Jaki łańcuch do piły?

Jaki łańcuch do piły?

Łańcuch w każdej pilarce jest narażony na wiele uszkodzeń. Część z nich wynika ze specyfiki pracy tego urządzenia, a część z uwagi na niewłaściwy proces eksploatacji. Tak czy inaczej – awaria jest tylko kwestią czasu, dlatego warto się na nią przygotować odpowiednio wcześnie, w tym zakupić zapasowy łańcuch. Wybór odpowiedniego modelu nie jest jednak sprawą prostą – na rynku znajdują się łańcuchy różniące się wieloma parametrami, które dzisiaj rozłożymy na czynniki pierwsze.

Czym jest i do czego służy łańcuch do piły?

Łańcuchy do pilarki mają jedno, podstawowe zadanie – umożliwić cięcie drewna, w tym całych drzew oraz pojedynczych konarów i gałęzi, za pomocą ostrzy tnących znajdujących się w budowie łańcucha. To ząbki z ostrym zakończeniem, które zatapiają się w drewno podczas jego cięcia i to one odpowiadają w głównej mierze za wydajność całego urządzenia i tym samym także pracy drwala.

Równie istotne, poza ogniwem tnącym, są także pozostałe, w tym:

  • ogniwa prowadzące,
  • ogniwa łączące (spinki z otworami oraz ogniwa z nitami).

Wszystkie te elementy skutkują powstanie łańcucha, który w trakcie ruchu obrotowego może ciąć nawet najtwardsze drewno w szybki, wydajny i efektywny sposób, a przy tym także w pełni bezpieczny dla operatora. Wynika to między innymi z ogniw przeciwodbiciowych, które znacznie redukują ryzyko odbicia i odrzutu pilarki w stronę pracownika.

Jakie awarie łańcuchów do pił są najczęstsze?

Łańcuchy są, jak wspomnieliśmy wyżej, narażone na mnóstwo uszkodzeń wynikających z trudnej specyfiki pracy. Podstawowym i największym problemem, który zazwyczaj zwiastuje potrzebę wymiany całego łańcucha bez możliwości jego naprawy, jest jego przerwanie się, w tym np. złamanie ogniw. To standardowa sytuacja w przypadku, gdy łańcuch był mocno zużyty, nieodpowiednio napięty oraz służył do cięcia twardych, zabrudzonych surowców.

Kolejną usterką, którą tym razem da się usunąć samodzielnie, jest stępienie zębów tnących. Zmniejszona ostrość znacznie zwiększa opór dla każdej piły, co w efekcie prowadzi do zwiększenia zużycia silnika elektrycznego lub spalinowego i zarazem także do znacznego pogorszenia efektywności pracy.

Oczywiście niektóre awarie łańcuchów są wypadkową błędnego użytkowania, w tym niewłaściwego napięcia. Zbyt luźno zwisający może nadmiernie się zużywać i spadać z prowadnicy, a zbyt napięty – obciążać jednostkę napędową, skracając w ten sposób czas aktywnej eksploatacji urządzenia.

Sprawne funkcjonowanie każdego łańcucha do piły jest zależne przede wszystkim od jego konserwacji, w tym od pilnowania napięcia i ostrzenia zębów w razie zajścia takiej potrzeby.

 

[product id="1818, 1820, 1824, 1825"]

 

Jak dopasować łańcuch do piły?

Najważniejszym zagadnieniem dotyczącym wyboru odpowiedniego łańcucha do piły stanowi oczywiście prowadnica – to ten element definiuje wszystkie wymogi techniczne dotyczące samego łańcucha, w tym podziałkę i wymiary zębów tnących, w tym ich szerokość. Parametrów dotyczących łańcucha jest całe mnóstwo, dlatego większość producentów tych części zamiennych stosuje standardowy proces ich zapisu – w efekcie wybór odpowiedniego wariantu nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać.

  • Wymiary ogniw prowadzących – liczy się przede wszystkim jego grubość, która ma bezpośredni wpływ zarówno na wytrzymałość całego łańcucha, jak i możliwość jego montażu w wybranej pilarce. Standardowo większość producentów wykorzystuje ogniwa o grubości od 1,3 mm do nawet 1,6 mm. Mimo tak niewielkich różnic zdawałoby się dość kosmetycznych, zależy możliwość montażu wybranego łańcucha, gdyż szerokość ogniwa prowadzącego powinna odpowiadać ilości miejsca we wnętrzu rowka prowadnicy.
  • Liczba ogniw prowadzących – to kolejny parametr niezwykle istotny podczas wyboru, gdyż określa liczbę ogniw prowadzących w całym łańcuchu. Parametr ten jest zależny przede wszystkim od wymiarów prowadnicy, dlatego najlepiej określić go poprzez dokładne przeliczenie liczby ogniw w starym, zużytym już łańcuchu.
  • Podziałka łańcucha – to najważniejszy parametr dotyczący łańcuchów do pił mechanicznych, stanowi bowiem odległość trzech nitów łączących poszczególne ogniwa, po podzieleniu wyniku na 2. Rezultat przedstawia się w calach. Producenci stawiają głównie na dość standardową ¼ cala, najlepszy wybór do niewielkich przydomowych ogródków, ⅛ cala, ¾ cala, a nawet – na drugim końcu skali – .404 cala – idealne rozwiązanie do prac zawodowych drwali i w przemyśle.
  • Rodzaj łańcucha – wbrew wszelkim pozorom łańcuchy różnią się nie tylko wymiarami, lecz także konstrukcją zębów tnących, które definiują ich zastosowanie i przeznaczenie. Parametr ten określa się słowem „dłuto” i może występować jako długo pełne, półdłuto oraz długo ścięte. Pierwsze – pełne długo – służy do cięcia zawodowego, gdyż charakteryzuje się największą wydajnością. Dłuto ścięte ma zupełnie odwrotne przeznaczenie, gdyż sprawdzi się idealnie wśród osób prywatnych i ogrodników, którzy po pilarkę sięgają rzadko i raczej do lekkich prac. Półdłuto jest uniwersalne i z tego względu bardzo popularne wśród nabywców.

Warto mieć świadomość tego, że wybór odpowiedniego łańcucha do piły ma fundamentalny wpływ na wydajność pracy drwala. Tylko po dopasowaniu tego akcesorium do specyfiki danej pracy można mówić o zachowaniu bezpieczeństwa i osiągnięciu pełnej wydajności.

Czym się wspomóc wybierając łańcuch do piły?

Łańcuchy do pił są dość wymagającymi materiałami eksploatacyjnymi, a ich wybór można uznać za trudny, szczególnie dla osób, które nie mają z nimi do czynienia zbyt często. Warto się wspomóc.

  • Instrukcja użytkownika

Nowe piły łańcuchowe zazwyczaj dostarczane są do klienta wraz z instrukcją użytkownika – z całą pewnością znajdziesz w niej wszystko to, co istotne do zakupu łańcucha, w tym jego wymiary i kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru. Instrukcje są na tym polu dość precyzyjne, gdyż siłą rzeczy łańcuch stanowi najważniejszy element eksploatacyjny, a jego wymiana jest kwestią czasu.

  • Oznaczenia na łańcuchu

Czasami na łańcuchu można znaleźć specjalne i doskonale widoczne oznaczenia, dzięki którym wybór kolejnego modelu okaże się tak naprawdę samą formalnością. Z reguły oznaczenia te różnią się w zależności od producenta, większość z nich stosuje jednak standardowe oznaczenie liczbowe. Po jego rozszyfrowaniu możesz dowiedzieć się o łańcuchu w zasadzie wszystkiego – poczynając od podziałki, aż na grubości ogniwa prowadzącego kończąc. Niestety nie zawsze jest to możliwe, gdyż przy starych piłach spalinowych oznaczenia mogły się już zetrzeć lub nie były tam umieszczone przez producenta.

  • Własne pomiary łańcucha

Piły łańcuchowe są niezastąpione podczas prac zawodowców oraz hobbystów – jak jednak wybrać odpowiedni łańcuch, gdy nie mamy dostępu do instrukcji oraz oznaczeń? Wykonując własny pomiar. Zmierz w zasadzie cały łańcuch do piły – w tym grubość ogniwa prowadzącego oraz liczbę ogniw, a także podziałkę, mierząc odległość pomiędzy osią nita nr. 1 oraz nr.2. Wynik podaj w calach.

 

[product id="1900, 1901, 1906, 1903"]

 

FAQ:

  1. Do czego służą łańcuchy do pił?

Łańcuchy do piły spalinowej służą do cięcia drewna podczas jego obróbki, w tym do prac zawodowych drwali lub w firmach zajmujących się produkcją artystyczną przedmiotów z tego samego materiały.

  1. Z czego składa się łańcuch do piły?

Łańcuch do piły składa się z: ogniw tnących, ogniw prowadzących oraz ogniw łączących. Wszystkie te elementy różnią się w zależności od przeznaczenia i konstrukcji pilarki i mogą być wyposażone w ogniwo tnące z pełnym dłutem, półdłutem oraz dłutem ściętym.

  1. Jak wybrać dobry łańcuch do piły?

Wybierając łańcuch do piły, koniecznie zwróć uwagę na grubość ogniwa prowadzącego oraz na podziałkę łańcucha, a także na rodzaj zębów tnących.


Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium