Koszenie trawnika – kiedy i jak często to robić?

Koszenie trawnika – kiedy i jak często to robić?

Koszenie trawnika i jego odpowiednia pielęgnacja to obowiązkowe czynności pozwalające utrzymać estetyczny i zdrowy ogród. Wiele aspektów decyduje o tym, jak często i kiedy kosić trawę. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić wszystkie istotne czynniki, przyjrzymy się rodzajom kosiarek i wyjaśnimy, jak prawidłowo kosić, aby zachować piękny wygląd trawnika.

Czym najlepiej kosić trawę?

Podstawą do rozpoczęcia koszenia trawnika jest kosiarka. Możemy wyróżnić trzy modele kosiarek:

 • Model elektryczny – niewątpliwym atutem kosiarki jest jej cicha i przyjazna dla środowiska praca. Niestety za urządzeniem ciągnie się przewód zasilający, co może być dość niewygodne. Należy też na niego szczególnie uważać w czasie koszenia trawy, aby o nic się nie zaplątał.
 • Model spalinowy – kosiarka o wiele bardziej mobilna, ale jej praca jest bardzo głośna. Dodatkowo w czasie pracy wydziela szkodliwe spaliny.
 • Model akumulatorowy – kosiarki zasilane bateryjnie łączą cichą pracę z ekologicznością i mobilnością. Jednak przy zakupie tego sprzętu trzeba zwrócić szczególną uwagę na czas pracy baterii.

Dobierając model, warto zwrócić uwagę na powierzchnię trawnika, jego ukształtowanie i nasze możliwości fizyczne. Drobna kobieta będzie miała utrudnioną pracę, jeśli kosiarka okaże się dla niej zbyt ciężka. Na dużej przestrzeni z kolei nie sprawdzi się kosiarka na przedłużaczu. Decyzja, kiedy kosić trawę i jaką kosę należy do tego wykorzystać, zależy jednak przede wszystkim od naszych preferencji. Powinniśmy pracować sprzętem, z którym czujemy się najpewniej, ponieważ tylko wtedy skoszona trawa uzyska odpowiedni wygląd.

Kiedy najlepiej kosić trawę?

To kiedy kosić trawę, zależy przede wszystkim od pory koszenia. Czynność najlepiej wykonywać rano lub późnym popołudniem. O tych porach liście trawy są jędrne, więc noże kosiarki tną je o wiele skuteczniej. Ważne jest, aby unikać koszenia trawy w upalne dni i wtedy, kiedy słońce silnie świeci. W takiej sytuacji znacznie trudniejsze jest równe przycięcie trawnika, a miejsce cięcia jest przypalone i żółknie. Powinniśmy unikać również koszenia mokrego trawnika. Koszona trawa będzie się wtedy kleić do noży, aż w końcu zablokuje urządzenie.

W okresie jesiennym powinniśmy kosić trawę tak długo, jak trawa rośnie. Ostatnie koszenie trawnika zazwyczaj było wykonywane w połowie października, ale ocieplenie klimatu może spowodować, że z roku na rok okres koszenia trawników będzie się wydłużał. Źdźbła trawy na zimę nie powinny pozostać dłuższe niż 8 cm, ponieważ zmniejszy to ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Jeśli jednak zaniedbamy koszenie trawy przed zimowym okresem, wiosną cały trawnik będzie miał pożółknięte i martwe liście. W zaistniałej sytuacji na samym początku powinniśmy wykonać tak niskie koszenie, jakie tylko jest możliwe.

Jak kosić trawę?

Koszenie trawnika to jedna z podstawowych, jak i najważniejszych prac w naszym ogrodzie. Jeśli zależy nam na gęstym, zielonym dywanie ogrodowym, uzyskamy taki efekt wyłącznie poprzez częste koszenie trawy. Regularne przycinanie trawy wpływa pozytywnie na wzrost i kondycję trawnika, ograniczając przy tym rozwój chwastów.

To, jak i kiedy kosić trawę, można opisać w kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim należy pamiętać, że:

  • Nóż kosiarki musi być naostrzony – jeśli tego nie dopilnujemy, skoszone źdźbła będą rozrywane, a nie ścinane. Tak zniszczone końcówki trawy staną się białe, a trawnik będzie wyglądał mało efektywnie.
  • Lepiej kosić często – trawnik znacznie lepiej kosić często, ale mało, niż rzadko, a dużo. Należy również unikać koszenia bardzo nisko – przydomowy trawnik powinien mieć zaledwie kilka centymetrów wysokości.
  • Trawnik powinien być suchy – jak już wcześniej wspomnieliśmy, najlepiej kosi się w pełni suchą trawę, zatem wskazaną porą będzie poranek lub wieczór. Trawnik możemy podlać dopiero po skoszeniu.

 

[product id="461", "369", "1753", "1731" limit="4" onlyAvailable="true"]

 

Jak często kosić trawę?

Aby trawnik w naszym ogrodzie wyglądał nieskazitelnie, powinniśmy wiedzieć, co ile kosić trawę. Najlepiej wykonywać tę czynność przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli nie zależy nam na idealnym wyglądzie trawnika, możemy wtedy wykonywać czynność koszenia rzadziej, ale bez dopuszczenia wyrośnięcia trawy na więcej niż 8 cm. Im nasza trawa będzie wyższa, tym gorzej zniesie koszenie, a jego częstotliwość zależy z kolei od kilku czynników:

 • Pora roku i temperatura – trawniki najszybciej rosną w czasie wiosny i późnego lata. W lipcu pomimo pory letniej trawa rośnie wolniej ze względu na wysokie temperatury. Dlatego kiedy jest ciepło i wilgotno, nasz trawnik będzie potrzebował znacznie częstszego koszenia niż w czasie zimniejszych miesięcy.
 • Podlewanie – trawniki wymagają regularnego, dość obfitego podlewania. Trawa, która będzie miała zbyt mało wody, nie urośnie tak szybko, jak byśmy tego chcieli.
 • Nawożenie – tak samo, jak w przypadku wody, trawnik potrzebuje wzmocnienia, które zapewnią odpowiednie nawozy. Szczególnie duża podaż azotu bardzo szybko przyspiesza wzrost trawnika, a do tego staje się ciemnozielony i bardzo bujny.
 • Gatunek trawy – mieszanki nasion trawy składają się z kilku różnych gatunków, tym samym różniąc się od siebie wyglądem, typem i tempem wzrostu. Przed zasianiem trawnika warto zwrócić uwagę na skład nasion i unikać m.in. rajgrasu, których powinno być jak najmniej, ponieważ rosną zbyt szybko.

Na jakiej wysokości kosić trawę?

Ostateczna wysokość koszenia trawy zależy przede wszystkim od naszych preferencji i tego, czy trawnik znajduje się w słonecznym miejscu, czy bardziej zacienionym. Wysokość koszenia trawy nie powinna być niższa niż 3 - 4,5 cm. Warto trzymać się głównej zasady koszenia, czyli nie ścinać trawy więcej niż ⅓ wysokości ździebeł. Pierwsze koszenie trawy nie powinno być wykonane niższej niż 2,5 cm. W przeciwnym razie może dojść do przerzedzenia, żółknięcia trawy.

Ostrze kosiarki najlepiej ustawić na 5 cm i utrzymywać stałą wysokość w sezonie wiosenno-letnim. Nieco wyżej możemy przycinać miejsca zacienione, jednak nie przekraczajmy granica 1 - 1,5 cm. Wkraczając w okres jesienny, czyli pod koniec września, ostrze w kosiarce na ostatnie koszenie trawy możemy podnieść o 1 - 2 cm. Ważne jest również, aby pamiętać o tym, że jednorazowo możemy skosić tylko połowę wysokości trawnika.

FAQ:

 1. Jak często i kiedy kosić trawę?

  Trawnik najlepiej kosić rano lub późnym popołudniem. Nie zaleca się koszenia trawy wtedy, kiedy jest mokra, ponieważ spowoduje to oklejenie ostrza. Trawę w ogrodzie najlepiej kosić raz w tygodniu. Zbyt rzadkie koszenie trawy może spowodować wzrost chwastów i zbyt niski wzrost trawnika.

 2. Na jaką wysokość kosić trawę?

  To, na jaką wysokość kosić trawnik, zależy przede wszystkim od miejsca trawnika i naszych preferencji. Warto kosić trawnik na wysokość około 3 - 4,5 cm, szczególnie, aby wykonać pierwsze koszenie po zimie.

 3. Co zrobić z trawą po koszeniu trawnika?

  Skoszoną trawę możemy wyrzucić na kompost, który potem wykorzystamy do naszych kwiatów lub w ogródku warzywnym. Ściętą trawę możemy zostawić na trawniku tylko, jeśli źdźbła nie są dłuższe niż 3 - 4 cm. Jeśli trawa jest zbyt długa, resztki trawy, które nie trafiły do zbiornika, musimy koniecznie wygrabić.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium