Zadbany ogród to idealnie miejsce do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Aby osiągnąć estetyczny efekt, należy przeprowadzić różnego rodzaju prace ogrodowe, które są mniej lub bardziej skomplikowane i dotyczą głównie roślinności. W dzisiejszym artykule skupimy się właśnie na niej, a dokładniej podpowiemy Ci, czym i kiedy przycinać drzewka i krzewy.
Przycinanie drzew owocowych – od czego zacząć?
Cięcie drzew owocowych warto rozpocząć przede wszystkim od dobrego planu. Zorganizowanie się to podstawa, czyli nie tylko sprawdzenie, kiedy należy przycinać drzewka owocowe i wybrane, konkretne gatunki, ale także odpowiednie przygotowanie. Tego rodzaju prac nie powinno się wykonywać na szybko, gdyż są dość angażujące, wymagają poświęcenia więcej czasu, a im większe nasze zaangażowanie, tym lepsze i bardziej satysfakcjonujące efekty. Zatem przede wszystkim zaplanuj swój czas na cięcie drzew – może być to dłuższy weekend, urlop lub kilka popołudni z rzędu. Ważne, aby działać bez pośpiechu i skupić się na konkretnych czynnościach, gdyż wiele z nich wymaga dużej precyzji.
Przycinanie drzew owocowych, iglastych i liściastych – kiedy?
Od kiedy do kiedy można przycinać drzewa owocowe? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez ogrodników, którym zależy na zadbanej przestrzeni przydomowej, a w szczególności zieleni otaczającej posesję. Jednak przechodząc do konkretów – wiosenne przycinanie drzew i krzewów owocowych warto rozpocząć, gdy rośliny są w fazie zielonego pąka, który jeszcze nie jest otwarty. Jednak kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest pogoda, a konkretniej temperatura, która nie powinna spadać poniżej 0 stopni w ciągu dnia. To najistotniejsze zasady, które dotyczą większości roślin, choć warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu. Dokładniej w nim opisujemy najlepszy czas na przycinanie drzew i krzewów z podziałem na konkretne gatunki.
Rodzaje cięć, które warto znać
Czy wiesz, że cięcia drzew i krzewów mają swoje nazwy? Pierwszą z nich jest cięcie formujące, które dotyczy głównie młodych roślin. Celem tego procesu jest wykształcenie głównej części danego drzewka, która będzie stanowiła pień. Warto zatem wybrać jedną gałązkę, a pozostałe pędy usuwać w pierwszych latach. Ponadto dobrze jest także ucinać gałęzie, które wyrastają pod kątem ostrym, gdyż mogą w przyszłości zwiększać ryzyko złamania się drzewa. Nie należy także pozostawiać słabych gałęzi oraz tych, które krzyżują się lub wrastają do środka korony. Dzięki temu idealnie uformujemy drzewo, które będzie mogło prawidłowo i równomiernie się rozrastać z roku na rok, tworząc tym samym w przyszłości piękny okaz.
Kolejnym rodzajem jest cięcie sanitarne. Sama nazwa może się kojarzyć z jego celem, którym jest usuwanie złamanych, uschniętych gałęzi, a także tych, które wyglądają na zaatakowane przez szkodniki. Dzięki temu od razu ograniczysz ryzyko zainfekowania całego drzewa, które mogłoby być nie do odratowania. Uszkodzone gałęzie warto ucinać na bieżąco, gdyż to przez nie drzewo może być bardziej narażone na złamanie się podczas wichury czy pod naporem śniegu zalegającego na nim.
Czy cięcie drzew i krzewów jest trudne?
Gdy już wiesz, kiedy przycinamy krzewy czy drzewa owocowe, z pewnością będziesz zastanawiać się, czy podołasz temu zadaniu. Z pewnością wykonywanie tej czynności po raz pierwszy sprawi największą trudność, jednak z biegiem czasu, a tak naprawdę z każdą kolejną gałązką, dojdziesz do wprawy i w kolejnym sezonie będzie to dla Ciebie błahostką. Jednak nie warto się zrażać, nawet gdy z początku nie będzie to takie proste, jak zakładałeś/-aś.
Oczywiście są przypadki, w których rośnie stopień trudności, gdy np. część drzewek owocowych mają duże rozmiary, co związane jest między innymi z pracą na dużej wysokości. Nie każdy będzie czuł się na siłach, aby to zrobić, dlatego niekiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty, czyli w tym przypadku profesjonalnego ogrodnika, który zajmie się tym kompleksowo. Ty będziesz mógł nadzorować jego pracę, uczyć się nowych rzeczy śledząc ruchy specjalisty i poznając zasady podczas przycinania drzew i krzewów, którymi się kieruje.
Przycinanie krzewów – jaki sprzęt i akcesoria przygotować?
Przycinanie krzewów i drzew powinno odbywać się w odpowiednim czasie, jednak bardzo ważne jest wykonywanie tego rodzaju prac za pomocą odpowiednich narzędzi. Wśród akcesoriów i sprzętów każdego ogrodnika, który planuje przycinać drzewa i krzewy, powinny znaleźć się między innymi:
- sekatory i nożyce ogrodowe – to bardzo poręczne narzędzia, które świetnie sprawdzą się podczas przycinania mniejszych gałęzi,
- ręczne, elektryczne lub spalinowe piły to profesjonalne urządzenia o dużej mocy, wydajności i niezawodności, które sprawdzą się nawet do cięcia grubych i masywnych konarów,
- odzież robocza – w komplecie każdego ogrodnika powinny znaleźć się specjalne okulary, zatyczki do uszu lub słuchawki, kask, ubranie składające się z górnych i dolnych elementów garderoby, chroniących skórę przed uszkodzeniem, a także rękawiczki wykonane z grubszego materiału,
- obuwie robocze, które zapewni stabilność podczas stawiania kroków i wzorową przyczepność w trakcie prac wykonywanych na wysokościach lub grząskim terenie.
Dzięki tym akcesoriom przycinanie drzewek owocowych stanie się znacznie prostsze.
Przycinanie drzew owocowych – kiedy wykonywać tę czynność w przypadku poszczególnych gatunków?
Poniżej znajdziesz cały harmonogram oraz najlepsze zalecane terminy cięcia drzew. Warto się zapoznać z tymi informacjami jeszcze przed przystąpieniem do jakiegokolwiek działania.
- Kiedy przyciąć forsycje?
Zastanawiasz się, kiedy przycinać forsycje? Nic dziwnego, gdyż jest to bardzo popularny gatunek, który większość z nas hoduje we własnych ogrodach. Forsycje najlepiej jest przycinać przed wytworzeniem się liści – to odpowiedni czas, który nie zaszkodzi roślinie, a wręcz przeciwnie, przyczyni się do jej prawidłowego wzrostu. Najczęściej następuje to na koniec kwietnia lub początek maja. Tak naprawdę warto uzależnić tę czynność od pogody i kontrolować stan rośliny, aby wybrać najdogodniejszy moment na jej przycinanie.
- Kiedy przycinać porzeczki?
Jak przycinać porzeczki? W przypadku porzeczek sprawia jest o tyle prosta, że można je przycinać w różnych terminach, co pozwala dopasować czas do indywidualnych wymagań. Najlepiej robić to tuż po zbiorach, na wiosnę, jednak zanim zaczną rozwijać się pąki lub późną jesienią, a nawet zimą. Krzewy, które zasadziliśmy po raz pierwszy, można przycinać po posadzeniu, jednak dopiero po pewnym ukorzenieniu się rośliny.
- Kiedy przycinać budleję?
Wielu początkujących ogrodników zastanawia się, kiedy przycinamy budleje. To roślina, która kwitnie w okresie wakacyjnym, dlatego należy dokonywać jej cięcia wiosną, zatem w najbardziej sprzyjających warunkach, gdy już za oknem dopisuje pogoda.
- Kiedy przycinamy krzewuszkę?
Cięcie krzewuszki można przypisać na pierwszy dzień lata, gdyż właśnie w czerwcu jest na to najlepszy okres. To konieczny zabieg w przypadku tej rośliny, gdyż krzewuszka ma tendencję do plątania się i nadmiernego przerastania w wyniku czego często może dochodzić do usychania gałęzi, których oczywiście nie da się już uratować.
- Kiedy przycinamy magnolie?
Kiedy przyciąć magnolie i jak wygląda ten gatunek? Magnolia to pełen uroku krzew, który cieszy się dużą popularnością. Wyróżnia się białymi lub różowymi kwiatuszkami, które pięknie rozkwitają i swoim wyglądem przypominają kwiaty lotosu. Ponadto magnolia wspaniale pachnie, a jej zapach łączy słodkość z cytrusem, dlatego nierzadko kwiaty te są składnikiem damskich perfum. Przycinanie magnolii to trudne wyzwanie, gdyż gatunek ten nie lubi tej czynności. Z tego względu należy proces cięcia ograniczyć do minimum i wykonywać wyłącznie w przypadku chorych lub uschniętych części rośliny. Odpowiednim terminem i jednocześnie najbezpieczniejszym dla rośliny jest późna wiosna.
- Jak przycinać czereśnie?
Najlepszym terminem na przycinanie czereśni jest lato, gdy zakończysz zbiór wszystkich owoców. Dlaczego akurat ten okres jest najkorzystniejszy? Roślina w tym czasie najszybciej „goi swoje rany” po cięciu, co pozwala ograniczyć ryzyko chorób.
- Kiedy przycinać brzozę?
Brzozę najlepiej jest przycinać w okresie, gdy roślina jest w fazie zimowego spoczynku. Wszystko dlatego, że po cięciu gatunek ten puszcza soki, gdy zostanie przycięty podczas wegetacji.
- Kiedy przyciąć iglaki?
Kiedy przycinamy iglaki? Skracanie drzew iglastych powinno nastąpić tuż po ustąpieniu mrozów, kiedy rośliny nie zdążyły wypuścić jeszcze nowych pędów. Jednak jest to pierwsza tura przycinania. Druga w przypadku jałowców, choinek, cisów czy cyprysów, przypadać powinna wczesnym latem, gdy pędy zostaną już w pełni wykształcone.
- Kiedy przycinać świerki?
Świerki zwykle wyróżniają się pokaźnymi rozmiarami, dlatego w przypadku starszych drzew warto przycinanie rozłożyć na dwa sezony, szczególnie to bardziej drastyczne, które ma na celu dużą zmianę w wyglądzie rośliny. Można jednego roku ściąć część drzewa, a drugiego kolejną. Kiedy najlepiej to zrobić? Najkorzystniejszym okresem na cięcie dla świerków będzie wczesna wiosna lub późne lato.
- Kiedy przycinać brzoskwinie?
Brzoskwinie są jednym z ulubionych owoców większości osób, dlatego wielu z nas chętnie zajmuje się ich uprawą. Jednak podobnie jak pozostałe krzewy owocowe, również brzoskwinia wymaga regularnego przycinania. Jak przycinać brzoskwinie i kiedy najlepiej to zrobić? Zdecydowanie na wiosnę, gdy już zauważysz różowe pąki.
- Kiedy przycinać maliny?
Maliny to soczyste i smaczne owoce, które wyróżniają się pięknym wyglądem i ślicznym kolorem. Z tego względu wielu ogrodnikom trudno odmówić sobie ich uprawy, która wymaga przycinania krzewów tuż po zbiorze owoców, jednak dopiero w przypadku dwuletnich pędów.
- Kiedy przycinać tawułę?
Kiedy przycinamy tawuły i czym one są? Jest to niewielki krzew mrozoodporny, który na zimę zrzuca liście, a na wiosnę wyróżnia się pięknymi, drobnymi kwiatami. Ich kształt przypomina gwiazdki, dlatego jest pełen uroku i trudno przejść obok niego obojętnie. Tawułę należy przycinać wczesną wiosną, gdy jeszcze nie zaczęła kwitnąć i nie weszła w fazę wegetacji. Ten proces pobudza roślinę do wypuszczania nowych pędów.
- Jak przycinać wiśnie?
Wiśnie to popularne owoce, które są nie tylko chętnie sadzone, ale również zbierane i jedzone. Jak przycinać ten gatunek? Najlepiej i najbezpieczniej jest robić to na wiosnę, tuż po posadzeniu, co doskonale wpłynie na formowanie się korony. W przypadku starszych drzew lepiej termin cięcia przesunąć na lato.
- Kiedy przycinać śliwy?
Przycinanie śliwy, czyli niewielkiego drzewka owocowego, należy dokonywać wczesną wiosną, co dotyczy gatunku noszącego nazwę President i Węgierka. Natomiast inne odmiany, np. Opal czy Herman najlepiej znoszą cięcie latem.
- Kiedy przycinamy jeżyny?
Cięcie jeżyn najlepiej jest wykonywać po posadzeniu na wiosnę, pod warunkiem że roślina wyrosła na wysokość 30 cm nad ziemią. Przycinanie ma kilka zalet. Przede wszystkim doskonale wpływa na system korzeniowy, a także przyczynia się do lepszego i szybszego wzrostu.
- Kiedy przycinamy borówki?
Borówki to niewielkie krzewy, które warto przycinać pod koniec zimy. Innym dogodnym dla nich terminem jest wczesna wiosna, po upewnieniu się, że skończyły się już duże mrozy, a niskie temperatury w dzień i w nocy odeszły w zapomnienie.
- Kiedy przycinamy jabłonie?
Wedle powszechnie krążącej opinii najlepszym czasem na przycinanie jabłoni jest pierwsza wiosna. Cięcie ma na celu przede wszystkim prawidłowe uformowanie rośliny, dzięki czemu będzie zdrowo i pięknie rosła.
- Kiedy obcinać róże?
Marzec i kwiecień, czyli wiosenne miesiące, to idealny czas na przycinanie róż. Zatem jest to termin zakończenia przymrozków. Róże kwitną raz na sezon, dlatego drugie cięcie należy wykonać po zrzuceniu kwiatów. Najlepiej wybrać termin w bezdeszczowy dzień, który jest umiarkowanie ciepły. Ponadto należy pamiętać, żeby nie ciąć zbyt blisko ostatniego pąka i przycinać roślinę ukośnie.
- Kiedy przycinać klony?
Klon to doskonały gatunek dla wszystkich ludzi, którzy nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację ogrodu. Wszystko dlatego, że nawet brak regularnego przycinania w żaden sposób nie szkodzi roślinie, a także nie pogarsza jej wyglądu. Jednocześnie warto wiedzieć, że klon doskonale znosi cięcie, ale najlepszym terminem na jego przycinanie jest czas w okresie pędzenia soków. Natomiast zimą warto usunąć wszystkie zainfekowane i martwe pędy, najlepiej w suche dni, gdy nie ma mrozu.
- Kiedy przycinać aronie?
Podczas przycinania aronii bardzo ważny jest wybór odpowiedniego terminu. Czy w ogóle warto przeprowadzać ten proces? Zdecydowanie tak, gdyż korzystnie wpływa na prawidłowy wzrost krzewu i jej zdrowy wygląd. Wszystko dlatego, że aronia ma tendencje do dużego rozrastania się i zagęszczania, dlatego też przycinanie jest wymagane, gdy zależy nam na estetyce. Ogrodnicy zalecają cięcie aronii wczesną wiosną, wybierając bezdeszczowy i bezmroźny dzień. Podczas przycinania warto dokładnie obejrzeć roślinę, aby zidentyfikować każdą zainfekowaną lub uschniętą gałązkę.
- Kiedy przycinać agrest?
Agrest najlepiej ciąć pierwszej wiosny tuż po posadzeniu, a następnie w kolejnych latach na przedwiośniu. Zatem w okresie przed rozpoczęciem wegetacji rośliny. Mniej więcej w piątym roku uprawy można zdecydować się na drastyczniejsze cięcie, gdy roślina jest już na nie w pełni przygotowana.
- Kiedy przycinać drzewa liściaste?
Najlepszy termin na przycinanie drzew liściastych to dość długi okres, gdyż można to robić od listopada do marca – zatem w okresie bezlistnym, gdy roślina jest w stanie spoczynku i nie kwitnie. Wyjątkiem jest klon jednolistny, w przypadku którego można wykonywać cięcie przez cały rok oraz brzoza i klon tradycyjny, które można ciąć od czerwca do września.
FAQ:
- Kiedy przycinać drzewka w ogrodzie?
Jeśli zastanawiasz się, kiedy przycinać drzewa owocowe, to tak naprawdę nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od konkretnego gatunku. Jednak najważniejszą zasadą jest cięcie drzew owocowych i innych w momencie pojawienia się zielonego pąka, a także upewnieniu się, że temperatura za oknem nie spada w ciągu dnia poniżej 0°C. - Przycinanie drzew owocowych – jakie narzędzia sprawdzą się najlepiej?
Wszystko zależy od wielkości rośliny. Do mniejszych krzewów doskonale sprawdzi się sekator, który jest prostym w obsłudze narzędziem i bardzo poręcznym. Natomiast do cięcia większych drzew znacznie lepszym wyborem będzie profesjonalna piła ręczna, elektryczna lub akumulatorowa, która zapewni szybkość, niezawodność i wydajność podczas każdej pracy wykonywanej w ogrodzie. - Kiedy przycinać magnolię?
Warto wiedzieć, że magnolie to gatunek kwiatów, który wyjątkowo nie lubi przycinania, dlatego należy zachować dużą ostrożność i wykonywać cięcie tylko wtedy, gdy jest taka konieczność. Zatem można to robić, gdy pojawią się uschnięte gałęzie lub w celu ich skrócenia. Najlepszym terminem na tę pracę jest okres po kwitnieniu, najpóźniej do końca wakacji, a więc do sierpnia.