Kosiarka z napędem czy bez? Jaką wybrać i dlaczego?

Mężczyzna kosi trawnik kosiarką

Utrzymanie przydomowego trawnika w doskonałym stanie wizualnym to fundament atrakcyjnej przestrzeni zewnętrznej. Równo przycięta, zadbana trawa w otoczeniu pięknych roślin i ogrodowej architektury świadczy o bezkompromisowym podejściu właściciela względem procesów pielęgnacyjnych. Podstawą jest zatem urządzenie przeznaczone do jej koszenia, którego zakup wywołuje u ogrodników niemałe problemy. Największym jest jego konstrukcja. Kosiarka z napędem czy bez? Dowiedz się już dziś.

Czym jest kosiarka i do czego służy?

Kosiarka spalinowa oraz elektryczna to urządzenia przeznaczone, jak sama nazwa wskazuje, do koszenia (ścinania) źdźbeł trawy za pomocą specjalnych ostrzy znajdujących się w jej dolnej części. Cała praca sprowadza się dla operatora tak naprawdę do eksploatacji urządzenia zgodnie z zaleceniami producenta, lecz nie tylko. Równie istotne jest doświadczenie w takiej pracy oraz właściwy model samej kosiarki.

 • Kosiarka spalinowa – wysokowydajna, efektywna i niezwykle trwała, sprawdzi się najlepiej w przypadku wielkometrażowych ogrodów i parków. Nie wymaga dostępu do energii elektrycznej, dlatego można jej używać także w obrębie swojej działki letniskowej czy w dalekich rejonach przydomowego ogrodu. Kosiarki spalinowe wymagają jednak uzupełniania paliwa, jak i doglądania poziomu oleju w silniku. Wadą może być hałas podczas pracy, który w zasadzie uniemożliwia jej zastosowanie w gęstej zabudowie wielorodzinnej, jak i generowanie przez kosiarki spalinowe dużej ilości spalin.
 • Kosiarka elektryczna – urządzenie podłączane do sieci energetycznej radzi sobie najlepiej z nieco mniejszymi ogrodami. Zapewnia niższą wydajność, lecz podczas pracy generuje znacznie mniejszy hałas, nie wymaga także odprowadzania spalin i nie stanowi zagrożenia podczas uzupełniania zasobnika paliwa.

To jednak podstawowy podział, który nie obejmuje sposobu prowadzenia kosiarki. A ten parametr ma decydujący wpływ na komfort użytkowania, który w przypadku wielkometrażowych ogrodów ma znaczenie wcale nie mniejsze niż wydajność samego urządzenia.

Kosiarka z napędem czy bez – które rozwiązanie jest lepsze?

Kosiarki spalinowe z napędem oraz modele bez niego charakteryzują się wysoką wydajnością, lecz także znacznie większymi możliwościami technicznymi, głównie dzięki ich bardzo dużej mocy w stosunku do fizycznych rozmiarów. Podstawową różnicę pomiędzy dostępnymi w sklepach urządzeniami zasilanymi paliwem ciekłym stanowi sposób ich prowadzenia.

 • Kosiarka bez napędu – popularne urządzenie, które można z łatwością spotkać w większości prywatnych gospodarstw domowych oraz firm, przede wszystkim z uwagi na konkurencyjną cenę. W tym przypadku za prowadzenie kosiarki odpowiada sam operator, który musi za pomocą specjalnych rączek oraz uchwytów pchać urządzenie przed siebie w wybranym kierunku. To dobre rozwiązanie dla małych trawników, lecz niezbyt wygodne w przypadku tych wielkometrażowych.
 • Kosiarka z napędem – napęd kosiarki spalinowej otwiera przed każdym ogrodnikiem mnóstwo możliwości, gdyż za ruch urządzenia odpowiada silnik, który wprawia w ruch także ostrza tnące. W rezultacie operator jedynie prowadzi urządzenie we właściwym kierunku, sam ruch jest nadawany przez napęd kosiarki spalinowej na przednie koła.

Które rozwiązanie można uznać za lepsze? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest w zasadzie niemożliwe, gdyż wszystko zależy od sposobu jej użytkowania, areału, liczby wzniesień czy wreszcie sił fizycznych operatora.

 

[product category_id="19" limit="4" onlyAvailable="true"]

 

Urządzenia z przednim napędem

Kosiarki z napędem przednim oraz na tylną oś sprawdzą się doskonale w przypadku największych ogrodów, głównie ze względu na brak obciążania operatora i minimalne wymogi względem siły fizycznej. W kosiarce spalinowej wyposażonej w napęd tak naprawdę całą pracę wykonuje jej silnik – operator powinien jedynie nadawać jej właściwy kierunek koszenia. Kosiarkę spalinową prowadzi się z prędkością chodu, a sam napęd można z łatwością rozłączyć w chwili, gdy zależy nam na dokładniejszej pracy, np. tuż przy rabatach, gdzie samodzielny ruch kosiarki jest niewskazany.

Nie ma jednak róży bez kolców, tak, jak i kosiarek z napędem bez wad. Otóż wadą jest z całą pewnością wyższa cena, która wynika z zastosowania specjalnej przekładni z wałem kardana i układów przeniesienia napędu. Istotne jest także większe ryzyko uszkodzeń. Koła kosiarki z napędem ruszają się bowiem pod wpływem przenoszenia momentu obrotowego z silnik na oś, przez co takie urządzenie jest nieco bardziej narażone na przyspieszone zużycie.

Urządzenia bez napędu

Bardzo proste urządzenia bez napędu są wyposażone w silnik spalinowy, lecz nie mają układu jego przeniesienia, dlatego cała moc jest wykorzystywana do zasilenia ostrzy tnących. W rezultacie operator musi siłą własnych mięśni pchać urządzenie we właściwym kierunku podczas pracy. Nie jest to problem w przypadku małych powierzchni, lecz znacznie większy w dużych ogrodach, szczególnie takich z wieloma uskokami i pochyleniami terenu. Zaletą jest natomiast możliwość bardzo precyzyjnej pracy, gdyż standardowe kosiarki z napędem mogą cechować się niewielką bezwładnością, przez co ich praca może okazać się mało przewidywalna. Dla przykładu w małym i bogato zaaranżowanym ogrodzie wygodniejszym rozwiązaniem okaże się urządzenie niewyposażone w wał kardana, czyli bez funkcji napędu. Doskonale dotrze do wszystkich trudno dostępnych miejsc, a zarazem także nie obciąży nadmiernie mięśni przy koszeniu trawy.

Jak wybrać model kosiarki w stosunku do potrzeb?

Kosiarki spalinowe z napędem różnią się od urządzeń bez napędu, jak już wiemy, głównie funkcją samodzielnego ruchu. Różnic pomiędzy nimi jest jednak znacznie więcej.

Dużą różnicę stanowi między innymi szerokość koszenia, którą warto dopasować do wielkości ogrodu. Zbyt duża uniemożliwi dotarcie do niektórych miejsc, a zbyt mała może przedłużyć poszczególne prace nawet wielokrotnie.

Zakup kosiarki warto uzależnić także od możliwości zmiany rezultatu pracy. Istotna jest regulacja wysokości koszenia, dzięki której możesz precyzyjnie ustawić maksymalną długość źdźbeł trawy.

FAQ:

 1. Kosiarka z napędem czy bez? Co jest lepszym rozwiązaniem?

  Kosiarki spalinowe bez napędu prowadzi się ręcznie, podczas gdy te z napędem są wyposażone w układ przeniesienia części mocy silnika na koła jezdne. Oba rozwiązania są dobre i zależą głównie od wielkości ogrodu oraz jego aranżacji. W dużych przestrzeniach postaw na kosiarkę z napędem, a w małych – na kosiarkę ręczną. 

 2. Kosiarka spalinowa z napędem – czym się charakteryzuje?

  Kosiarka spalinowa z napędem jest wyposażona w silnik, który zasila nie tylko ostrza tnące, lecz także koła przednie lub tylne. Zaletą takiego rozwiązania jest łatwość pracy oraz duża efektywność, gdyż urządzenie porusza się samodzielnie – operator powinien pilnować jedynie kierunku. 

 3. Kosiarka bez napędu – jakie ma zalety?

  Kosiarki bez napędu wymagają pchania jej w docelowe miejsce, przez co sprawdzą się doskonale w przypadku małych ogrodów oraz w ogródkach bogato aranżowanych, w których trzeba cały czas zmieniać kierunek pracy.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium