Jak urządzić ogród?

Jak urządzić ogród?

Piękna pogoda, prywatna przestrzeń, orzeźwiający napój lub ulubiona kawa i wygodny leżak – czego więcej potrzeba do szczęścia? Oczywiście zadbanego ogrodu, który zagwarantuje Ci wspaniały czas spędzony na świeżym powietrzu, gdy tylko nadejdzie odpowiedni sezon. Dodatkowo wypielęgnowana roślinność stanie się wizytówką Twojej przestrzeni przydomowej, dlatego warto szczególnie zadbać o ten aspekt. Jak urządzić ogród krok po kroku, czym go upiększyć i co powinno się w nim znaleźć? W naszym obszernym poradniku znajdziesz odpowiedź na każde z tych pytań, a także garść cennych wskazówek, które warto wykorzystać podczas aranżacji ogrodu.

Jak zagospodarować ogród? Zacznij od dobrego planu!

Nic nie sprawdzi się tak dobrze, jak plan działania. Warto od niego zacząć, aby aranżacja ogrodu przebiegła zgodnie z przewidywaniami. Co powinna zawierać taka koncepcja? Przede wszystkim harmonogram wszystkich prac i listę niezbędnych rzeczy do zakupu – mowa o każdym szczególe. Na takim spisie z pewnością znajdą się nie tylko materiały wykończeniowe, ale też rodzaj mebli, kwiatów, architektury czy typ oświetlenia. Tak naprawdę wszystko, co potrzebne do stworzenia pięknego i zadbanego ogrodu.

Jeszcze przed sporządzeniem dokładnego planu, warto zastanowić się nad organizacją przestrzeni, a konkretniej nad podziałem jej na poszczególne strefy. Mowa przede wszystkim o:

 • Strefie reprezentacyjnej (ogrodzie frontowym) – to właśnie ta część ogrodu wita każdego domownika i gości tuż po wkroczeniu na teren prywatnej posesji. W dużej mierze jej aranżacja świadczy o stylu, jakiego można się spodziewać wewnątrz domu oraz w pozostałym otoczeniu działki. Warto skupić się na niej w pierwszej kolejności, aby aranżacja była estetyczna i przyjemna dla oka, a ogród frontowy po prostu wymarzony.
 • Strefie relaksacyjnej – to ulubiona strefa każdego szczęśliwego posiadacza ogrodu, gdyż właśnie w niej można wypocząć i cieszyć się każdą wolną chwilą spędzaną na świeżym powietrzu. Liczy się tu prywatność i komfort, co dotyczy zarówno doboru odpowiednich mebli, drobiazgów ozdobnych i oświetlenia, które w połączeniu tworzą przytulną atmosferę. Dodatkowo warto także zadbać o wygodę pod względem ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, do których należy intensywne słońce, opady czy nieprzyjemny wiatr.
 • Strefie gospodarczej – to miejsce, gdzie przechowywane będą rzeczy, które niekoniecznie muszą być widoczne na pierwszy rzut oka. Mowa między innymi o wiacie śmietnikowej, zapasie opału czy narzędziaku, czyli domku przeznaczonym do przechowywania narzędzi wykorzystywanych w ogrodzie.

Jeśli w Twoim domu mieszkają małe dzieci, to warto także przemyśleć idealną dla nich przestrzeń, czyli ogrodowy kącik dla najmłodszych, w którym będą mogły bezpiecznie się bawić, z dala od ulicy. Strefa powinna być zabezpieczona przed intensywnymi promieniami słonecznymi oraz opadami atmosferycznymi, a także być wyposażona w atrakcje dla dzieci. Mowa między innymi o huśtawkach, zjeżdżalniach, piaskownicach czy skrzyniach z zabawkami. Oczywiście gdy tylko pozwoli nam na to wolne miejsce. Maluchy z pewnością będą zachwycone, a rodzice będą mogli cieszyć się wolną chwilą na świeżym powietrzu, jednocześnie mając na oku bawiące się dzieci w ogrodzie.

Jak zrobić piękny ogród – zadbana roślinność i piękne kwiaty to podstawa

Dobór roślin w naszym ogrodzie zależy głównie oczywiście od indywidualnych preferencji, jednak tę kwestię należy dokładnie przemyśleć. Jest to szczególnie ważne w przypadku wyboru wymagających gatunków, którym trzeba poświęcić znacznie więcej czasu niż innym. Dlatego przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, czy wielosezonowe i jednoroczne rośliny, czy też kwitnące drzewka owocowe, które planujesz wybrać, nie wymagają zbyt dużo uwagi, podczas gdy trudno będzie Ci znaleźć czas na kompleksową ich pielęgnację. Ponadto, jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, to zdecydowanie warto kierować się znaną zasadą – mniej znaczy więcej. Dzięki temu wybierzesz tylko kilka gatunków, które nie będą trudne w uprawie, co pozwoli Ci zapanować nad ogrodem.

Niekiedy wystarczą nawet ozdobne trawy pampasowe i naturalny zielony dywan. Tutaj warto się zatrzymać, gdyż wbrew pozorom na sam trawnik i jego pielęgnację również trzeba poświęcić odpowiednią ilość czasu. Sianie trawy, regularne podlewanie i koszenie, a nawet staranne przycinanie to już nie lada wyzwanie dla osoby, która ma pierwszy raz do czynienia z dbaniem o roślinność.

Nie zapominaj, że podstawą do uzyskania bujnego ogrodu jest odpowiednio przygotowane podłoże, które przyczyni się do zapewnienia warunków siedliskowych wszystkim gatunkom. Liczy się jakość ziemi, jej pH, przepuszczalność czy zawartość składników mineralnych.

Oczywiście zadbane i piękne rośliny, sadzonki czy wysokiej jakości nasiona znajdziesz wyłącznie w sklepie ogrodniczym, który specjalizuje się w ich sprzedaży. Obsługa z pewnością chętnie Ci doradzi, dlatego znacznie lepiej odwiedzić centrum ogrodnicze podczas zakładania ogrodu niż ogólnodostępne supermarkety. Oczywiście najlepiej wybór gatunków, ich połączenie i rozmieszczenie zostawić ogrodnikom, którzy sprawią, że Twój ogród będzie oszałamiający. Dodatkowo podczas wyboru nasion czy sadzonek, warto wyobrazić sobie wszystkie rośliny w dorosłej formie, gdyż tylko wtedy będziesz mieć pewność, że ich połączenie i wybrane miejsca zagwarantują ogrodowy sukces.

Jak urządzić ogród, a w nim strefę relaksu – wybierz praktyczne i stylowe meble ogrodowe

W każdym ogrodzie, nawet tym najmniejszym, warto szczególnie zadbać o strefę wypoczynkową. To w końcu w niej spędzimy najwięcej wolnego czasu, korzystając z uroków świeżego powietrza i słonecznych dni z bezchmurnym niebem. Zanim przejdziemy do wyboru mebli ogrodowych, warto przemyśleć konstrukcję, która będzie stanowić przytulną oazę. W tym celu świetnie sprawdzi się mniejsza lub większa altana bądź pawilon ogrodowy w rozmiarze dostosowanym do ilości wolnego miejsca na działce. Jeśli strefę wypoczynkową planujemy zaaranżować na tarasie tuż przy domu, na który będzie wyjście prosto z salonu, to wystarczy przemyśleć jego zadaszenie, które ochroni przed deszczem. Dodatkowo kompleksowo urządzona konstrukcja będzie stanowić skuteczne zabezpieczenie mebli ogrodowych przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych.

Wybrane meble ogrodowe powinny być dostosowane do przechowywania na zewnątrz, co jest podstawowym parametrem podczas ich zakupu. Liczy się praktyczność – zatem elementy wyposażenia strefy wypoczynkowej powinny być łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji, możliwe poddawaniu renowacji, a także stylowe i wygodne. Komfortowe siedziska w postaci kanap, leżaków, foteli czy huśtawek to świetne miejsce do odpoczynku i podziwiania pięknego ogrodu. Materiały, z których będą wykonane meble ogrodowe, powinny być trwałe, wytrzymałe i odporne na wilgoć. Świetnie sprawdzą się modele rattanowe lub z drewna egzotycznego. Między drzewami można zamontować hamaki ogrodowe, które są symbolem wspaniałego wypoczynku w ogrodzie.

Jak zaaranżować ogród w kompleksowy sposób? Zorganizuj niezbędne narzędzia!

Bardzo ważne jest również zadbanie o narzędzia ogrodowe i niezbędne akcesoria ogrodowe, które pozwolą zadbać o ogród – trawnik, żywopłoty, drzewa, zielone i kwitnące rośliny jednoroczne i wielosezonowe. Warto w tym celu zaopatrzyć się w skrzynie czy narzędziak, które będą idealnym miejscem do przechowywania niezbędnych rzeczy. Wśród nich powinny znaleźć się:

 

[product id="214, 2530, 2526, 38 "]

 

Jak urządzić ogród wokół domu, aby zwiększyć bezpieczeństwo po zmroku – postaw na stylowe oświetlenie ogrodu

Aby zapewnić bezpieczeństwo ogrodu, niezbędne jest właściwe oświetlenie. Dostępne lampy solarne to jedno z najlepszych rozwiązań, gdyż są bardzo ekonomiczne. Ich mechanizm bazuje na ogniwach fotowoltaicznych, które magazynują energię słoneczną w akumulatorze, a następnie przetwarzają ją na energię elektryczną. Tym samym są znakomitym wyborem do ogrodu, podobnie jak latarnie i lampiony, które ułożone na tarasie lub w altanie przyczynią się do stworzenia przytulnej atmosfery po zmroku. Warto także doświetlić ścieżki ogrodowe za pomocą niższych lub wyższych słupków, co również przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa poruszania się po ogrodzie, gdy tylko zajdzie słońce. Dodatkowo warto podkreślić, że oświetlenie spełni zarówno praktyczną funkcję, jak i dekoracyjną.

Jak upiększyć ogród za pomocą elementów dekoracyjnych?

Jeśli po zakończonej aranżacji ogrodu nadal będzie w nim czegoś brakować, to zawsze możesz go dodatkowo upiększyć. Niektóre rozwiązania nie wymagają dużego zaangażowania, jak np. zamocowanie podświetlanych girland ozdobnych, wysypanie grysu dekoracyjnego czy większych głazów. Możesz także zdecydować się na zmianę doniczek lub zainstalowanie grilla. Ciekawym rozwiązaniem są także wszelkiego rodzaju ozdobne figury w dowolnym rozmiarze. Więcej pracy wymagają fontanny i oczka wodne, jednak to elementy, które pięknie ozdobią ogród i wprowadzą do niego bajkowy i magiczny klimat.

Pomysły na ogród – zainspiruj się!

Istotne jest także wybranie odpowiedniego stylu, który będzie definiował Twój ładny ogród. Pomysły, które znajdziesz na poniższej liście, różnią się stylistyką, dzięki czemu możesz się z łatwością zainspirować i zdecydować na aranżację, która wpisze się w Twój gust. Dodatkowo warto pamiętać o dopasowaniu ogrodowego stylu do trendu, którym inspirowałeś/-aś się podczas wybierania projektu domu. Tylko wtedy przydomowa przestrzeń będzie spójna, harmonijna i przyjemna dla oka, dlatego styl ogrodu frontowego powinien nawiązywać do pozostałych części działki i wyglądu posesji.

 • Ogród nowoczesny – to teren, który jest wizualnie czysty, przejrzysty i minimalistyczny, z prostym i geometrycznym układem. Nie ma tu miejsca na przypadek i chaos. Wszystko jest dokładnie uporządkowane. Wśród roślin dominują gatunki zielonolistne, a do najczęściej spotykanych dekoracji należą jasne kamienie, stylowe donice, nowoczesne rzeźby i luksusowe meble ogrodowe.
 • Ogród wiejski – to zdecydowanie przestrzeń pełna swojskiego klimatu, w którym można poczuć się jak w domu. Wszechobecne rabaty kolorowych kwiatów, wizualny bałagan, w którym wszystko ma swój sens i wiele doniczek z ozdobnymi roślinami to charakterystyczne cechy ogrodu wiejskiego. Nie powinno w nim również zabraknąć sadu owocowego, szklarni czy warzywnika.
 • Ogród japoński – to prawdziwa perfekcja, w której wszystko ma z góry ustalone miejsce. Wśród kolorów dominuje zieleń i biel, a przestrzeń charakteryzuje wizualny spokój, harmonia i elegancja. Liczy się także prostota. Królują drzewka bonzai czy palmy.
 • Ogród angielski – to miejsce pełne kolorowych kwiatów i tym samym pięknych zapachów pochodzących prosto z przyrody, które towarzyszą odpoczynkowi w ogrodzie. W tak urządzonej przestrzeni nierzadko spotykane są tajemnicze zakątki jak z baśni. Ścieżki wyłożone są cegłami, wokół można dostrzec wiele kwiatowych rabat i pnączy.
 • Ogród francuski – to bajkowo urządzona przestrzeń, w której królują równiutko przystrzyżone żywopłoty czy też geometryczne bryły tworzone przez różnorodne rośliny. Można z nich stworzyć prawdziwy labirynt prowadzący do oczka wodnego czy pięknej fontanny. W ogrodzie francuskim liczy się symetria i żwirowe ścieżki w jasnym kolorze, które wspaniale kontrastują z zielenią.

Tak naprawdę każdy pomysł na ogród będzie dobrym rozwiązaniem, gdy Ty i Twoja rodzina będziecie się dobrze czuli w zaaranżowanej przestrzeni przydomowej, która stanie się Waszą prywatną oazą i idealnym miejscem do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Urządzanie ogrodu – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Tak naprawdę jeśli nie mamy doświadczenia i fachowej wiedzy dotyczącej aranżacji ogrodu, to zawsze lepiej jest skorzystać z pomocy specjalistycznej ekipy. Ogrodnicy zajmą się wszystkim kompleksowo i wykonają każdą pracę od A do Z, a następnie będą mogli pielęgnować Twój ogród, dzięki czemu Twoje wysiłki zostaną ograniczone do minimum. Oczywiście takie rozwiązanie wiąże się ze znacznie większymi kosztami, dlatego jeśli tylko nie brakuje Ci czasu i chęci, to zawsze możesz zapoznać się z ogólnodostępnymi poradnikami dotyczącymi poszczególnych prac ogrodowych i wykorzystać nasze wskazówki, co pozwoli Ci samodzielnie stworzyć wymarzony ogród. Jednak musisz pamiętać, że nie będzie to proste wyzwanie, a cierpliwość okaże się w tym przypadku niezwykle istotna. Dobrym rozwiązaniem jest również wykonanie jedynie niektórych prac, w których czujesz się na siłach, a pozostawienie fachowcom tych wymagających i trudniejszych.

Tani ogród – jak oszczędzić podczas aranżacji przestrzeni przydomowej?

Urządzanie ogrodu wiąże się z dużymi kosztami, a niekiedy nawet z góry określony budżet, który jest dokładnie przeanalizowany, i tak okaże się niewystarczający, gdy dojdzie już do realizacji planu. Właśnie z tego względu wiele osób, z obawy o pojawienie się takiej sytuacji całkowicie rezygnuje z aranżacji ogrodu. Jednak to duży błąd, gdyż mając już do dyspozycji skrawek ziemi dla siebie, warto zdecydować się na urządzenie go przy jak najmniejszym nakładzie finansowym. Jak można zaoszczędzić i jak zaaranżować tani ogród? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.

 • Nie oszczędzaj na roślinach, gdyż może się okazać, że gatunki zakupione w promocyjnej cenie okażą się zaatakowane przez choroby, przez co dojdzie do ich obumarcia, nawet przy właściwej pielęgnacji. Lepiej całkowicie zrezygnować z kwiatów niż podczas ich zakupu ciąć koszty.
 • Jeśli od samego początku chcesz cieszyć oko roślinnością, to koniecznie wybierz na start takie kwiaty, z których pielęgnacją poradzisz sobie samodzielnie i nie będziesz zmuszony do skorzystania z usług ogrodnika, jak w przypadku bardzo wymagających gatunków. Nie każdy z nas znajdzie czas na kompleksowe dbanie o roślinność, która sprawia trudności w uprawie i wymaga znacznie większego zainteresowania i zaangażowania ze strony domowników.
 • Jeśli brakuje Ci środków do zaaranżowania strefy wypoczynkowej i uzupełnienia jej meblami ogrodowymi to nic straconego. Możesz je zastąpić konstrukcjami wykonanymi z palet, z których można zrobić stolik czy siedziska i uzupełnić je dekoracyjnymi poduszkami.
 • Nie pozbywaj się cegieł z rozbiórki czy płyt chodnikowych, gdyż dzięki nim możesz niskim kosztem wykonać ścieżki ogrodowe lub też oddzielić rabaty. Świetnie w tym celu sprawdzą się nawet potłuczone doniczki.
 • Nie musisz od razu decydować się na wielki pawilon ogrodowy. Świetną alternatywą okaże się niewielka altanka, która również zapewni przyjemną atmosferę podczas relaksu na świeżym powietrzu, a w szczególności, gdy urozmaicisz ją stylowym płótnem, które zapewni odrobinę cienia.
 • Nie kupuj drogich sprzętów, jeśli wiesz, że wykorzystasz je tylko raz, np. podczas zakładania trawnika. Rozważ skorzystanie z usług wypożyczalni profesjonalnego sprzętu ogrodowego, gdyż takie rozwiązanie może okazać się bardziej opłacalne i korzystniejsze niż zakup nowych urządzeń.
 • Skup się w pierwszej kolejności na tym, co niezbędne i na tym, na czym Ci najbardziej zależy. Zrób listę zakupów, a następnie nadaj wybranym pozycjom priorytet, dzięki czemu nie wydasz od razu dużej sumy pieniędzy.
 • Nie czuj na sobie presji, że wszystkie prace ogrodowe musisz wykonać od razu. Masz na to czas i możesz spokojnie rozłożyć je na kilka lat.
 • Znacznie tańszym rozwiązaniem niż kamienne ogrodzenie będzie drewniany płot, który możesz przemalować na dowolny kolor, a nawet zamontować samodzielnie, o co trudno w przypadku ogrodzeń z innych materiałów.

FAQ:

1. Ogród – jak urządzić, aby był spójny z domem?

Ogród powinien być harmonijny z domem, gdyż tylko wtedy cała posesja będzie prezentować się perfekcyjnie i spójnie. Warto zatem dopasować stylistykę ogrodu do designu, którym kierowaliśmy się podczas projektowania domu. Nowoczesna posesja powinna być otoczona równie nowoczesnym lub japońskim ogrodem, a tradycyjny dworek francusko lub wiejsko urządzoną przestrzenią przydomową.

2. Co powinno znaleźć się w każdym ogrodzie?

W każdym ogrodzie powinna znaleźć się strefa reprezentacyjna, która wita gości i domowników po wkroczeniu na teren posesji oraz wypoczynkowa, wyposażona w wygodne meble ogrodowe, gdzie można się w pełni zrelaksować na świeżym powietrzu. Warto również wydzielić strefę gospodarczą przeznaczoną do przechowywania narzędzi czy instalacji wiaty śmietnikowej.

3. Jaki styl aranżacyjny najlepiej sprawdzi się w ogrodzie?

Jeśli cenisz sobie prostotę, elegancję i minimalizm, to znakomitym wyborem będzie ogród nowoczesny i japoński, w którym przestrzeń jest wizualnie uporządkowana i pełna harmonii. Jeśli jednak interesuje Cię sielski klimat, to znacznie lepszym wyborem będzie ogród w stylu wiejskim. Gdy marzysz o bajkowym i magicznym ogrodzie, skrywającym wiele tajemniczych zakamarków to stwórz przestrzeń w stylu angielskim.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium