Jak uruchomić kosiarkę spalinową pierwszy raz? Poradnik

Jak uruchomić kosiarkę spalinową pierwszy raz? Poradnik

Kosiarka spalinowa to jeden z popularniejszych sprzętów, z których korzysta się w ogrodach, zwłaszcza w tych o dużym metrażu. Dzięki niej dbanie o trawnik staje się łatwiejsze, a nawet i przyjemniejsze. Trawa na podwórku jest bowiem jego wizytówką – mimowolnie każdy zwraca na nią uwagę. Regularne przycinanie jej jest niezbędne do tego, aby zachowała swój żywy kolor oraz gęstość. Stąd też wiele osób stawia właśnie na kosiarki spalinowe. Jeśli jednak dopiero co wyposażyłeś się w to urządzenie, masz pewnie kilka pytań. Zacznijmy więc od tego, jak odpalić kosiarkę spalinową po raz pierwszy?

Zalety kosiarki spalinowej

Kosiarka spalinowa bez wątpienia ma ogrom zalet. Nie bez powodu przecież jej właścicielami jest tak wiele osób. Oto więc kilka z nich:

 • Silnik spalinowy pozwala na pracę urządzenia przez zdecydowanie dłuższy czas w porównaniu do kosiarki elektrycznej, zasilanej na akumulator. Duża wydajność to zdecydowania jedna z jego ogromnych zalet!
 • Zapewnia większą moc niż silnik elektryczny. Dzięki temu skosisz trawę w wymagających miejscach, takich jak skarpy – nierówności terenu zdarzają się one bowiem w większych ogrodach.
 • Kosiarka spalinowa nie potrzebuje do zasilania gniazdka elektrycznego, dlatego można ją używać w dowolnym miejscu na trawniku. Nie jest ona ograniczona o długości kabla, więc nie trzeba się martwić o przewód elektryczny, który niekiedy zahacza o różne elementy. To ogromna zaleta dla właściciela powierzchni, o dużym metrażu.
 • Kosiarki spalinowe mają różne rodzaje noży i tryby koszenia, co pozwala na dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb.
 • Długi czas użytkowania, ponieważ wykonane są z trwałych materiałów, dzięki czemu są bardziej odporne na uszkodzenia. Kosiarki spalinowe to zakup na długie lata, jeśli oczywiście jest ona poddawana regularnej konserwacji.

Kosiarki spalinowe – jak wybrać tę odpowiednią?

Kosiarkę o napędzie spalinowym kupuje się najczęściej z myślą o tym, że ma służyć nam ona przez długie lata. Pielęgnacji trawnika jest z kolei ważna dla miłośników ogrodnictwa, więc wyposażenie się w tego typu sprzęt zawsze powinno poprzedzić dobre rozeznanie. Niektóre kwestie, jakie powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze kosiarki to:

 • Powierzchnia trawnika, ponieważ jeśli ma on duży metraż, lepiej wybrać kosiarkę o większej szerokości koszenia, aby skrócić czas pracy. W ten sposób będzie ona efektywniejsza, a Ty szybciej będziesz mógł poddać się chwili relaksu.
 • Typ terenu. Zdarza się bowiem, że na działce są różne trudno dostępne miejsca, takie skarpy lub pokrywają je kamienie. W tej sytuacji lepiej wybrać kosiarkę właśnie z napędem spalinowym, który pozwoli Ci zwiększyć wydajność pracy.
 • Kiedy chcesz zachować skoszoną trawę na trawniku, aby stworzyła naturalny nawóz, kup kosiarkę spalinową z systemem mulczowania. To bardzo ekologiczny sposób, aby pozbyć się źdźbeł, a dodatkowo wzmocnić je.
 • Moc silnika, która ma być proporcjonalna do metrażu działki. W przypadku gdy masz duży trawnik, wybierz zdecydowanie tę o większej mocy silnika.
 • Marka i opinie innych użytkowników. Zawsze warto poznać zdanie innych użytkowników o danym modelu. Taka perspektywa z pewnością pozwoli Ci w rozeznaniu.
 • Upewnij się także, że wybrana przez Ciebie kosiarka jest w rozsądnej cenie, to znaczy, że jest ona proporcjonalna do jakości urządzenia.

Pamiętaj, że powinieneś kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Kosiarka spalinowa ma być wydajna oraz kompatybilna z trawnikiem, którego porządkowaniem będzie się zajmować.

[product id="1752", "446", "1753", "1959" limit="4" onlyAvailable="true"]

Jak odpalić kosiarkę spalinową po raz pierwszy?

Pamiętaj, że przed odpaleniem kosiarki powinna być zamontowana świeca zapłonowa, uzupełniony olej i benzyna. Ponadto wszystko musi odbywać się zgodnie z informacjami, zawartymi w instrukcji obsługi. Każdy model bowiem może różnić się od siebie niektórymi detalami.

Teraz przejdźmy do tego, że kosiarkę spalinową można podzielić na dwa różne typy. Pierwszy z nich to taki z rozruchem ręcznym. Ma on ręczną pompkę paliwa, którą przed odpaleniem kosiarki, należy nacisnąć. W ten sposób napełnia ona benzyną silnik. Naduś teraz dźwignię hamulca bezpieczeństwa. Rozruch kosiarki spalinowej następuje poprzez wyciągnięcie linki rozrusznika energicznym ruchem. Tak oto zaczyna się zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej.

Nowoczesne modele tego typu sprzętu są często z rozrusznikiem elektrycznym. Uruchomienia silnika następuje poprzez przekręcenie kluczyka bądź naciśnięcie przycisku.

Jak uruchomić kosiarkę spalinową? Pierwsze odpalenie po zimie

Pierwsze uruchomienie kosiarki spalinowej po sezonie jesienno-zimowym – czy jest wyzwaniem? Otóż nie, jeśli odpowiednio przygotowałeś ją na ten czas, to znaczy spuściłeś paliwo, wymieniłeś olej oraz wyczyściłeś ją. W tym przypadku wystarczy wyjąć ją z garażu, wlać paliwo oraz skontrolować, czy filtr powietrza bądź świece zapłonowe potrzebują wymiany.

Jak dbać o silnik kosiarki spalinowej?

Nietrudno domyślić się, że to centrum dowodzenia Twojej kosiarki spalinowej. Dzięki właśnie niemu całe urządzenie działa tak, jak powinno. Ogromne znaczenie ma więc jakość paliwa, którą stosujesz do kosiarki spalinowej. Użyj benzyny bezołowiowej oraz świeżo kupionej. Wszystko dlatego, że jeśli przechowuje się ją w garażu w kanistrze dłużej niż 30 dni, może ona źle wpływać na kondycję silnika. Zachowuje ona swoje dobre właściwości właśnie przez ten czas.

Wymiana oleju silnikowego

Olej wymieniaj raz w roku, chyba że przekroczysz 25 godzin korzystania z kosiarki. Pamiętaj, że robi się to na zimnym silniku, po uprzątnięciu z jego powierzchni zalegającej trawy. Usuń z baku kosiarki resztki benzyny, znajdź odpowiedni zawór, usuń świecę zapłonową. Następnie należy wlać do środka olej silnikowy. Jeśli będzie też taka potrzeba, wymień filtr powietrza na nowy.

Nie zapominaj o tym, aby raz na jakiś czas oddać kosiarkę spalinową na przegląd. Dobrze serwisowane silniki spalinowe potrafią działać przez wiele długich lat!

[product id="1816", "1961", "35", "36" limit="4" onlyAvailable="true"]

FAQ:

 1. Jak odpalić kosiarkę spalinową po raz pierwszy?

  Pamiętać o wcześniejszym przeczytaniu instrukcji obsługi. Napełnij zbiornik paliwa, wlej olej, zamontuj świecę zapłonową. Jeśli kosiarka ma rozruch ręczny, do jej uruchomienia naciśnij hamulec, później pociągnij za linkę rozrusznika. W wersjach z elektrycznym rozruchem przekręć kluczyk lub naciśnij guzik.

 2. Pierwsze uruchomieniem kosiarki spalinowej po zimie – o czym musisz pamiętać?

  Jeżeli dobrze przygotowałeś kosiarkę spalinową na zimę, wystarczy wlać do niej benzynę oraz lekko ją odświeżyć. Jeśli masz problem z rozruchem kosiarki spalinowej, odwiedź serwis producenta. Raz na jakiś czas, tak czy inaczej, warto poddać sprzęt takiemu przeglądowi, aby fachowe oko oceniło jego stan techniczny.

 3. Jak dbać o silnik kosiarki spalinowej?

  Wlewaj zawsze paliwo bezołowiowe, które nie było przechowywane w kanistrze przez dłużej niż 30 dni. Ponadto raz w sezonie lub kiedy przekroczysz czas 25 godzin użytkowania kosiarki, wykonuje się wymianę oleju silnikowego.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium