Jak samemu zbudować ogród wertykalny?

Jak samemu zbudować ogród wertykalny?

Nawet niewielki ogród wertykalny może być oryginalną ozdobą każdego domu czy mieszkania. Zielone ściany cieszą się obecnie coraz większą popularnością; można je zresztą wykonać na wiele sposobów. Jak samemu zbudować wertykalny ogród? Proces nie jest trudny – wystarczy jedynie kierować się kilkoma ważnymi zasadami.

Ogrody wertykalne – czym są?

Ogrody wertykalne to wydzielone przestrzenie na poziomej ścianie, na których układa się dowolne rośliny. Domowy ogród wertykalny to konstrukcja, w ramach której możemy umieszczać dowolne gatunki roślin doniczkowych. Zarówno kształt, jak i wielkość dekoracji wnętrz roślinami zależy wyłącznie od Ciebie. Dowolność taka pozwala na dopasowanie zielonej ściany do aranżacji całego domu lub mieszkania. Samo założenie ogrodu wertykalnego nie jest problemowe, a dzięki sporej ilości roślin możemy uzyskać wyjątkowy efekt.

Ogród wertykalny w domu – zalety takiego rozwiązania

Ogród wertykalny w domu to doskonały sposób na to, by ożywić całą przestrzeń. Bujne rośliny sprawiają, że dom czy mieszkanie zyskuje przytulny charakter. W ogrodach wertykalnych można również zawrzeć rośliny, które podobają nam się najbardziej. Ogród wertykalny będzie współgrał praktycznie z każdym stylem architektonicznym

Najważniejszą zaletą ogrodów wertykalnych jest fakt, że można je z powodzeniem założyć samodzielnie. Wprowadzenie natury do wewnątrz również przynosi korzyści. Zielone ściany wpływają na przykład na poprawę jakości powietrza bądź przytłumią odgłosy prac budowlanych – wystarczy zamontować warstwę izolacyjną, nie tracąc tym samym walorów estetycznych całej konstrukcji.

Co jeszcze? Stworzenie ogrodu wertykalnego wewnątrz własnego domu lub mieszkania wpłynie także korzystnie na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców. Rośliny działają odprężająco i kojąco; generują także duże ilości tlenu i zapewniają odpowiednią wilgotność. Rośliny z ogrodu wertykalnego oczyszczają powietrze, tworząc tym samym korzystny mikroklimat.

Wady ogrodu wertykalnego w domu

Ten ciekawy sposób dekoracji wnętrz roślinami wiąże się też z obowiązkami. Pielęgnacja ogrodów w wielu przypadkach może być dość skomplikowana. Ogrody pionowe wymagają odpowiedniej dbałości, bez której mogą nie prezentować się tak dobrze.

Jeśli chcemy założyć ogród wertykalny w domu, musimy liczyć się również z tym, że tak duża ilość roślin może przyciągnąć owady. Domowy ogród wertykalny nie powinien być również umiejscowiony w wilgotnych pomieszczeniach, gdyż zielone ściany mogą zwiększać zawilgocenie całej przestrzeni.

Niewielki ogród wertykalny – jakie rośliny wybrać?

Do tego, by stworzyć ogrody wertykalne, konieczne będą odpowiednio dobrane rośliny. W domowym ogrodzie wertykalnym możemy postawić na dowolność; dobrze byłoby jednak, aby elementy zielonej ściany miały podobne wymagania w uprawie. Ułatwi to znacząco ich pielęgnację, a także umożliwi stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju.

Istotną kwestią jest dobranie roślin do stanowisk, jakie będą zajmowały. Rośliny lubiące światło powinny mieć zapewnione odpowiednie oświetlenie bądź dostęp do światła słonecznego. Dobre warunki świetlne to nie wszystko; w niektórych przypadkach konieczny będzie system nawadniający.

Wybór roślin powinien uwzględniać sprawdzone gatunki, które nie mają zbyt mocno rozbudowanego systemu korzeniowego. Ogród wertykalny w pionowych nasadzeniach sprawdzi się wyłącznie z płytkimi doniczkami, a te uniemożliwiają rozrost korzeni.

Jak samemu zbudować wertykalny ogród z mchu?

Niewielki ogród wertykalny możemy stworzyć na przykład z mchu. Nie musi to być cała ściana – czasami, by uzyskać pożądany efekt, wystarczy tylko jej część. Ogrody wertykalne z mchu mają znacznie mniejsze warunki bytowania, dzięki czemu taka konstrukcja może być umieszczona w praktycznie każdym pomieszczeniu.

Domowy ogród wertykalny z mchu nie wymaga także systemu nawadniającego. Mech porasta wyznaczoną przestrzeń w całości; może zatem stanowić interesujące tło dla aranżacji bądź ozdobę samą w sobie.

Tworząc niewielki ogród wertykalny. możemy wykorzystać różne rodzaje mchu. Szczególnie popularny jest chrobotek reniferowy, mech leśny (płaski), mech gąbczasty oraz poduszkowy. Ściana z mchu to ciekawy sposób dekoracji wnętrz, który można połączyć także z roślinami w donicach.

 

 

[product id="492, 178, 179, 497 "]

 

Ogród wertykalny – zrób to sam!

Jeśli chcemy założyć ogród wertykalny, możemy skorzystać z pomocy specjalistów. Skalna ściana zieleni wkomponowana w wybrane pomieszczenie jest jednak na tyle łatwa w stworzeniu, że wiele osób decyduje się samodzielnie wykonać cały proces. Tworzenie ogrodu wertykalnego wymaga jednak przestrzegania zasad, dzięki którym całość będzie prezentowała się oryginalnie.

Zasady tworzenia ogrodu wertykalnego

Ogrody wertykalne powinny być przede wszystkim ustawione w miejscach, które zapewnią dobre warunki świetlne. W przeciwnym razie konieczne będzie sztuczne oświetlenie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ściany z roślinami należy osadzić w miejscach wychodzących na południe bądź zachód.

Warto postawić na sadzonki niewymagające dużej pielęgnacji. Można również urozmaicić ogród wertykalny za pomocą wybranych gatunków warzyw. Świetnie sprawdzi się na przykład bluszcz pospolity oraz kwiaty z rodziny storczykowatych. Wybór roślin do ogrodu wertykalnego jest dość rozbudowany, zatem łatwo znaleźć takie, które wpasują się w aranżację całej przestrzeni.

Dobrze byłoby zdecydować się na niewielkie konstrukcje. Stworzenie małej zielonej ściany nie przytłoczy całej przestrzeni. Niewielki ogród wertykalny możemy założyć w dowolnym miejscu; dysponując mniejszymi konstrukcjami, łatwiej dobrać rośliny do jej wyposażenia.

Konstrukcja ogrodu wertykalnego

Pionowy ogród wertykalny musi być na czymś oparty. Najlepiej sprawdzą się samonośne ścianki stojące, które można z łatwością przesuwać. Wertykalny ogród można stworzyć za pomocą systemów łączonych donic czy kieszonek na rośliny, które zamontowane są na wspomnianej już ściance. Doniczki są wówczas nachylone pod kątem, który umożliwia pełne wyeksponowanie kwiatów. Ciekawym rozwiązaniem jest także montaż ogrodu wertykalnego na paletach. Jak zrobić ogród wertykalny z takiego materiału? Palety trzeba wyczyścić oraz zaimpregnować; można je również pomalować na kolor, który najlepiej będzie pasował do całej przestrzeni. W ten oto prosty sposób tworzy się ogród wertykalny, który stanie się piękną ozdobą salonu.

Ogród wertykalny – alternatywne sposoby na zieloną ścianę

Samo założenie ogrodu wertykalnego może przebiegać również w bardziej niekonwencjonalny sposób. Ciekawy sposób dekoracji wnętrz roślinami to na przykład stworzenie ogrodu z butelek czy filcu. W tym celu należy w bocznej części butelki wyciąć otwór, wypełnić go ziemią i zasadzić wybrane rośliny. Tego typu doniczki można zawiesić na sznurkach czy przygotowanej wcześniej metalowej konstrukcji.

Wertykalny charakter można uzyskać wykorzystując filc w nieco inny sposób. Materiał ten może stanowić podłoże roślin letnich. Wystarczy przygotować konstrukcje z tworzywa sztucznego, w których umieszcza się otwory. Taką konstrukcję można z powodzeniem założyć samodzielnie. Rozrastające się korzenie zapewniają roślinom niezbędne składniki odżywcze, dzięki czemu pielęgnacja ogrodu wertykalnego nie będzie stanowiła problemu.

Wiemy już, że wertykalny ogród można zbudować samemu. Kierując się naszymi podpowiedziami, możesz stworzyć w domu prawdziwe dzieło sztuki. Regularne przycinanie, a także odpowiedni system nawadniania sprawią, że ogrody wertykalne wpłyną korzystnie na wygląd całego mieszkania lub domu. Ile kosztuje ogród wertykalny? Wszystko zależy od tego, jakich elementów użyjemy; wybór jest praktycznie niczym nieograniczony!

FAQ:

1. Czy ogród wertykalny można zrobić samemu?

Tak, konstrukcje tego typu można z powodzeniem założyć samodzielnie.

2. Czy montaż ogrodu wertykalnego jest skomplikowany?

Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj konstrukcji się zdecydujemy. Zielona ściana jest zazwyczaj prosta w montażu.

3. Czy tworząc ogród wertykalny w domu, można osiągnąć estetykę orientalną?

Jak najbardziej! Jako twórca ogrodu wertykalnego sam decydujesz o tym, jakie rośliny tam zamieścisz.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium