Jak przygotować kosiarkę do sezonu? – konserwacja, czyszczenie, ostrzenie

Mężczyzna przygotowuje kosiarkę do sezonu

Miłośnicy ogrodów uwielbiają pięknie zadbany trawnik. Mimo wszystko to on stanowi wizytówkę dla całej przestrzeni, a swoją zieloną barwą upiększa wszystkie rośliny, które na nim rosną. Nawożenie go, grabienie, a także koszenie są więc czynnościami, które każdy ogrodnik doskonale zna. Oczywiście nie da się troszczyć o niego, bez odpowiedniego sprzętu, na przykład kosiarki spalinowej. Jednak ona sama wymaga takich czynności jak czyszczenie, konserwacja czy ostrzenie poszczególnych elementów.

Dlaczego regularna konserwacja kosiarki jest bardzo ważna?

Jak więc wspomnieliśmy, kosiarka spalinowa powinna być zadbana. Regularna konserwacja jest więc ważna, ponieważ pozwala na utrzymanie jej w dobrym stanie technicznym i zapewnia dłuższy czas użytkowania.

Dzięki regularnym przeglądom i konserwacjom można wykryć oraz naprawić usterki wcześniej, zanim staną się one poważne, a w konsekwencji droższe do naprawy. Systematyczna wymiana oleju czy filtra paliwa zwiększa wydajność silnika i zmniejsza emisję spalin. W proces konserwacji powinny wchodzić także takie czynności jak napełnianie baku dobrej jakości paliwem, kiedy jego poziom jest niewystarczający oraz ochrona przed korozją.

Konserwacja kosiarki spalinowej krok po kroku

Przejdźmy więc do konkretów. Jak już wspomnieliśmy, sprawna kosiarka spalinowa potrafi zostać z nami przez długie lata, a strzyżenie trawnika z jej pomocą stanie się o wiele przyjemniejsze.

Mycie i czyszczenie kosiarki spalinowej po zakończeniu koszenia

Czyszczenie kosiarki spalinowej po koszeniu powinno odbywać się za każdym razem. Szczególnie zwracaj uwagę na jej spód, gdzie sowicie gromadzą się resztki trawy czy liści. Pamiętaj, że przed przystąpieniem do jakiejkolwiek czynności konserwacyjnej, warto zapoznać się z instrukcją obsługi kosiarki, by uniknąć niepotrzebnych błędów. Zwróć także uwagę na poniższe wskazówki:

 • Po pierwsze wyłącz silnik i odczekaj kilka minut, aż ostygnie.
 • Teraz możesz działać. Oczyść obudowę i korpus kosiarki z liści, resztek trawy i innych zanieczyszczeń, używając do tego szczotki i wody – niektórzy dodają do niej płynu do mycia naczyń. Jednak po raz kolejny zaznaczamy przy tym, że konieczne jest zapoznanie się z instrukcją modelu, ponieważ w zależności od niego kosiarki spalinowe można czyścić bieżącą wodą lub nie oraz jakich detergentów do tego używać.
 • Teraz czas na noże, osłonę ostrzy i koła. Wyczyść je, korzystając również z wody oraz dodatkowo ze szczotki drucianej. Dobrze będzie, jeśli w podobny sposób potraktujesz silnik.
 • Na sam koniec osusz kosiarkę. Bardzo ważne jest, aby dokładnie pozbyć się wody, ponieważ może ona niekorzystnie wpłynąć na kondycję urządzenia. Najlepiej zrobić to za pomocą suchej szmatki. Szczególną uwagę zwróć na wszelkie zakamarki!

Jak więc widzisz, czyszczenie kosiarki nie jest wcale trudnym zadaniem! Bez problemu wykonasz je samodzielnie, pamiętając o zachowaniu środków ostrożności. W razie pytań zawsze możesz zwrócić się do ekspertów bądź producentów konkretnych modeli.

[product category_id="19" limit="4" onlyAvailable="true"]

Ostrzenie kosiarki

Konserwacja kosiarki i dbanie o nią nie może obejść się bez pielęgnacji ostrzy kosiarki. Zacznijmy od tego, że poza czyszczeniem, należy je ostrzyć. Przychodzi na to czas, kiedy koszony przez nas trawnik jest postrzępiony, a źdźbła wyglądają bardzo nierówno i nieestetycznie – baczny posiadacz ogrodu na pewno to zauważy. Istnieje też zasada, że powinno robić się raz w roku, chyba że kosisz ogromne powierzchnie bądź robisz to bardzo często. Wtedy najlepiej obserwować trawę.

Kiedy noże są wyczyszczone, odkręć je od konstrukcji kosiarki. Później, jeśli znajdują się na niej jeszcze jakieś resztki trawy bądź liście, pozbądź się ich. Ostrzenie odbywa się z wykorzystaniem odpowiedniej szlifierki, ostrzałki czy pilnika. Należy robić to pod kątem około 20° czy 30°. Pamiętaj też, że ostrzy się tylko krawędzie noży, a nie całą ich długość.

Wymiana oleju i konserwacja silnika spalinowego

Silniki spalinowe to serce i centrum naszej kosiarki. Stąd też tak bardzo ważne jest, żeby dbać o jego kondycję. Aby to robić, przede wszystkim pamiętaj o wymianie oleju. Otóż po raz pierwszy zrób to po 5 godzinach jej pracy – dotyczy to tylko i wyłącznie nowych urządzeń, prosto ze sklepu. Później, w zależności od źródła, zaleca się robienie tego raz w sezonie, chyba że przekracza się 25 godzin korzystania z niej.

Olej kosiarek spalinowych wymienia się przy pustym baku, najlepiej pod koniec sezonu. Jeśli więc paliwo nadal znajduje się we wnętrzu sprzętu, trzeba je spuścić. Odłącza się też przewód oleju od świecy zapłonowej. Następnie wystarczy znaleźć odpowiedni zawór, odkręcić go – w tym momencie ciecz zacznie wyciekać, jeśli przewrócisz kosiarkę na bok. Później wlej w ten otwór nowy, świeży olej, w pełni dopasowany do Twojej maszyny.

Konserwacja kosiarki

Jak przechowywać kosiarki spalinowe przez jesień i zimę?

Po skończonym koszeniu, które jest ostatnie w sezonie, czas przygotować kosiarkę na zimowanie. Najpierw wykonaj jej dokładne czyszczenie, zgodnie z tym, co napisaliśmy już wcześniej. Następnie umyj filtr powietrza lub wymień go na nowy. To samo zrób ze świecą zapłonową, chyba że da się ją wyregulować. Warto też naoliwić ruchome części, zwłaszcza noże. Spuść również paliwo oraz wymień olej na nowy.

Kosiarkę przechowuj w suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i wilgoci w garażu bądź w piwnicy. Można ją też przykryć plandeką. Co ważne ma ona stać w pozycji roboczej, czyli pionowej. Zapobiegnie to wyciekaniu płynów.

Regularny przegląd techniczny kosiarki spalinowej

Jeśli nie chcesz lub obawiasz się wykonywać poszczególnych prac konserwacyjnych, oddaj kosiarkę do profesjonalnego punktu serwisowego. Zrób to również, kiedy wystąpiła jakaś awaria. Fachowcy mają ogromną wiedzę, więc wyważenie ostrzy kosiarki czy inne czynności nie są im straszne!

Pamiętaj, że raz na jakiś czas warto poddać kosiarkę spalinową dokładnemu przeglądowi, zwłaszcza kiedy jest już z Tobą od kilku sezonów. Na pewno w swojej okolicy znajdziesz odpowiednie do tego miejsce.

 

[product id="1908", "1896", "1857", "453" onlyAvailable="true"] 

 

FAQ:

 1. Dlaczego należy dbać o kosiarkę spalinową?

  Konserwacja kosiarki spalinowej jest niezbędna. Wszystko dlatego, że w ten sposób przedłużamy jej czas użytkowania. Jest ona także bardziej efektywna. Warto więc regularnie wykonywać czyszczenie kosiarki, wymianę oleju oraz odpowiednio przygotować ją na zimę.

 2. Jak wykonać czyszczenie kosiarki spalinowej?

  Otóż Twojej kosiarce spalinowej wystarczy często woda, płyn do naczyń oraz szczotki czy ściereczki. Przetrzyj nimi korpus, nóż tnący, osłonę ostrzy i koła. Możesz wykorzystać to także do wyczyszczenia silnika z zewnętrznej strony.

 3. Silniki spalinowe – jak o nie dbać?

  W Naszej kosiarce to jedno z najważniejszych miejsc. Stąd też należy szczególnie zwracać uwagę na stan oleju. Wymieniaj go raz w sezonie, najlepiej po ostatnim koszeniu, chyba że pracujesz z nią więcej niż 25 godzin. Aby to zrobić, należy spuścić paliwo wraz ze starym olejem, wyjąć przewody świec zapłonowych.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium