Jak wyrównać trawnik?

Jak wyrównać trawnik?

Równy i gęsty trawnik w kolorze głębokiej zieleni to marzenie każdego właściciela ogrodu. Osiągnięcie tego wymaga jednak pewnego nakładu pracy i systematyczności. W ogrodzie z resztą konsekwentne działania mają kluczowe znaczenie. O rośliny, kwiaty, różne sadzonki, krzewy i drzewa należy dbać. Wszystko po to, by kwitły i obsadzały w owoce i warzywa. Nie inaczej jest z trawą, która w pewnym sensie reprezentuje cały ogród. Jak wyrównać trawnik i przygotować teren pod niego, by zachwycał niejedno oko?

Dlaczego warto wyrównać trawnik?

O równym terenie, należy pomyśleć już przy samym zakładaniu trawnika. Kluczowe jest bowiem odpowiednie przygotowanie gleby. Jednakże bardzo istotne jest to, aby wyrównać trawnik także po zimie lub wtedy, kiedy pojawią się na nim zagłębienia czy inne nierówności. Jednakże, dlaczego ma to tak duże znaczenie?

Łatwe koszenie i zdrowe źdźbła

Wyrównanie trawnika przyczynia się do jego estetycznego wyglądu oraz zdrowego wzrostu źdźbeł. Nierówna powierzchnia może prowadzić do problemów z nawadnianiem i znacznie utrudniać dokładne koszenie.

Na takim trawniku pojawiają się także często kępki chwastów i mchu. Likwidacja ich to żmudna praca, której trzeba niekiedy poświęcić naprawdę dużo czasu. Wystarczy jednak dobrze przygotować grunt, a później regularnie uzupełniać powstałe dziury. Wiele osób wykonuje tę czynność podczas wiosennych prac w ogrodzie.

Piękny trawnik – nawozy

Regularne wyrównywanie trawnika pozwala także na lepsze wykorzystanie nawozów i środków ochrony roślin. Nierówności mogą bowiem powodować niewłaściwe rozkładanie się tych substancji na powierzchni, co skutkuje nierównomiernym wzrostem źdźbeł.

Równanie trawnika – potrzebne narzędzia

Przed przystąpieniem do wyrównywania trawnika warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, które ułatwią pracę i szybciej pozwolą osiągnąć zamierzony efekt. Podstawowym sprzętem, który przyda się podczas tej czynności, są grabie ogrodowe – najlepiej o szerokim rozstawie zębów. Dzięki nim będziesz mógł równomiernie rozprowadzić piasek lub ziemię na powierzchni trawnika. Kolejnym istotnym narzędziem jest łopata. Ta z kolei przyda się zarówno do nabierania gleby, służącej do wypełnienia zagłębień, jak i do usuwania korzeni, gruzu czy kamieni.

Pamiętaj również o odpowiednim ubiorze podczas pracy w ogrodzie – rękawice ochronne, solidne obuwie oraz odzież chroniąca przed zabrudzeniami to podstawa, by czuć się bezpiecznie i komfortowo. Tego typu produkty znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Zapraszamy!

O tych narzędziach warto pamiętać przy zakładaniu trawnika!

Kiedy dopiero wysiewasz trawnik, należy odpowiednio przygotować i wyrównać pod niego grunt. Do tego przydatnym narzędziem jest z pewnością wałek ogrodowy. Umożliwia on bowiem skompresowanie podłoża, dzięki czemu uzyskuje się bardzo stabilną i równą powierzchnię.

Warto również pomyśleć o zakupie specjalistycznych maszyn do wyrównywania gruntu, takich jak aerator czy glebogryzarka. Skorzystasz z nich tuż przed użyciem walca. Zadaniem tych urządzeń jest napowietrzenie podłoża. Jednakże nie wystarczy wykonać je jednorazowo – najlepiej, jeśli tę czynność powtarza się wczesną wiosną i jesienią, pod koniec sezonu. Kiedy jednak trawnik jest już wysiany, korzystaj z aeratora.

Jak wyrównać ziemię pod trawnik?

Zacznijmy od tego, że jeśli przygotowujesz się do wysiania nowego trawnika, to w pierwszej kolejności należy przygotować pod niego teren. Najpierw na całym obszarze przeznaczonym pod źdźbła usuń pozostałe po wcześniejszych roślinach korzenie oraz kamienie i śmieci – zwłaszcza jeśli wcześniej na działce miała miejsce budowa.

Może okazać się również, że koniecznie będziesz musiał rozłożyć ziemię lepszej jakości, zwłaszcza jeśli w glebie jest dużo gliny bądź piasku. Istotne jest, żeby robić to stopniowo, najlepiej z wykorzystaniem ubijaków.

Później przychodzi czas na skorzystanie z glebogryzarki lub aeratora, aby napowietrzyć glebę. Tak jak pisaliśmy, czynność tę należy powtarzać najlepiej dwa razy w roku, lecz za pomocą już samego aeratora. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób tworzy się w glebie miejsce na korzenie. Lepiej pobierają one także wodę i ułatwiają stosowanie nawozów.

Przydatny okaże się właśnie tutaj walec ogrodowy, który pod wpływem swojego ciężaru bardzo sprawnie i dokładnie wyrówna teren działki. Można skorzystać z niego także po wysianiu nowej trawy, aby docisnąć jej nasiona do podłoża.

 

[product id="2098, 2096, 2097, 3312"]

 

Jak wyrównać trawnik?

Wyrównanie terenu trawnika powinno wykonywać się wiosną i jesienią. Najpierw usuń z powierzchni ziemi wszelkie śmieci, kamienie czy gałęzie, które mogą utrudniać pracę. Następnie należy ocenić stan trawnika – jeśli jest on nierówny tylko w niektórych miejscach, wystarczy dodać trochę ziemi lub piasku w tych rejonach i równomiernie rozprowadzić materiał przy pomocy grabi. Wiele osób, by ja najlepiej wyrównać powierzchnię trawnika, używa do tego również aeratorów. Czasem jednak trawnik jest tak nierówny, że konieczna jest interwencja profesjonalistów.

Pamiętaj, że niekiedy trzeba dosiać nową trawę. Najbezpieczniej będzie skorzystać tu z tych samych nasion. Zapewni to równy wzrost i spójność trawnika. Przed ich wysiewem należy dokładnie spulchnić miejsca po ubytkach. Po wszystkim podlej nasiona.

Jak dbać o trawnik?

Po wyrównaniu trawnika ważne jest, aby odpowiednio o niego dbać. Tylko w ten sposób możesz utrzymać jego piękny, zdrowy wygląd. Przede wszystkim regularnie koś trawnik, co pozwoli na utrzymanie równomiernego wzrostu trawy. Pamiętaj również o odpowiednim nawadnianiu w okresie letnim – najlepiej rano lub wieczorem, gdy słońce nie jest już tak silne.

Warto także zainwestować w nawozy i preparaty do pielęgnacji trawnika. Stosowanie nawozów mineralnych czy organicznych pozwoli na dostarczenie niezbędnych składników odżywczych dla roślin. W przypadku obecności mchu czy chwastów zakup specjalistyczne środki do ich zwalczania – bez problemu znajdziesz je w sklepach ogrodniczych. Stosuje je zgodnie z instrukcją producenta.

Regularna kontrola stanu trawnika pozwoli nam na szybkie wykrycie ewentualnych problemów i podjęcie odpowiednich działań. Jeśli zauważysz choroby grzybowe czy inne dolegliwości trawy, jak najszybciej zastosuj odpowiednie preparaty. W ten sposób nie dopuścisz do dalszego rozwoju problemu.

FAQ:

1. Dlaczego równanie terenu pod trawnik i samego trawnika jest tak ważne?

Tzw. łyse placki, zagłębienia czy inne nierówności są nieestetyczne. Poza tym trawa na takim terenie nie rośnie równomiernie. Wyrównanie terenu istotne jest również dla zahamowania wzrostu mchu – bywa on mocnym przeciwnikiem w ogrodzie!

2. Jak wyrównać ziemię pod trawnik?

Równanie terenu pod trawnik powinno zacząć się od posprzątania całej powierzchni ziemi z korzeni, śmieci czy kamieni. Nowa trawa ma mieć dobre warunki do wzrostu. Stąd też po uprzątnięciu warto napowietrzyć glebę za pomocą aeratorów lub glebogryzarek. Na końcu wyrównaj wszystko za pomocą walca.

3. Jak wyrównać trawnik?

Odpowiednie przygotowanie podłoża wykonuje się przed wysianiem trawy. Jednak jak wyrównać trawnik po urośnięciu? Zdarza się przecież, że powstają na nim ubytki i nierówności. Dlatego należy robić to wiosną i latem, przy pomocy grabi czy łopaty, uzupełniając powstałe dziury.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium