Jaka agrowłóknina jest najlepsza?

Jaka agrowłóknina jest najlepsza?

Martwisz się, że Twoje uprawy są ciągle atakowane przez chwasty. Obawiasz się, że zimowe i wiosenne przymrozki zniweczą Twoją hodowlę. Chcesz wykonać odpowiednie ściółkowanie gleby i zapewnić swoim roślinom optymalny wzrost. Jeśli chociaż jedno powyższe zdanie trafnie Cię opisuje, to zapraszamy do lektury, z której dowiesz się, w jaki sposób mogą pomóc Ci różne rodzaj agrowłókniny!

Agrowłóknina do ogrodu – niezastąpiony materiał z włókien polipropylenowych

Agrowłóknina lub też flizelina ogrodowa to rodzaj materiałów stworzonych z tworzyw sztucznych specjalnie do celów ogrodniczych. Ich głównym zastosowaniem jest ochrona wrażliwych upraw przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, chwastami, a także przyspieszenie wzrostu roślin. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów agrowłókniny o różnych gramaturach, powierzchniach, kolorach i przeznaczonych do różnych zadań. A zatem jaka agrowłóknina sprawdzi się najlepiej? Przyjrzyjmy się temu!

Jaka agrowłóknina wiosenna i zimowa będzie najlepsza?

Zima i wczesna wiosna często nie oszczędzają naszych roślin. Zdradliwe mogą być zwłaszcza nocne i wczesnoporanne przymrozki, które mogą znacznie osłabić lub zniszczyć nasze plony.

Do ochrony roślin przed zimnem najlepiej nadaje się biała agrowłóknina zimowa o większej grubości i gramaturze około 50 g/m². Pozwala ona przetrwać roślinności silne zimowe wiatry, a jej barwa sprzyja utrzymaniu naturalnej wegetacji roślin i przedwczesnemu kiełkowaniu. Odpowiednia przepuszczalność wody i powietrza również ułatwia późniejszy rozwój rośliny.

Wczesną wiosną miejsce okrywy zimowej może zająć nieco cieńsza, biała agrowłóknina wiosenna o gramaturze około 20-30 g/m². Daje ona podobną ochronę przed przymrozkami, co wersja zimowa, jednak jednocześnie osłania przed silnym słońcem. Jest zatem idealna na zmienną i nieprzewidywalną wiosenną aurę. Pozwala na optymalny rozwój świeżo wysianych i kiełkujących roślin.

Agrowłóknina do ściółkowania gleby – jak wybrać?

Ściółkowanie to przykrywanie wierzchniej warstwy gleby materiałem organicznym, mineralnym lub syntetycznym w celu poprawy warunków rozwoju roślin. Jeśli chodzi o materiały syntetyczne, to najlepiej w tym celu sprawdza się czarna agrowłóknina ściółkująca, która całkowicie zapobiega także wyrastaniu chwastów.

Uprawiane rośliny ozdobne szczególnie narażone są na rozwój chwastów, jednak tradycyjne ściółkowanie organiczne nie jest przeciw nim skuteczne, a alternatywą są środki chemiczne. Właśnie w tym celu powstała czarna agrowłóknina na chwasty.

Jaka agrowłóknina będzie najlepsza przeciw chwastom? Jej gramatura nie może być ani zbyt mała, ani duża i powinna wynosić około 50 g/m². Na ogrod24.com oferujemy na przykład czarną agrowłókninę przeciw chwastom o gramaturze 50 g/m², która nadaje się także do ściółkowania gleby.

Największą zaletą czarnej agrowłókniny jest fakt, że całkowicie zapobiega ona wyrastaniu chwastów – nie mają one po prostu miejsca do rozwoju, gdyż włóknina ogrodowa ściśle otacza Twoje rośliny. Wchłaniając wodę deszczową, jednocześnie zapobiega parowaniu gleby, więc chroni rośliny także przed wysuszeniem. Czarna agrowłóknina ściółkująca przyciąga także promienie słoneczne, jest więc dobrym wyborem jeśli chcesz, by Twoje rośliny utrzymały odpowiednio wysoką temperaturę. Podczas zakupu zwróć jednak uwagę czy agrowłóknina jest odporna na promieniowanie UV.

Powyższe powody sprawiają, że czarna agrowłóknina jest popularnym wyborem przy hodowli truskawek, pomidorów, ogórków i innych warzyw. Dzięki niej rosną lepiej także wszelkiego rodzaju kwiaty. Wybierając agrowłókninę, pamiętaj, żeby dobrać rozmiar jej płachty do wielkości grządek, pozostawiając pewien margines zapasu.

Zielona i brązowa agrowłóknina ściółkująca – czy warto?

Na rynku dostępne są także agrowłókniny do ściółkowania gleby w innych kolorach, przede wszystkim brązowym i czarnym. Czy warto się nimi zainteresować? Będą one zwykle mieć zbliżone właściwości do swojego czarnego odpowiednika, jednak mają także dodatkowe zastosowanie. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby na taką ściółkę z agrowłókniny rozłożyć dodatkowo ściółkę organiczną lub mineralną.

Efekt będzie niemal wyłącznie wizualny, gdyż dodatkowa ściółka na agrowłókninie nie ulegnie rozkładowi i nie użyźni gleby. Niektórym osobom nie odpowiada jednak wygląd standardowej czarnej tkaniny wokół upraw. Tkanina brązowa będzie w takim wypadku lepiej komponować się kolorystycznie z otoczeniem np. korą.

 

[product id="2477, 2478, 2479, 2480"]

 

Jak prawidłowo stosować agrowłókninę?

Mimo że początkowo agrowłókniny stosowano niemal wyłącznie na hodowlach profesjonalnych, to dzisiaj z powodzeniem korzystają z nich hobbyści. Rzeczywiście ich atutem jest to, że łatwo i szybko można rozłożyć je na uprawach. Jak więc się do tego zabrać?

Przygotowanie gleby

Jeśli masz już pod ręką wybrane rodzaje agrowłókniny, to powinieneś przystąpić do odpowiedniego przygotowania podłoża pod uprawy. Chwasty, kamienie i wszelkiego rodzaju śmieci – musisz usunąć je wszystkie. Gdy ziemia jest już pozbawiona zanieczyszczeń, możesz pomyśleć o jej kompostowaniu i nawożeniu odpowiednio do sadzonego gatunku rośliny.

Rozkładanie agrowłókniny

Rozkładanie agrowłókniny na grządkach powinno zostać wykonane w odpowiedni sposób. Między płachtami nie powinno być przerw, gdyż tworzą one miejsce na wzrost chwastów. Dlatego włókniny należy układać „na zakładkę” – brzeg jednej płachty przykrywa jednocześnie krawędź kolejnej.

Gdy włóknina jest już na ziemi, należy przymocować ją na miejscu za pomocą specjalnych szpilek. Są one często dodawane do zestawu agrowłókniny. Innym rozwiązaniem może być ułożenie kamieni na krawędzi płachty lub przysypanie jej ziemią.

Ostatnim etapem jest wykonanie otworów na rośliny. Nie mogą one być zbyt małe, gdyż spowolni to ich rozwój. Ewentualnie można poszerzyć szczelinę wraz ze wzrostem sadzonki. Jeśli agrowłóknina ma się znaleźć na już posadzonej roślinie, to dla wygody nakładania płachty wykonujmy cięcia od krawędzi do właściwego otworu.

FAQ:

  1. Czy agrowłóknina i agrotkanina to to samo?

Mimo podobnej nazwy i niemal identycznego składu, materiały te różnią się od siebie strukturą i przeznaczeniem. Zastosowanie agrotkaniny ogranicza się do ściółkowania gleby i nie ma ona takich właściwości osłonowych jak agrowłóknina. Ze względu na wytrzymałość agrotkanina nadaje się jednak do większych hodowli i szerokiego stosowania w ogrodzie.

  1. Czy agrowłóknina jest ekologiczna?

Agrowłóknina jest w swoim założeniu bezpieczna dla środowiska. Przede wszystkim materiał, z którego się ją wykonuje, jest biodegradowalny. Nie można pominąć też faktu, że stosowanie agrowłókniny przeciw chwastom znacznie ogranicza konieczność używania środków chemicznych.

  1. Jak agrowłóknina wpływa na przepuszczalność wody i jej odparowywanie?

Dzięki agrowłókninie możliwa jest łatwa ochrona roślin przed wysuszeniem, jak i nadmiarem wody. Nie ma potrzeby martwić się o przepuszczanie ani odparowywanie wody, gdyż agrowłóknina ściółkująca jest przystosowana do zapewniania optymalnej jej cyrkulacji. Dobra agrowłóknina zapewnia jednocześnie swobodną cyrkulację powietrza.


Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium