Jak odpowiednio się ubrać do koszenia trawy?

Jak odpowiednio się ubrać do koszenia trawy?

Koszenie trawy – dla jednych czynność odprężająca i relaksująca, a dla innych przykry obowiązek, który w centrum sezonu trzeba przeprowadzać nawet co tydzień. Nie jest to duży problem w przypadku małometrażowych ogródków, lecz przy ogrodach, których powierzchnia przekracza 500 m2 – już znacznie większy. Przed przystąpieniem do działania niezbędne będzie skompletowanie odpowiedniej odzieży ochronnej. Potrzebne będą buty robocze oraz maski ochronne do koszenia trawy, jak i szereg innych równie istotnych akcesoriów. Warto je poznać nieco bliżej.

Specjalna odzież do koszenia trawy – czy to faktycznie niezbędne?

Widok osób podczas koszenia zupełnie nieprzygotowanych do tej pracy w kwestii ubioru to codzienność. Wielu właścicieli przydomowych ogródków błędnie zakłada, że do przeprowadzenia tego procesu nie trzeba niczego więcej, poza samymi chęciami – wystarczy założyć na siebie przewiewną koszulkę, wygodne spodnie i domowe klapki.

Nic bardziej mylnego. W wielu przypadkach tak duża niedbałość kończy się ogromnym ryzykiem dla zdrowia, dużym dyskomfortem oraz pracą w zupełnie nieodpowiednich warunkach, przez które traci się również czas. Dlaczego? O tym nieco niżej.

Koszenie trawy – zadbaj o podstawy BHP

Podstawową kwestią, której istnienia warto mieć świadomość już na samym wstępie, jest oczywiście to, że proces koszenia trawy jest niebezpieczny. Wynika to przede wszystkim z samej charakterystyki pracy kosiarki, która podcina trawę za pomocą szybko obracających się ostrzy. Same one co prawda rzadko prowadzą do obrażeń, lecz mogą pośrednio przyczynić się do ich powstania. Podstawowym zagrożeniem, na które naraża się w zasadzie każdy, jest ryzyko wyrzucenia kamieni z bardzo dużą prędkością w stronę twarzy, stóp, nóg oraz elementów przydomowej architektury czy zwierząt domowych.

Warto zatem pamiętać, że koszenie trawy jest czynnością, która wymaga zachowania dużej ostrożności.

 • Wystrzegaj się zbyt luźnych ubrań – część z nich może zostać wciągnięta przez ostrza, co zawsze kończy się ogromnym zagrożeniem.
 • Unikaj stosowania butów z odkrytymi palcami, szczególnie klapek w jakiejkolwiek formie, które mogą spaść ze stóp, jak i nie chronią przed niewielkimi kamyczkami wylatującymi spod głowicy tnącej.
 • Nie stosuj akcesoriów ograniczających swobodę ruchu oraz widoczność. Nie sięgaj po grube szalki, nawet w trakcie chłodnej jesieni, gdyż te ograniczają możliwość oceny tego, co dzieje się zarówno pod kosiarką, jak i tuż przed nią. Ponadto wystrzegaj się zbyt ciemnych okularów, a także nadmiernie grubych rękawiczek.

 

[product id="430, 614, 429, 4422"]

 

Odzież robocza – fundament ochrony Twojego ciała

Odzież robocza do koszenia trawy to podstawa na wyposażeniu każdego odpowiedzialnego ogrodnika, który chce tę pracę przeprowadzić szybko i bezbłędnie, zachowując jednocześnie pełen komfort swojej pracy i maksimum bezpieczeństwa.

 • Okulary ochronne do koszenia trawy – dbałość o oczy to fundament odzieży roboczej i zarazem pierwsze akcesorium, które warto kupić przed rozpoczęciem pierwszego koszenia w swoim życiu. Okulary mogą być przezroczyste, wówczas nie ograniczają pola widzenia, lecz także nie są zbyt pomocne w trakcie pracy w pełnym słońcu, jak i nieco przyciemniane. Wówczas co prawda zmniejszą widoczność, lecz zapewnią wysoki poziom komfortu. Nie wolno jednak przesadzać – zbyt duży stopień przyciemniania zazwyczaj przynosi więcej szkody niż pożytku.
 • Maski ochronne do koszenia trawy – to rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze niż powyższe, gdyż poza ochroną oczu, zabezpiecza również całą twarz, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku wykaszania zaniedbanych pól i terenów nieużytkowych. To najbezpieczniejsza osłona twarzy – powinna znaleźć się w kuferku każdej osoby, która wykorzystuje w pracy mocną, przemysłową wykaszarkę.
 • Buty robocze – zastosowanie butów roboczych ogromnie poprawia bezpieczeństwo pracy – w przydomowych ogródkach chroni przed niewielkimi odłamkami koszonych roślin, podczas gdy na terenach nieużytkowych – przed kamieniami oraz odłamkami starych krzewów czy nawet drzew. Specjalistyczne buty są odporne na wodę, na uderzenie kamieni czy też na chodzenie po nierównym terenie.
 • Nakrycie głowy – co prawda nie jest to ochrona bezpośrednia, która w jakimkolwiek stopniu zabezpiecza przed zagrożeniami wynikającymi z koszenia trawy, lecz ochrona pośrednia. Celem nakryć głowy jest zmniejszenie uczucia zmęczenia oraz ograniczenie ryzyka wystąpienia np. udaru słonecznego.
 • Okrycie wierzchnie – niektórzy ogrodnicy lub pracownicy firm zajmujących się wykaszaniem dużych powierzchni są szczególnie narażeni na działanie promieni UV, które niszczą skórę i mogą prowadzić do jej poparzenia. Warto stosować lekkie, przewiewne okrycia, które nie ograniczą cyrkulacji powietrza, lecz jednocześnie ochronią skórę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
 • Spodnie – zawsze najlepiej jest stosować długie spodnie – dobrze zabezpieczają całe nogi, dlatego stanowią optymalny wybór w przypadku osób koszących trawę i nieużytki zawodowo. Nie zawsze jednak zapewniają optymalny komfort, warto wówczas postawić na krótkie spodenki lub skrócone spodnie, np. o długości 3/4 lub 7/8.
 • Inne akcesoria – w przypadku pracy na rozległych terenach nieużytkowych, szczególnie za pomocą wykaszarki czy podkaszarek spalinowych, warto postawić na ochronę słuchu. Dobrze sprawdzą się specjalne nauszniki lub zatyczki, które znacznie zmniejszą poziom natężenia dźwięku w trakcie długiej, wielogodzinnej pracy. Czasami, kiedy upał jest nieznośny, a brak nam przewiewnej kurtki, warto zastosować kremy z filtrem UV – najlepiej jak najmocniejszym. Skutecznie ochroni skórę przed poparzeniem słonecznym.

 

[product id="370, 2147, 2145, 4423"]

 

Czy odzież ochronna jest wymagająca w zakupie?

Zdecydowanie nie – odzież ochronna ma podobną specyfikę jak standardowe ubrania, dlatego w trakcie jej zakupu wystarczy kierować się kilkoma dość uniwersalnymi zasadami. Przede wszystkim liczy się dopasowanie do ciała. Warto ze sklepu internetowego zamówić kilka sztuk odzieży w różnych rozmiarach i wybrać taki, który nie będzie krępował ruchów. Dobrze jest także ocenić producenta i sprawdzić, czy jest znanym na tym rynku, jak i przeczytać opis każdego produktu oraz przejrzeć zdjęcia – czasami znajdziesz na nich coś, co przyciągnie Twoją uwagę, np. sposób zapinania kieszeni.

FAQ:

 1. Co trzeba założyć do koszenia trawy?

Koszenie trawy to czynność wymagająca zachowania szczególnej ostrożności. Warto się do niej odpowiednio przygotować. Niezbędnikiem są maski ochronne do koszenia trawy, które są idealnym rozwiązaniem dla firm, specjalne obuwie oraz nakrycie głowy. Czasami strój warto uzupełnić np. o okrycie wierzchnie podczas pracy w trakcie niepogody.

 1. Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas koszenia trawy?

Warto postępować podczas koszenia zgodnie z instrukcją obsługi producenta danej kosiarki, podkaszarki lub wykaszarki, a także zakładać hełm ochronny w razie pracy w terenach wysoce zaniedbanych. Dobrze jest także chronić skórę przed działaniem promieni UV, jak i słuch w trakcie wielogodzinnej pracy z maszyną spalinową.

 1. Jak chronić wzrok w trakcie koszenia trawy?

Masz duży wybór. Do pracy w przydomowym ogródku z reguły wystarczają okulary ochronne, które dobrze przylegają do twarzy, a do prac na terenach zalesionych, zaniedbanych i nieużytkach – specjalne maski, które chronią nie tylko oczy, ale także całą twarz.


Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium