Jak wymienić olej w kosiarce spalinowej?

Mężczyzna wymienia olej w kosiarce spalinowej

Regularna wymiana oleju w kosiarce spalinowej jest niezwykle istotną czynnością, która może mieć decydujący wpływ na wydajność narzędzia. Jeśli wymiana oleju w kosiarce spalinowej wydaje Ci się skomplikowana, nie martw się – jest to znacznie prostsze, niż myślisz! Poniżej przedstawiamy, jak zmienić olej w kilku prostych krokach, aby zapewnić swojej maszynie długotrwałe funkcjonowanie.

Przede wszystkim musisz pamiętać, że pierwsza wymiana oleju w świeżo zakupionej kosiarce powinna nastąpić znacznie szybciej. Olej w nowym sprzęcie powinno wymienić się po około 5 godzinach pracy ze względu na okres docierania silnika. Pozostałe kosiarki przewidują wymianę oleju co około 25 roboczogodzin. W przypadku pracy silnika w trudnych warunkach, takich jak wysokie temperatury i nierówny bądź pagórkowaty teren, konieczna może być częstsza wymiana oleju. Pamiętaj, aby przed wymianą oleju wyczyścić kosiarkę.

Jak wymienić olej w kosiarce spalinowej?

Istnieją dwa sposoby wymiany zużytego oleju. Wymiana oleju w kosiarce spalinowej może nastąpić poprzez korek spustowy lub korek wlewu oleju. W przypadku drugiej opcji, przechyl kosiarkę tak, aby filtr powietrza nie został zalany. Aby uniknąć ryzyka uszkodzenia, dla początkujących ogrodników znacznie lepsza będzie kosiarka wyposażona w korek spustowy.

Sposoby na wymianę oleju w kosiarce spalinowej

Wbrew pozorom, wymiany oleju w kosiarkach spalinowych nie należą do skomplikowanych czynności, dlatego bez większego problemu wykonasz ją samodzielnie. Poniżej przedstawiamy wymianę oleju krok w kroku:

 1. Przygotuj niezbędne przedmioty. Przede wszystkim potrzebujemy dużej ilości oleju silnikowy odpowiedniego do danego modelu silnika, klucz do odkręcenia korka spustowego, pojemnik na stary olej oraz ręcznik lub szmatkę do wytarcia zabrudzeń.
 2. Zagrzej silnik kosiarki. Spuszczanie oleju z miski olejowej poskutkuje usunięciem z niego pływających cząstek. W zimnym oleju cząstki osadziłyby się na ściankach silnika.
 3. Odłącz przewód od świecy zapłonowej. Po rozgrzaniu jednostki dla własnego bezpieczeństwa należy odłączyć przewód i odsunąć go tak, aby nie miał kontaktu z olejem silnikowym.
 4. Poszukaj korka spustowego oleju. Przed jego odkręceniem umieść pod nim pojemnik, do którego będzie spływał zużyty olej.
 5. Wlej nowy płyn. Po uzupełnieniu zbiornika konieczne jest uruchomienie silnika na jałowym biegu i sprawdzenie, czy nigdzie nie powstał wyciek. Nadmiar oleju może spowodować takie samo uszkodzenie silnika, co jego niedobór

 

[product category_id="19" limit="4" onlyAvailable="true"]

 

Ile oleju do kosiarki dolać?

Zarówno zbyt mały, jak i zbyt duży poziom oleju jest szkodliwy dla silnika kosiarki. Wskaźnik poziomu oleju zalewamy około 500-600 ml świeżego oleju silnikowego. Dolewanie oleju w kosiarce mimo wszystko powinno być poprzedzone przeczytaniem instrukcji obsługi. Aby jak najlepiej zadbać o silnik naszej kosiarki, zamiast ryzykować zepsuciem narzędzia, lepiej poświęcić kilka minut na przeczytanie zaleceń producenta.

FAQ:

 1. Jak często wymieniać olej w kosiarce?

  Olej w kosiarce powinniśmy wymienić po około 25 godzin pracy. Jeśli kosiarka jest świeżo zakupiona, nowy olej należy wymienić po 5 godzinach pracy.

 2. Do czego olej silnikowy w kosiarce?

  Olej silnikowy przede wszystkim smaruje ruchome podzespoły silnika oraz reguluje odprowadzanie ciepła. Oprócz tego olej powinien przepłukiwać kanały silnika i oczyszczać cały system z zanieczyszczeń.

 3. Jak spuścić olej z kosiarki?

  Jeśli kosiarka ma korek wlewu oleju, musimy przechylić kosiarkę tak. Musimy uważać na uszczelkę filtra, aby jej nie zalać. Dla początkujących ogrodników znacznie lepsza będzie kosiarka wyposażona w korek spustowy.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium