowych jest to, że praca dla operatora polega wyłącznie na prowadzeniu ich i nadawaniu im kierunku cięcia.

Jak zatem widać, koszenie trawy wcale nie musi wiązać się ze zbyt dużą ilością pracy oraz dużymi wydatkami, gdyż te spadają wraz z każdym rokiem. Producenci urządzeń starają się wyceniać je coraz atrakcyjniej specjalnie po to, aby mogły być dostępne dla wszystkich ogrodników – również tych szczególnie oszczędnych.

[product id="38, 35, 1792, 1958" limit="4" onlyAvailable="true"]

Rodzaje kosiarek dostępnych na rynku dla osób prywatnych i dla firm

Każda kosiarka ma swoje wady i zalety. Wybór odpowiedniej warto zatem uzależnić od kilku parametrów ściśle technicznych, dzięki którym można ocenić ich realne parametry użytkowe. Podstawową różnicą, istotną zarówno w przypadku niewielkich przydomowych ogródków, jak i największych parków firmowych czy państwowych, jest sposób zasilenia.

Kosiarka elektryczna stanowi urządzenie zasilane za pomocą energii elektrycznej, lecz nie są wyposażone w akumulator, zatem do pracy wymagają nieprzerwanych dostaw prądu. Urządzenia te cechują się niską głośnością i brakiem spalin, dlatego mogą bez problemu pracować także w ogrodach w gęstej zabudowie. Ponadto nie trzeba uzupełniać braków paliwa – gdyż wystarczy sam dostęp do sieci elektrycznej, a także konserwować elementów mechanicznych silnika, gdyż urządzenie zasilane elektrycznie jest w praktyce bezobsługowe.

Zalety kosiarki elektrycznej obejmują także jej wagę – są dość lekkie i komfortowe w ciągłej pracy – a przy tym także kwestię ekologii. Ze względu na brak generowanych spalin, urządzenia te nie przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Oczywiście tylko w połowie, gdyż prąd uzyskany w Polsce poprzez spalanie węgla ciężko uznać za ekologiczny. Pełną neutralność można uzyskać w chwili, gdy prąd, którym zasilana jest kosiarka elektryczna, pochodzi np. z instalacji fotowoltaicznej. Wówczas całe urządzenie jest "zielone", ekologiczne i przyjazne środowisku.

Jakie są wady kosiarki elektrycznej? Jedna jest szczególnie uporczywa – brak możliwości pracy bez dostępu do sieci elektrycznej.

Kosiarki spalinowe nie mają konkurencji przede wszystkim, jeśli chodzi o ich moc i wydajność. Urządzenia spalinowe są zasilane za pomocą silnika spalinowego dwusuwowego lub czterosuwowego, dlatego należy je uzupełniać w paliwo ciekłe, czyli zazwyczaj standardową benzynę bezołowiową, uzupełnioną dodatkami uszlachetniającymi wspomagającymi proces smarowania jednostki napędowej.

Zalet jest całe mnóstwo. Silniki benzynowe czterosuwowe oraz dwusuwowe są niezwykle wydajne i doskonale radzą sobie z przycinaniem trawników w wielkopowierzchniowych w obszernych ogrodach. Ponadto są szybsze w pracy i można je zastosować także w przypadku miejsc bez dostępu do sieci energetycznej, np. na działce czy też w parku – wystarczy wówczas mieć ze sobą zapas paliwa w kanistrze. Dzięki temu kosiarka spalinowa sprawdzi się głównie na największych terenach.

Wady? Są dwie, lecz tak naprawdę ciężko je uznać za realną wadę, lecz raczej za charakterystyczną cechę wszystkich silników spalinowych. Urządzenia te podczas pracy generują dość duży hałas, który może przeszkadzać osobom mieszkającym tuż obok w gęstej zabudowie. Hałas negatywnie wpływa także na zwierzęta, czasami również na dzieci i osoby starsze, dlatego użytkowanie urządzeń spalinowych ogranicza się raczej do własnej działki z dużym ogrodem. Rezultatem spalania mieszanki paliwowo-powietrznej są oczywiście spaliny, które również mogą nieco przeszkadzać.

Kosiarka akumulatorowa wykorzystuje do swojej pracy energię elektryczną, jak w modelu standardowym elektrycznym, lecz nie z gniazdka, a z akumulatora. Urządzenia dzięki temu w zasadzie łączą zalety obu powyższych. Można ich używać do woli w miejscach bez dostępu do sieci energetycznej i nie trzeba wraz ze sobą nosić kanistra z paliwem. Warto jednak mieć zapasową baterię, którą można włożyć do urządzenia w razie wyładowania się tej pierwszej.

Urządzenie nie generuje w zasadzie żadnego uciążliwego hałasu. Kosiarki akumulatorowe są dzięki temu doskonałym wyborem do ogródków przy mieszkaniu, gdyż nie są uciążliwe dla otoczenia. Wadą jest natomiast nieco mniejsza moc niż urządzenia elektryczne, jak i niezbyt długi czas pracy na samej baterii.

Co jest lepsze – kosiarka elektryczna czy spalinowa?

Na to pytanie niestety bardzo ciężko odpowiedzieć bez zapoznania się ze specyfiką danego ogrodu. Przede wszystkim

 • Na dużych powierzchniach oddalonych od innych zabudowań doskonale sprawdzą się kosiarki spalinowe. Są mocne, wydajne i mogą pracować bez przerwy przez wiele godzin – wystarczy jedynie cyklicznie uzupełniać zapasy paliwa.
 • Na duży trawnik leżący blisko innych zabudowań sprawdzi się kosiarka elektryczna, szczególnie w przypadku, gdy zastosujemy długie przedłużacze. Nie generuje hałasu, może pracować przez cały czas, lecz cechuje się nieco mniejszą wydajnością niż modele spalinowe.
 • Na małe ogrody warto wybrać kosiarkę elektryczną lub akumulatorową. Zapewnią dobrą wydajność i nie będą uciążliwe dla bliskiego otoczenia.
 • Na działkę rekreacyjną bez dostępu do sieci energetycznej warto wybrać urządzenie spalinowe – zapewni szybką i błyskawiczną pracę w przypadku wielkich ogrodów – lub akumulatorową, która będzie cicha, bezpieczna i optymalnie wydajna w stosunku do wielkości ogródka. W przypadku Rodzinnych Ogródków Działkowych stanowią one jedyną akceptowalną formę przycinania trawnika i nie dzieje się to bez powodu.

Kosiarka spalinowa czy akumulatorowa – liczy się komfort

Kosiarki elektryczne oraz spalinowe sprawiają, że powierzchnia trawnika zawsze będzie wyglądała lepiej, kluczem jest natomiast wygoda pracy właściciela.

Duże i wydajne kosiarki spalinowe bywają w niektórych przypadkach nieporęczne i mogą wymagać zbyt wiele "zachodu" podczas rozruchu i konserwacji w stosunku do niewielkich wymagań. Zachwycą jednak wszystkich tych, dla których liczy się szybka praca, bez żadnych półśrodków i kompromisów, którzy mają gdzie ją przechowywać i chcą poświęcić nieco więcej czasu na jej utrzymanie w perfekcyjnym stanie.

Z kolei kosiarki elektrycznie zasilane są łatwiejsze w składowaniu i eksploatacji – wystarczy je podłączyć do prądu i składować w niewielkim schowku na narzędzia. Nie będą jednak optymalnym wyborem dla najbardziej wymagających ogrodników, którzy chcą pracę docinania trawnika zrealizować szybko i bez zbędnego czekania.

Kosiarka akumulatorowa czy spalinowa – wybierz mądrze!

Zatem co jest lepsze – kosiarka spalinowa czy elektryczna? Odpowiedź na to pytanie, jak widać powyżej, jest dość trudna. Wszystko zależy bowiem od prywatnych preferencji oraz oczekiwań, jak i w pewnym stopniu zasobności portfela. Warto czasami zadać pytanie specjaliście. Z pewnością przybliży wszystkie zalety i wady poszczególnych rozwiązań, jak i problemy, które je trapią.

[product id="1731, 1776, 1788, 1815" limit="4" onlyAvailable="true"]

FAQ:

 1. Kosiarka elektryczna czy spalinowa – która jest lepszym rozwiązaniem?

  Nie ma zwycięzcy – kosiarka elektryczna i spalinowa to równie dobre urządzenia, lecz o innych zastosowaniach. Elektryczna ma nieco mniejszą moc lecz generuje niewiele hałasu i nie jest uciążliwa, podczas gdy spalinowa emituje duży hałas, lecz nadrabia zdecydowanie największą możliwą wydajnością.

 2. Kosiarka spalinowa czy elektryczna – zalety obu rozwiązań.

  Kosiarka elektryczna cechuje się cichą pracą oraz brakiem niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne i pobliskie otoczenie. Kosiarki spalinowe z kolei cechują się możliwością pracy w każdym miejscu, nie jest istotny bowiem dostęp do energii elektrycznej, a także ogromną wydajnością, idealną do dużych ogrodów i parków.

 3. Kosiarka spalinowa czy akumulatorowa – która stanowi lepsze rozwiązanie?

  Kosiarki spalinowe oraz akumulatorowe mają jedną, wspólną zaletę – można za ich pomocą przyciąć trawnik wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do źródła zasilania, czyli sieci energetycznej. W takim przypadku wybór kosiarki warto uzależnić od otoczenia i zdecydować się na wariant mocniejszy, lecz głośniejszy, lub cichszy, a mniej wydajny.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium