Jak naostrzyć nożyce i sekatory ogrodowe?

Nożyce ogrodowe używane do obcięcia żywopłotu

Narzędzia ogrodowe takie jak nożyce i sekatory, mogą szybko stracić odpowiednią ostrość – szczególnie kiedy są często używane. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest ich regularne ostrzenie. W poniższym artykule pokażemy Ci, jak naostrzyć sekator oraz nożyce ogrodowe, abyś mógł cieszyć się długotrwałym i niezawodnym użytkowaniem.

Jak naostrzyć sekator – symptomy zużycia narzędzia

Nawet najlepszy sprzęt ogrodowy ma prawo ulec pogorszeniu. Podczas regularnego używania sekatorów ich powierzchnia tnąca zaczyna się tępić, czasem nawet i wypaczać. Kiedy zatem wiemy, że nasz sekator potrzebuje naostrzenia? Przede wszystkim zauważymy większe problemy z cięciem. Stępiony sekator nie będzie przecinać gałęzi, a jedynie będzie je „mielił”, pozostawiając po sobie brzydkie ślady. Objawy zużycia sekatora zobaczymy również na nas samych, w szczególności na rękach.

Do przecięcia najdrobniejszych badyli będziemy potrzebować naprawdę dużo siły, co jest kompletną odwrotnością dobrze działającego sekatora. Jednak to nie oznacza, że musisz wyrzucić swój dotychczasowy sprzęt. Wręcz przeciwnie, stępione sekatory wciąż można naostrzyć w kilku prostych sposobach, dzięki czemu narzędzie ogrodowe będzie jak nowe.

Ustal typ narzędzia, aby wiedzieć, jak naostrzyć sekator

Przed przystąpieniem do procesu ostrzenia, należy najpierw ustalić, jaki rodzaj sekatora posiadamy. Na rynku są obecnie dostępne dwa typy sekatorów:

  • Sekator z ostrzem mijającym – mechanizm składa się z ostrza tnącego i przeciwległej piętki, na której opiera się cięta gałązka. W trakcie cięcia ostrze mija się z piętką. Należy pamiętać, że wewnętrzna strona ostrza, czyli ta, która opiera się o piętkę, musi pozostać gładka, dlatego tej strony nie powinniśmy ostrzyć.
  • Sekator kowadełkowy – ostrze w tym typie sekatora nie mija się z kowadełkiem, a jedynie opiera się na nim. Wykonywane cięcie zakończy się w momencie, gdy ostrze sekatora kowadełkowego zetknie się z kowadełkiem. Właśnie dlatego sekator kowadełkowy ostrzymy z obu stron. Pamiętajmy jednak, że ostrzenie ma dotyczyć wyłącznie sekatora, nie kowadełka.

Przygotuj odpowiednie narzędzia

Krokiem drugim, który musisz wykonać, aby móc prawidłowo naostrzyć sekator ogrodowy, jest przygotowanie potrzebnych do tego narzędzi. Dobrej jakości sekatory są często sprzedawane w zestawie ze specjalną ostrzałką, z której możemy skorzystać po stępieniu narzędzia. Nie jest to jednak koniecznością, ponieważ do tego zadania wystarczą standardowe narzędzia warsztatowe. Należy jedynie uważać na to, żeby sprzęt nie cechował się zbyt dużą gradacją. Jeśli tego nie dopilnujemy, może spowodować powstawanie rys w czasie ostrzenia. Do naostrzenia sekatora możemy wykorzystać:

  • metalowy pilnik,
  • kamienną osełkę,
  • ostrzałkę do noży kuchennych,
  • szlifierkę z papierem ściernym.

Zanim dowiesz się, jak naostrzyć sekator, wyczyść go

Dokładne wyczyszczenie sekatora, czyli ostrzenie sekatora krok trzeci. Przede wszystkim powinieneś usunąć z niego resztki ciętych gałęzi i listków, a także wyczyścić go z resztek ziemi. Proces czyszczenia jest niezwykle istotny, ponieważ nawet drobne ziarenka piasku pozostałe na ostrzu mogą doprowadzić do zarysowania i uszkodzenia sekatora.

Ostrza sekatora warto przetrzeć spirytusem lub inną, podobną substancją dezynfekującą. Dzięki temu unikniemy przeniesienia bakterii lub choroby z jednej rośliny na drugą. Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie usunięcie zabrudzeń za pomocą szczoteczki z wodą i mydłem. Silniejsze zabrudzenia możemy zlikwidować przy pomocy rozpuszczalnika uniwersalnego, a nawet pilniczka do paznokci. Pamiętaj jednak, że do czyszczenia sekatora powinniśmy używać ostrych narzędzi takich jak nóż. Może to spowodować zarysowania powierzchni tnącej.

Rozłóż sekator na części

Ostrzenie sekatora ogrodowego będzie znacznie łatwiejsze, kiedy go rozkręcisz. Rozkręcenie umożliwi nam szybkie dotarcie osełką lub pilnikiem do całej powierzchni ostrza. Zanim przystąpisz do rozkręcania sekatora, dokładnie mu się przyjrzyj, abyś zapamiętał konstrukcję, by po naostrzeniu bez problemu skręcić sprzęt. Jeśli obawiasz się, że nie zapamiętasz położenia każdej z części, przed rozkręceniem zrób zdjęcie sekatora.

Wykonując ostrzenie sekatora bez jego rozkręcania, pamiętaj o konieczności zablokowania ostrza. Możesz to zrobić z wykorzystaniem zacisku lub klamry warsztatowej.

 

[product category_id="107" limit="4" onlyAvailable="true"]

 

Jak naostrzyć sekator – najlepszy sposób

Po wykonaniu powyższych kroków możemy przystąpić do samego procesu ostrzenia, który wygląda podobnie jak ostrzenie siekiery. Narzędzie ostrzące należy przyłożyć do ostrza sekatora pod kątem 45° i delikatnie zacząć jego przesuwanie. Wykonywany ruch powinien odbywać się tylko w jednym kierunku, czyli od strony powierzchni tnącej do zewnątrz. Pocieranie pilnikiem ostrza w obie strony może poszarpać ostrza lub dokonać uszkodzeń.

Ostrzenia możemy zakończyć wtedy, kiedy ostrzona powierzchnia będzie idealnie gładka, a ostrza równe i ostre. Cały proces może potrwać od kilku do kilkudziesięciu minut, a pośpiech jest zdecydowanie niewskazany. Oczywiście po skończonym ostrzeniu sekator należy z powrotem skręcić, a ruchome części naoliwić.

Jak naostrzyć nożyce do żywopłotu?

Nożyce ogrodowe służą przede wszystkim do cięcia trawy, gałęzi, a także żywopłotu. Tylko odpowiednio naostrzone ostrza będą w stanie spełniać swoje zadanie. Ostrzenie nożyc do żywopłotu przypomina proces ostrzenia sekatora. Na samym początku również należy dokładnie oczyścić nasz sprzęt. Do wyczyszczenia możemy użyć np. specjalnego mydła ogrodniczego. Uporczywe zabrudzenia możemy usunąć, wykorzystując papier ścierny.

Nożyc do żywopłotu nie trzeba rozkręcać, ale konieczna jest dobra regulacja śruby łączącej ostrza. Nie dokręcajmy jednak ostrzy zbyt mocno, ponieważ ich praca musi być bardzo swobodna.

Najlepsze sposoby na ostrzenie nożyc do żywopłotu

Narzędzia do ostrzenia sekatora doskonale sprawdzą się również w przypadku ostrzenia nożyc do żywopłotu. Najłatwiej będzie nam wykonać ostrzenie, gdy nożyce zostaną unieruchomione, np. poprzez wykorzystanie imadła. Należy naostrzyć tylko i wyłącznie zewnętrzną stronę ostrza. Pilnik powinniśmy przyłożyć do ostrza nożyc pod kątem 45°, a następnie wykonać tak jak w przypadku sekatora, ruchy wyłącznie w jedną stronę.

Po naostrzeniu niezwykle ważne jest olejowanie. Nie tylko poprawia to pracę nożyc, ale również zabezpiecza sprzęt przed korozją. Najlepiej nasmarować całe ostrza, nie pomijając przy tym śruby łączącej ostrza. Do konserwacji nożyc do ogrodowych możemy wykorzystać oliwę do maszyn.

FAQ:

  1. Czym możemy naostrzyć tradycyjny sekator i nożyce?

    Oprócz profesjonalnej ostrzałki możemy wykorzystać szereg innych narzędzi. Świetnie sprawdzą się takie przyrządy jak: metalowy pilnik, kamienna osełka, ostrzałka do noży kuchennych, szlifierka z papierem ściernym.

  2. Jak naostrzyć sekator?

    Aby naostrzyć sekator, do sprzętu ostrzącego przyłóż ostrza narzędzia ogrodowego pod kątem 45* i wykonuj ruchu wyłącznie w jednym kierunku od ostrza na zewnątrz. Pocierając ostrze w dwie strony, możesz poszarpać sprzęt i go uszkodzić.

  3. Czym wyczyścić nożyce do żywopłotu?

    Dezynfekcja nożyc do żywopłotu jest niezwykle ważna, ponieważ sprzęt może przenosić bakterie i choroby z jednej rośliny na drugą. Właściwości dezynfekujące ma np. spirytus, a do samego procesu czyszczenia możemy użyć szczoteczki z wodą i mydłem lub papierowy pilniczek.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium