Każda kosiarka spalinowa, niezależnie od jej konstrukcji, mocy, wydajności czy innych parametrów technicznych, wymaga zastosowania oleju. Płyn ten ma mnóstwo zadań – obniża temperaturę, chroni przed uszkodzeniami i wydłuża czas bezawaryjnego działania urządzenia. Jaki olej do kosiarki warto zatem wybrać? Jak się okazuje, nie ma na to pytania jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od budowy silnika.
Do czego służy olej w kosiarce?
Olej jest w motoryzacji obecny w zasadzie od zawsze. Silniki oraz inne elementy mechaniczne, które w trakcie pracy generują ciepło na skutek tarcia, wymagają jego zastosowania ze względów technicznych. Dlaczego? Je ku temu całe mnóstwo powodów, w tym:
- Zmniejszenie tarcia – olej w kosiarce oraz w innych urządzeniach mechanicznych służy przede wszystkim do zmniejszenia tarcia pomiędzy elementami mechanicznymi ściśle współpracującymi ze sobą. Płyn tworzy na ich powierzchni bardzo cienki i śliski, lepki film.
- Zmniejszenie ryzyka zatarcia – tarcie różnych elementów o siebie skutkuje nie tylko głośną pracą i zmniejszeniem wydajności – znacznie większym kłopotem jest ryzyko zatarcia silnika, czyli rozgrzanie się dwóch współpracujących elementów na tyle mocno, że w efekcie końcowym łączą się ze sobą tak, jak podczas spawania. To z reguły oznacza brak możliwości ratunku dla silnika – należy go wymienić na nowy.
- Zmniejszenie temperatury – wysoka temperatura jest dla silnika wprost zabójcza – skutkuje zmniejszeniem jego trwałości, jak i ryzykiem nagłego uszkodzenia i powstania awarii w zasadzie niemożliwej do naprawy. Funkcja smarna oleju redukuje to ryzyko w praktyce do zera.
- Zwiększenie trwałości elementów mechanicznych – silnik kosiarki składa się z wielu części mechanicznych, które przy niewłaściwym smarowaniu znacznie szybciej się zużywają. Na ich powierzchni powstają zarysowania, wżery i wgłębienia, przez które spada ich wydajność, a znacznie wzrasta awaryjność.
Problemów związanych z eksploatacją kosiarki bez oleju jest całe mnóstwo – każdy jednak kończy się dużymi wydatkami, a w skrajnych sytuacjach wymianą kosiarki na nową.
Jaki olej do kosiarki wybrać?
To trudne pytanie bez znajomości silnika danego urządzenia. Oleje do kosiarek różnią się pomiędzy sobą wieloma szczegółowymi parametrami technicznymi, które mają bezpośredni wpływ na ich zastosowanie, a pominięcie któregokolwiek z nich może oznaczać rychłą awarię. Podstawowym podziałem olejów do kosiarek jest konstrukcja jednostki napędowej.
- Oleje do kosiarki 4-suwowej – w tym przypadku jednostka napędowa jest wyposażona w komorę spalania oraz oddzielną komorę olejową, w rezultacie czego wymaga zastosowania olejów zbliżonych do samochodowych. Płyn ten z uwagi na układ zamknięty wraz z upływem czasu ulega coraz większemu zanieczyszczeniu, a jego parametry smarne spadają wraz z każdą przepracowaną godziną. Skutkiem nadmiernego wyeksploatowania oleju w silniku 4-suwowym jest pogorszenie jakości filmu olejowego, a tym samym znaczne pogorszenie warunków pracy jednostki. Pamiętaj, aby:
- utrzymywać właściwą ilość oleju,
- wymieniać go na czas,
- nie wlewać go do zbiornika paliwa, a do dedykowanego otworu,
- kupować olej oznaczony jako 4T (czterosuw).
- Olej do kosiarki 2-suwowej – olej w tym konkretnym przypadku podawany jest bezpośrednio do komory spalania, dlatego wlewa się go nie do jednostki napędowej, a dodaje do paliwa. Mieszankę warto sporządzać w oddzielnym kanistrze, aby zadbać o odpowiednie proporcje i dokładnie wymieszać cały płyn, aby był jednolity. Tak stworzoną mieszankę wlewa się dopiero do zbiornika na benzynę w gotowej postaci. Pamiętaj, aby:
- mieszać paliwo z olejem w dokładnych proporcjach,
- używać sprawdzonych producentów,
- przechowywać gotową mieszankę w odpowiednich warunkach,
- kupować olej oznaczony jako 2T (dwusuw).
Ogromny wpływ na wybór odpowiedniego oleju do kosiarki mają oczywiście wymagania samego producenta – to je warto brać pod uwagę jako pierwsze na długo przed zakupem. Producent powinien zadbać o przekazanie informacji między innymi na temat samej bazy olejowej, którą może być:
- Olej mineralny – w zasadzie już nieużywany, powstaje w rafineriach poprzez obróbkę ropy naftowej.
- Olej syntetyczny – to wariant otrzymywany całkowicie chemicznie, nie zawiera żadnych cząsteczek pochodzenia mineralnego.
- Olej półsyntetyczny – łączy oba powyższe rozwiązania.
We współcześnie produkowanych kosiarkach z reguły wykorzystuje się olej całkowicie syntetyczny, który charakteryzuje się doskonałymi właściwościami smarnymi, wysoką wytrzymałością na dużą temperaturę, a także najdłuższym okresem aktywnej eksploatacji.
Nie bez znaczenia jest także lepkość oleju, która również powinna odpowiadać wymogom stawianym przez producenta. Niedopuszczalna jest jego zmiana w trakcie eksploatacji, gdyż silnik może na nią bardzo źle zareagować, szczególnie w przypadku zmiany na lepkość niższą niż dotychczas. Parametr ten określa się liczbowo i wynosi zazwyczaj SAE 30.
[product id="439, 1873, 1874, 2118"]
Jak często wymieniać olej w kosiarce?
Większość osób błędnie zakłada, że kosiarki spalinowe, w tym podkaszarki czy wykaszarki, są bezobsługowe i nie wymagają specjalnego traktowania. Nic bardziej mylnego. Urządzenia te są niezwykle delikatne i bardzo źle znoszą pracę w niekorzystnych warunkach. Jednym z nich jest praca ze zużytym olejem, z niewłaściwą ilością lub nieodpowiedniej klasy.
Olej w silniku 4-suwowym warto wymieniać co kilkadziesiąt godzin pracy – średnio od 20 do 30 roboczogodzin. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby robić to częściej. Olej traci niestety swoje właściwości wraz z upływem czasu, dlatego należy go wymieniać również ze względu na jego naturalne zużycie się. Nie rzadziej niż raz do roku.
W silniku 2-suwowym olej jest spalany wraz z benzyną, dlatego nie trzeba go „wymieniać”, gdyż dzieje się to samodzielnie wraz z każdą dolewką paliwa. Istotne jest jednak, aby była go odpowiednia ilość.
Podczas wymiany oleju w silnikach 4-suwowych należy kurczowo trzymać się jego ilości. Przekroczenie dopuszczalnego poziomu może wiązać się z tak samo dużym ryzykiem awarii podzespołów silnika, jak jego niedobór. Kosiarka spalinowa o standardowej mocy, rzędu około 13 KM, wymaga, aby w układzie znajdowało się średnio około pół l oleju. Pamiętaj – przed dolaniem nowego oleju należy usunąć stary. Można do tego celu wykorzystać specjalną pompkę lub korek spustowy.
Gdzie kupować oleje do kosiarek?
Oleje do kosiarek mają decydujący wpływ na trwałość tych urządzeń, dlatego liczy się to, aby były odpowiednio wysokiej jakości. Stawiaj na znane marki, kupuj wyłącznie u popularnych dostawców i wystrzegaj się zbyt kuszących propozycji cenowych – część z nich to zwykłe oszustwo, na które podatni są początkujący ogrodnicy.
FAQ:
- Do czego służą oleje do kosiarek?
Olej do kosiarki pozostawia na wszystkich elementach mechanicznych cienki film smarny, zmniejszający pomiędzy nimi tarcie oraz zwiększający ich trwałość. W efekcie jego zastosowanie jest wymagane i to zarówno w silnikach 2-suwowych, jak i 4-suwowych.
- Jaki olej do kosiarki wybrać?
To zależy w głównej mierze od samej jednostki silnikowej. W czterosuwowych kosiarkach należy stosować olej z oznaczeniem 4T, podczas gdy w kosiarkach dwusuwowych – 2T. Zwróć także uwagę na lepkość oleju, z reguły odpowiednim wyborem jest SAE 30.
- Czym grozi brak oleju w kosiarce?
Brak oleju w kosiarce może skończyć się: zwiększonym spalaniem i zwiększeniem natężenia hałasu, nierówną pracą silnika oraz w ostatecznym rozrachunku – zatarciem jednostki silnikowej. To z reguły oznacza potrzebę jego wymiany na nowy.