Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?

Sterownik węża ogrodowego

Woda na działce ma mnóstwo zastosowań, jej podstawowym celem jest jednak nawadnianie roślin. Wraz z wielkością przestrzeni przydomowej rośnie także zużycie wody, a wraz z nią – koszt utrzymania ogrodu w idealnym stanie. Woda niestety jest bardzo kosztownym medium, przez które koszty dla ogrodnika czasami stają się trudne do przełknięcia. Nie pomaga także fakt, że zużywanie skądinąd cennej wody w celach innych niż do gotowania czy mycia uchodzi za nieodpowiedzialne. Jak oszczędzać wodę w ogrodzie? Jest kilka rozwiązań, które zdecydowanie warto wcielić w życie.

Woda w ogrodzie – zawsze w deficycie

Woda to życiodajny płyn nie tylko dla ludzi i zwierząt, lecz dla roślin, które wymagają jej w celu rozrostu oraz kwitnienia i ogólnie do życia. Niestety nie zawsze natura spełnia wszelkie oczekiwania roślinności, przez co niektóre wymagają sztucznego nawadniania w celu zaspokojenia ich potrzeb. A te potrafią być bardzo duże, szczególnie w przypadku bujnej roślinności hodowanej na podłożach mocno chłonnych, które z trudem zatrzymują wodę deszczową. Największy problem jest w przypadku gleb lekkich, w których proces odkładania wody jest mocno utrudniony. Co wówczas? Niezbędne okaże się podlewania roślin ogrodowych za pomocą kilku podstawowych rozwiązań technicznych.

Wraz z podlewaniem ogrodu wiąże się oczywiście pewien koszt, i to całkiem spory, gdyż może znacznie podwyższyć cenę utrzymania przydomowego ogródka w odpowiednim stanie. Nie bez powodu coraz więcej osób stara się ograniczyć zużycie wody i w ten sposób zmniejszyć wysokość comiesięcznego rachunku dla wodociągu.

Na 1 m2 trawnika trzeba zużyć nawet 4-6 litrów wody, co oznacza, że ogródek o powierzchni 100 m2 pochłonie jej nawet 400-600 litrów na dobę. Wartość ta nie spadnie poniżej tej granicy, może jednak znacznie wzrosnąć – aż do 20 litrów na 1 m2 w przypadku szczególnie wymagających roślin rabatowych.

Znając cenę 1 m3 wody (około 10,00 zł za 1000 litrów), na którą składa się cena wody oraz ścieków, możemy oszacować, że za podlewanie roślin wodą z wodociągów w przypadku 100-metrowego ogrodu o dobowym zapotrzebowaniu uśrednionemu 10 l/m2, zapłacimy nawet 10,00 zł dziennie (100 m2 x 10 l x 10,00 zł)! To przekłada się na koszt miesięczny, oczywiście uśredniony i dotyczący niewielkiego ogródka przydomowego (mogą być nawet 10-krotnie większe) wynoszący ponad 300,00 zł. Oznacza to, że zdecydowanie warto wcielić w życie wszystkie możliwe do wprowadzenia zasady oszczędzania wody w ogrodzie.

[product id="110, 130, 513, 150"]

Jak zaoszczędzić wodę w ogrodzie?

Odpowiednio często dostarczana woda w ogrodzie to absolutna podstawa, a jej niedobór może prowadzić do bardzo kosztownych strat. Ważne jest zatem, aby nawadniać wszystkie części ogrodu tak często, jak jest to wymagane, bez zbyt dużych przerw, które mogą w efekcie doprowadzić nawet do uszkodzenia każdej rośliny. Ważne jest zatem, aby nawadniać systematycznie, cyklicznie, najlepiej o takich samych lub zbliżonych porach. Oczywiście wyłącznie w przypadku, gdy nie pada deszcz – wówczas trawnik nawodni się sam, bez udziału ogrodnika. To jednak rzadkość w porze kwitnienia i sytuacja, na której nie warto opierać swoich upraw, gdyż woda opadowa pojawia się na tyle rzadko i nieregularnie, że nie można dostosować się do jej charakterystyki.

Jak można oszczędzać wodę – instalacja nawadniająca

W oszczędzaniu wody podstawowy wpływ ma oczywiście instalacja nawadniająca, która odpowiada za automatyczne lub manualne nawadnianie ogrodu. Najmniej skomplikowaną instalacją jest ta oparta na jednym wężu o właściwej długości, którym trzeba podlać wszystkie grządki i rabaty oraz sam trawnik. To niestety droga donikąd, gdyż bez odpowiedniej końcówki podlewanie roślin wodą bezpośrednio z węża jest wysoce nieefektywne i nie przełoży się na oszczędności wody.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest mniejszy, bardziej rozbity strumień wody w postaci mgiełki, dzięki której z łatwością pokryjesz cały trawnik, zmniejszając jednocześnie straty wodne podczas podlewania. Można w ten sposób dozować ją równomiernie. Pamiętaj – podlewanie ogrodu za pomocą ręcznego zraszacza wymaga nieco wprawy. Ważne jest przede wszystkim, aby robić to w dni bezwietrzne, gdyż wiatr z łatwością rozwieje wszelkie najmniejsze cząsteczki wody.

Jak możemy oszczędzać wodę w ogrodzie – zraszacze wynurzalne

Zraszacz ręczny to nie jest jedyne rozwiązanie dostępne dla ogrodników. Znacznie lepszym jest podlewanie ogrodu zautomatyzowane, które następuje cyklicznie, albo po wykryciu przez specjalne czujniki glebowe spadku wilgotności do danego poziomu. To bardzo oszczędne rozwiązanie, gdyż woda deszczowa często na długo pozostaje w glebie, przez co czasami podlewanie okazuje się zupełnie zbędne. Ponadto zraszacze wynurzalne dostarczają do roślin idealną ilość wody, dzięki czemu rośliny mają jej zawsze pod dostatkiem, lecz nie na tyle dużo, aby spowodować ich przelanie.

Nawadnianie ogrodu za pomocą zraszaczy warto przemyśleć w chwili aranżacji ogrodu, późniejsze prace z całą pewnością będą kosztowniejsze i znacznie mniej komfortowe. Należy bowiem wykopać rowki pod rury o głębokości kilkunastu centymetrów.

Jak zaoszczędzić na wodzie w ogrodzie – instalacja kropelkowa

Czasami znacznie lepszym rozwiązaniem jest instalacja kropelkowa. Jej celem jest dostarczenie wody do każdej rośliny poprzez linię kropelkową bezpośrednio do korzeni. W ten sposób można obniżyć zużycie wody do marginalnego poziomu, gdyż będzie ona dostarczana wyłącznie w miejsce najbardziej chłonne, czyli korzenie, pomijając jednocześnie liście i miejsca, do których nie trzeba dostarczać wody. W ten sposób znacznie ograniczysz zużycie wody, lecz także zjawisko niepożądanego parowania, które następuje w chwili, gdy wody jest zbyt wiele i ma postać zbyt delikatnej mgiełki.

Jak oszczędzać wodę w ogrodzie – automatyczna czy manualna obsługa?

Zdecydowanie mniejszy pobór wody charakteryzuje zawsze system automatyczny, który samodzielnie decyduje o tym, kiedy podlać ogród i ile wody w tym celu zużyć. Samodzielnie podczas nawadniania nikt nie jest w stanie z całą pewnością i z pełnym przekonaniem ocenić realnej wilgotności gleby, podczas gdy czujniki wykryją nawet najmniejsze wahania ilości wody, która się w niej znajduje. System automatyczny szybko reaguje na wszelkie zmiany, dzięki czemu ogranicza zużycie wody dosłownie do minimum.

Co możesz zrobić samodzielnie i bez zbyt dużych wydatków?

Chcąc oszczędzić wodę, warto także wprowadzić kilka działań, które pozytywnie wpłyną na obniżenie rachunków dla wodociągów. Przede wszystkim ręcznie należy podlewać rośliny bardziej obficie, a nieco rzadziej. Woda powinna w pewnym stopniu spłynąć do korzeni, aby one również otrzymały nieco składników odżywczych. Niestety wielu ogrodników, szczególnie początkujących, podaje na trawę jednorazowo zbyt mało wody, przez co zdąży odparować z liści i nigdy nie dotrze aż do korzeni.

Kolejną czynnością oszczędzającą wodę jest podlewanie trawnika wieczorem – wówczas woda nie odparuje jeszcze w trakcie podlewania, tylko osiądzie na liściach, korzeniach i łodygach na praktycznie cały wieczór oraz noc. To dobre rozwiązanie, które zapewnia nieco mniejszy pobór wody w przypadku ogrodów podlewanych ręcznie.

Warto także zmienić charakterystykę gleby i zwiększyć jej chłonność. Jak to jednak zrobić? Oczywiście nie obejdzie się bez pewnych wydatków i sporych nakładów pracy. Dobrze jest rozpocząć od zwiększenia ilości kompostu lub zastosowania innych nawozów, świetnie sprawdzi się także torf. Materiały te skutecznie absorbują wodę i oddają ją do gleby powoli, lecz sukcesywnie, dzięki czemu zmniejszają jej bieżące zużycie.

Sposoby oszczędzania wody w ogrodzie – czy warto zbierać deszczówkę?

Zdecydowanie tak! Woda deszczowa jest w zasadzie darmowa, dzięki czemu stanowi podstawowy sposób ograniczenia zużycia wody w swoim ogrodzie. Najprostsze instalacje wymagają zastosowania jedynie dużego zbiornika podłączonego do rury spustowej z przydomowej rynny. Czasami warto nieco rozszerzyć instalację i podłączyć do jednego zbiornika kilka rur lub nieco zwiększyć pole zbierania wody. Tak czy inaczej, systematyczne podlewanie ogrodu za pomocą wody deszczowej to doskonałe rozwiązanie, które pozytywnie wpływa na oszczędności. Dzięki temu wiesz już, jak dbać o wodę w ogrodzie.

Oszczędzamy wodę w ogrodzie i dbamy o ekologię

Oszczędzanie wody to podstawa codziennej eksploatacji każdego ogrodu. Jej rosnąca cena niekorzystnie wpływa co prawda głównie na rachunki, lecz nie tylko. Traci na tym także ekologia, gdyż nieprawidłowe gospodarowanie wodą może w niektórych przypadkach prowadzić nawet do zmniejszenia ilości wody pitnej w danym regionie, szczególnie w okresie suszy, kiedy to wszyscy ogrodnicy przechodzą do podlewania swoich ogrodów, chroniąc plony przed wysuszeniem.

Tak czy inaczej – woda to życiodajny płyn, który wpływa na wszystkie parametry życiowe roślin. Zadbaj o jej odpowiednią ilość i zarazem także ją oszczędzaj. Zyska na tym Twój portfel oraz ekologia. Co ciekawe, dbałość o ogród wcale nie równa się podwyższonym rachunkom i rosnącej cenie. Wykorzystanie naszych powyższych porad z całą pewnością będzie miało ogromny wpływ na utrzymanie ogrodu w perfekcyjnym stanie.

[product id="164, 117, 160, 519"]

FAQ:

  1. Jak zaoszczędzić wodę w ogrodzie?

    Oszczędzanie wody to absolutna podstawa dla każdego odpowiedzialnego ogrodnika. Należy przede wszystkim wykorzystać instalację nawadniającą, np. zraszacze lub linię kropelkową, podlewać rośliny wieczorem po zachodzie słońca i na schłodzonej glebie, a także starać się zwiększyć udział wody deszczowej. Jest darmowa, a ma składniki odżywcze preferowane przez roślinność.

  2. Woda w ogrodzie – czy warto zmniejszyć jej zużycie?

    Zdecydowanie tak! Koszt utrzymania przydomowego, niewielkiego ogródka, może wynosić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Warto tę cenę zmniejszyć do jak najniższego poziomu, lecz jednocześnie nie wpływając niekorzystnie na efektywność nawadniania. Zmniejszysz także wpływ swoich działań na środowisko naturalne.

  3. Sposoby oszczędzania wody w ogrodzie

    Warto traktować oszczędzanie wody jako swoją codzienność i dostosować się do rosnących cen oraz coraz mniejszej ilości wody w naturze. Należy przede wszystkim zmniejszyć parowanie wody, ograniczyć straty, wykorzystać wodę opadową, a także podlewać rzadziej, lecz obficiej.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium