Jaką kosiarkę spalinową wybrać?

Jaką kosiarkę spalinową wybrać?

Wiele osób, które mają przydomowy trawnik, zastanawia się w pewnym momencie, jaka kosiarka spalinowa będzie dla niego najlepsza. Jest to pytanie, które niektórzy zadają sobie przed zakupem kosiarki spalinowej, a niektórzy już po zakupie – niestety nieudanym. Warto być w tej pierwszej grupie i dokładnie przemyśleć decyzję dotyczącą tego, jaką kosiarkę spalinową kupić. Szczególnie że jest to zakup wpływający nie tylko na estetykę trawnika i ogrodu, ale również na komfort pracy oraz jej efektywność. Co powinna mieć dobra kosiarka spalinowa?

Do czego służy kosiarka spalinowa?

Kosiarka spalinowa, jak sama nazwa wskazuje, służy do koszenia trawy – tak jak inne kosiarki o różnych napędach. Dzięki zastosowaniu silnika spalinowego kosiarki te świetnie sprawdzają się w pielęgnacji trawnika, nawet dużego i zarośniętego.

Jeśli jesteś właścicielem przydomowego ogródka, kosiarka spalinowa jest jednym z podstawowych narzędzi, które powinny znaleźć się w Twoim gospodarstwie domowym. Szczególnie że często ścinana trawa po pewnym czasie odrasta gęstsza, a trawnik nabiera estetycznego wyglądu.

Jednak zakup kosiarki spalinowej nie należy do najłatwiejszych decyzji konsumenckich. Na rynku jest naprawdę dużo dostępnych modeli, które wyposażone są w różne funkcje. Wybór powinien być podyktowany nie tylko przez wielkość trawnika, ale także wygląd powierzchni oraz sposób jej użytkowania

Jaka kosiarka spalinowa? Rodzaje kosiarek spalinowych

Przeglądając dowolny ranking kosiarek spalinowych, możemy zauważyć, że istnieje kilka rodzajów tych urządzeń. Różnią się one nie tylko zakresem dodatkowych funkcji, ale także podstawowymi aspektami, takimi jak obecność napędu. Możemy wymienić rodzaje kosiarek takie jak:

 • Kosiarka spalinowa bez napędu – w tych kosiarkach spalinowych rolę napędu sprawuje siła ludzkich rąk. Oznacza to, że takie urządzenie wymaga użycia siły fizycznej do koszenia.
 • Kosiarka spalinowa z napędem – urządzenie ma napęd, dlatego nie jest konieczne mocne pchanie kosiarki. Kosiarki spalinowe z napędem mają z reguły możliwość odpalenia rozrusznikiem elektrycznym w postaci wygodnego przycisku. Oprócz tego często wyróżnia je wiele dodatkowych funkcji takich jak regulacja wysokości koszenia bądź prędkości jazdy.
 • Kosiarka spalinowa bębnowa – nazwa kosiarki pochodzi od jej budowy, czyli zastosowania bębnów z walcami, na których zamontowane są noże. Niestety kosiarki bębnowe nie są przeznaczone do koszenia mokrej trawy.
 • Kosiarka spalinowa rotacyjna – jest to najczęściej i najlepiej oceniany typ kosiarek. Kosiarki rotacyjne wykorzystują system ostrzy obrotowych, którego zastosowanie możemy tak naprawdę zaobserwować w większości dostępnych na rynku tego rodzaju sprzętów.

 

[product category_id="19" limit="4" onlyAvailable="true"]

 

Na co zwrócić uwagę wybierając kosiarkę spalinową?

Jaka kosiarka spalinowa będzie najlepsza? Na co zwrócić uwagę wybierając kosiarkę spalinową? Są to istotne pytania, które stawia sobie większość osób zainteresowanych kupnem takiego urządzenia. Jak więc wybrać kosiarkę spalinową? Należy skupić się na aspektach takich jak:

 • Przeznaczenie – nawet najlepsza kosiarka spalinowa z napędem może okazać się błędnym zakupem, jeśli nie dopasujesz jej do konkretnego zakresu prac oraz wielkości trawnika.
 • Moc silnika – przy zakupie kosiarki spalinowej sprawdzenie podstawowych parametrów określających silnik kosiarki, takich jak moc i pojemność, to podstawa.
 • Dostępność części zamiennych – jest to ważna, lecz często pomijana kwestia – warto sprawdzić to przed zakupem.
 • Dodatkowe funkcje – funkcja mulczowania, wyrzut boczny czy to, że kosiarka ma centralną regulację wysokości koszenia, to tylko niektóre opcje wpływające na komfort pracy.
 • Cena – na rynku dostępne są urządzenia z każdej półki cenowej. To, ile kosztuje kosiarka spalinowa, zależy przede wszystkim od obecności napędu oraz dodatkowych funkcji.
 • Szerokość robocza – szerokość koszenia wpływa nie tylko na szybkość pracy, ale również na mobilność urządzenia. Duża kosiarka spalinowa jest mniej zwrotna niż mała kosiarka spalinowa – przy wyborze istotne jest więc ukształtowanie ogrodu oraz odpowiednie dopasowanie szerokości koszenia.

Kosiarka spalinowa na trawniku

Kosiarka spalinowa – jaką wybrać?

Jak wybrać kosiarkę spalinową, która spełni oczekiwania? W tym wypadku dużo zależy od osobistych preferencji oraz zakresu planowanych prac ogrodniczych. Z pewnością warto wziąć pod uwagę dodatkowe funkcje w kosiarce spalinowej oraz napęd lub jego brak. To właśnie od tego zależy, czy koszenie trawy będzie kojarzyło się z wysiłkiem, czy może będzie przyjemnym czasem spędzonym podczas pracy w ogrodzie.

Trudno jednoznacznie określić jaką kosiarkę spalinową wybrać. Przede wszystkim należy skupić się na parametrach, a także na jakości, którą zapewnią tylko sprawdzeni producenci tacy jak m.in.:

 • GARDENX,
 • STIGA.

Najczęściej wybierane urządzenia do domów jednorodzinnych, trawników okołobiurowych lub miejskich mają napęd oraz dużą szerokość koszenia (nieocenioną przy koszeniu dużych powierzchni). Natomiast większość kosiarek spalinowych kupowanych przez właścicieli domów szeregowych, bliźniaków bądź działek rekreacyjnych to kosiarki bez napędu, z małą szerokością koszenia.

 

[product id="418, 415, 451, 456" limit="4" onlyAvailable="true"]

 

Najlepsze kosiarki spalinowe – gdzie kupić kosiarkę spalinową?

Jeśli już wiesz jaką kosiarkę kupić – spalinową z napędem czy spalinową bez napędu bądź jeszcze inny rodzaj urządzenia, pora na dokonanie zakupu. Jednak gdzie kupić najlepszą kosiarkę spalinową? Warto sprawdzić ofertę naszego sklepu internetowego Ogrod24.com.

Mamy szeroki asortyment wysokiej klasy kosiarek spalinowych i nie tylko. Oferujemy również szereg akcesoriów oraz innych narzędzi niezbędnych do pracy w ogrodzie. W naszym sklepie otrzymasz dodatkowe, bezpłatne doradztwo, a także masz szansę negocjowania cen.

Mężczyzna koszący trawę kosiarką spalinową

Zalety kosiarek spalinowych

Kosiarki spalinowe mają szereg zalet, które sprawiają, że urządzenia te stale utrzymują wysoki poziom zainteresowania klientów. Jednym z podstawowych plusów, który jest także najczęściej wymieniany, jest brak kabla. Użytkowanie nawet najlepszej kosiarki elektrycznej zawsze wiąże się z koniecznością podpięcia kabla, który znacząco wpływa na komfort i bezpieczeństwo pracy. Co prawda istnieją również kosiarki elektryczne z akumulatorem, jednak czas ładowania nie jest współmierny z czasem użytkowania, co również oddziałuje na niższą efektywność koszenia.

Warto także zaznaczyć, że wiele osób ceni sobie kosiarki spalinowe jako maszyny mające większą moc silnika od innych kosiarek dostępnych na rynku. Dzięki temu możliwe jest sprawniejsze i szybsze ujarzmienie trawnika, nawet w trudnych warunkach, czyli wtedy, gdy trawa i chwasty już za bardzo urosły.

Jest to również niezwykle wydajne urządzenie, które pozwala na długą pracę na nierównym terenie i dużych trawnikach. Jest to szczególnie ważne dla osób posiadających domki jednorodzinne, których otoczenie z reguły jest nieco większe niż w domach szeregowych i powierzchnia może okazać się również mniej równa. Kosiarka spalinowa o większej mocy sprawdzi się więc w przypadku trawników dużych i nierównych, lepiej niż kosiarka elektryczna.

FAQ:

1. Jaką kosiarkę spalinową wybrać?

Na rynku jest wiele dostępnych rodzajów i modeli kosiarek spalinowych. Wybór tej najlepszej zależny jest od preferencji klienta, specyfiki terenu przeznaczonego do koszenia oraz zakresu prac. Najlepiej wybrać kosiarki spalinowe od znanych i cenionych producentów, takich jak GARDENX i STIGA.

2. Na co zwrócić uwagę wybierając kosiarkę spalinową?

Decydując się na zakup kosiarki spalinowej, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na:

   • przeznaczenie,
   • moc silnika,
   • dostępność części zamiennych,
   • dodatkowe funkcje,
   • cena,
   • szerokość robocza.

Dopasowując kosiarkę według tych parametrów, można wybrać najlepszy model przeznaczony do pracy w ogrodzie o konkretnych wymaganiach i ukształtowaniu.

3. Gdzie kupić najlepszą kosiarkę spalinową?

Kosiarkę spalinową najlepiej kupić w sprawdzonym sklepie współpracującym ze znanymi markami. Jedną z opcji jest skorzystanie ze sklepów online takich jak Ogrod24.com. Fachowe porady, szybka dostawa i możliwość negocjowania cen – to główne zalety zakupów w Ogrod24.com.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium