Jak nawinąć żyłkę do podkaszarki? Poradnik

Jak nawinąć żyłkę do podkaszarki? Poradnik

Podkaszarki i kosy spalinowe to urządzenia wyposażone w żyłkę tnącą. To właśnie dzięki niej możliwe jest dokładne i skutecznie podkaszanie trawników, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, gdzie kosiarka ze względu na swoje gabaryty nie może wjechać. Korzystanie z kosy spalinowej wiąże się jednak z tym, że po jakimś czasie konieczne jest wykonanie wymiany żyłki. Jednak jak nawinąć żyłkę do podkaszarki prawidłowo? Dziś zajmiemy się właśnie tym tematem!

Jak dobrać odpowiednią żyłkę do podkaszarki?

Jak nawinąć żyłkę do podkaszarki? Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, zacznijmy od kilku podstawowych informacji. Otóż wybór odpowiedniej żyłki do podkaszarki jest kluczowy dla efektywności pracy urządzenia. Kiedy nadchodzi czas, aby wymienić żyłkę, warto zastanowić się nad tym, jaką pracę wykonujesz z jej pomocą i z jakiego urządzenia korzystasz. Być może zauważyłeś, że żyłka nie spełnia tak dobrze swojej roli i trudno obciąć nią chwasty? W tej sytuacji czas na zmiany, a wymiana żyłki to na nie idealny moment!

Jak założyć żyłkę do kosiarki? Dobrze dopasowana średnica

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na średnicę żyłki, która powinna być dopasowana do rodzaju wykonywanych prac. Należy zdać sobie sprawę, że cienka żyłka, na przykład o średnicy od 1,3 mm do 2 mm przeznaczona jest do trawy, koniczyny bądź bardzo delikatnych chwastów. Nie poradzi ona sobie z nieco grubszymi łodygami.

Jeśli więc Twoją posesję porastają bujne trawy i chwasty, postaw na produkty o większej średnicy, na przykład 2,7 mm czy 3 mm. Kiedy natomiast zależy Ci na uniwersalnej żyłce, ponieważ Twój ogród pokrywa zarówno trawa, jak i trochę chwastów, wybierz np. 2,4 mm. To bardzo popularny wybór pośród konsumentów!

 

Wymiana żyłki – materiał i kształt

Kolejnym istotnym aspektem jest materiał, z którego wykonana jest żyłka. Najpopularniejsze są te wykonane z nylonu, które charakteryzują się elastycznością. Jest także wyborem przyjaznym dla Twojego portfela. Warto jednak rozważyć także inne opcje, takie jak żyłki z poliamidu czy też wzmocnione dodatkowymi materiałami, takimi metalowy drut umieszczony w jej rdzeniu.

Ważny jest również kształt przekroju żyłki. Może on być na przykład okrągły. W tym przypadku żyłka jest najbardziej uniwersalna, jednakże nie poradzi sobie ze sztywnymi łodygami – w takim przypadku dobrym wyborem będzie gwieździsty kształt, choć należy pamiętać, że zużywa się ona nieco szybciej. Żyłka kwadratowa również poradzi sobie z bardziej wymagającymi przeciwnikami. Będzie także skutecznie cięła samą trawę – w skali ostrości, plasuje się ona pomiędzy produktami okrągłymi a wielokątnymi (w kształcie gwiazdki).

Jak zmienić żyłkę w podkaszarce? Wybierz odpowiednią długość żyłki

Decydując się na wymianę żyłki, należy pamiętać, aby wybrać jej właściwą długość. Długość żyłki powinna być dostosowana do wielkości obszaru, który planujemy kosić oraz do częstotliwości korzystania z urządzenia. Jednakże trzeba wziąć również pod uwagę to, że każdy sprzęt ma nieco inne wymagania w tym aspekcie.

Najczęściej dla głowicy, na którą nawija się żyłkę, długość ta wynosi od 5 do 6 metrów. Na rynku dostępne są także modele, dla których wartość ta będzie mniejsza. Dlatego też tak istotne jest w tym przypadku postępowanie według instrukcji producenta.

 

[product id="1940, 1942, 1943, 1945"]

 

Jak nawinąć żyłkę do podkaszarki?

Kiedy już zdecydujesz, jaka żyłka będzie w pełni dopasowana do Twojego rytmu pracy, czas przystąpić do jej założenia. Tak jak wspomnieliśmy, podkaszarki oraz kosy mają różne konstrukcje. Nawijanie żyłki zależy od modelu oraz instrukcji od producenta. Jednakże istnieje ogólny schemat, który sprawdza się do wielu urządzeń tego typu. Stąd też zakładanie żyłki do podkaszarki można podzielić na następujące czynności:

  1. Przed rozpoczęciem prac, zawsze należy się upewnić, że podkaszarka jest bezpieczna. Mamy na myśli to, by urządzenie było odłączone od zasilania lub jest wyłączone (w przypadku kosy spalinowej, zdejmij fajkę ze świecy). Przypadkowe uruchomienie podczas nawijania jest niezwykle niebezpieczne. Następnie ustaw urządzenie do góry nogami.
  2. Zdejmij pokrywę głowicy żyłkowej podkaszarki. Większość głowic podkaszarek można odkręcić, obracając je przeciwnie do kierunku ruchu wskazówek zegara. Może być potrzebny klucz, ale niektóre modele mają prosty mechanizm blokujący, który pozwala na odkręcenie głowicy ręcznie.
  3. Wyjmij szpulę. Jeżeli jest na niej jeszcze stara żyłka, to ją usuń, aby nie blokowała nowej.
  4. Przygotuj nową żyłkę. Najpierw odetnij odpowiednią długość, tak jak wspominaliśmy, jest to zazwyczaj około 5-6 metrów. Upewnij się, że żyłka nie jest zbyt gruba ani zbyt cienka dla Twojego modelu urządzenia.
  5. Załaduj żyłkę na szpulę. Na szpuli powinno być miejsce, w którym można umieścić końcówkę żyłki. Włóż ją w to miejsce, a następnie nawijaj żyłkę na szpulę w kierunku wskazanym na szpuli – powinna znajdować się na niej strzałka. Trzymaj żyłkę napiętą i równo nawijaj ją na szpulę.
  6. Podczas nawijania, bardzo istotne jest to, by żyłka nie nachodziła na siebie na szpuli. Kiedy będziesz już kończył tę czynność, odnajdź dwa końce żyłki i wsuń je w przeciwległe nacięcia szpulowe. Powinien z każdej strony pozostać Ci zapas około 15 cm.
  7. Czas założyć żyłkę do podkaszarki, a właściwie włożyć szpulę z nią w głowicy. Upewnij się, że szpula jest prawidłowo zamocowana i że żyłka nie jest zbyt luźna.
  8. Przykręć głowicę z powrotem do podkaszarki, obracając ją zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Sprawdź, czy jest dobrze przykręcona. Możliwe, że w tym momencie usłyszysz charakterystyczne kliknięcie.

FAQ:

1. Wybór żyłki – na co zwrócić uwagę przed nawinięciem żyłki?

Wymiana żyłki to dobry moment na zainwestowanie w jej inny rodzaj, na przykład kształt. Jeśli będziesz wykonywać prace na terenie, gdzie znajdują się rośliny o twardych łodygach, lepiej sprawdzi się żyłka wielokątna, w kształcie gwiazdy niż standardowa, czyli okrągła.

2. Jaką średnicę żyłki wybrać?

Duże znaczenie ma tutaj również średnica żyłki – im jest ona mniejsza, tym gorzej poradzi sobie z twardymi łodygami.

3. Jak nawinąć żyłkę na podkaszarkę?

Należy wyłączyć podkaszarkę i kosę, a następnie odwrócić ją do gór nogami. Zdejmij głowicę, wyjmij szpulę i nawiń żyłkę, a końcówki żyłki wsuń w specjalne otwory. Załóż szpulę w głowicy i przykręć ją.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium