Gdzie i w jaki sposób przechowywać narzędzia ogrodowe?

Altana ogrodowa na narzędzia

Przechowywanie narzędzi ogrodowych – dlaczego to aż tak istotne?

Magazynowanie sprzętów elektrycznych, akcesoriów, łopat, sekatorów i wielu innych urządzeń i narzędzi niezbędnych w rękach każdego ogrodnika jest niezwykle istotnym zagadnieniem, głównie ze względów finansowych. Otóż uszkodzenie któregokolwiek urządzenia bywa bardzo kosztowne w skutkach, szczególnie w przypadku elektronarzędzi, które źle znoszą dużą wilgotność powietrza oraz przebywanie w wodzie w trakcie największych, ulewnych deszczy. To niestety nagminna sytuacja, przez którą co roku przed sezonem letnim lub wiosennym ogrodnicy kupują nowe narzędzia, które mają zastąpić te uszkodzone w trakcie zimowania.

Część z nas uznaje schowanie narzędzi za niezwykle zbędną, żmudną czynność, która nie tylko wiąże się z utratą cennego czasu, lecz także z potrzebą ponownego, równie żmudnego wyciągania narzędzi na zewnątrz przed przejściem do pracy. Jak się jednak okazuje, ta z pozoru żmudna czynność jest bardzo opłacalna.

  • Czas – nic tak nie boli, jak brak możliwości rozpoczęcia planowanych działań na działce. Szczególnie dotkliwa jest sytuacja, kiedy to ogrodnik weźmie wolne w pracy i przygotuje wszelkie materiały do wykonania konkretnej czynności, lecz nie będzie mógł jej przeprowadzić.
  • Pieniądze – kradzież lub utrata sprzętu wskutek jego zepsucia zazwyczaj dość słono kosztuje. Uszkodzenie niewielkich akcesoriów, np. grabi czy węży ogrodowych, nie wiąże się ze zbyt dużą stratą finansową. Inaczej jest w przypadku, gdy uszkodzeniu ulegnie kosiarka elektryczna lub spalinowa, robot koszący, pilarka łańcuchowa czy agregat prądotwórczy.

Co wykorzystać do przechowywania narzędzi?

Zastanawiając się, gdzie przechowywać narzędzia ogrodnicze, koniecznie weź pod uwagę wyłącznie te sprawdzone i w pełni bezpieczne rozwiązania. Samo zasłonięcie elektronarzędzi np. mocną płachtą budowlaną zazwyczaj nie wystarczy, gdyż z reguły uszkodzenie powoduje nadmierna wilgoć, dla której płachta budowlana nie stanowi w zasadzie żadnej liczącej się bariery.

Równie istotna jest kwestia bezpieczeństwa samego właściciela. Akcesoria przydatne w pielęgnacji ogrodu bywają dość ciężkie, mogą mieć ostre krawędzie, jak np. siekiery czy nożyce do żywopłotu. Ich upadek może spowodować mnóstwo zagrożeń dla osób, które znajdowały się w pobliżu. Dlatego też wybraliśmy wyłącznie takie rozwiązania, które doskonale sprawdzą się w każdym przypadku.

Przechowywanie narzędzi w kilku krokach – najpopularniejsze sposoby

Warto mieć na uwadze fakt, że każdy sposób wymieniony poniżej jest dobrą i atrakcyjną formą przechowywania narzędzi, jednak wszystkie różnią się możliwościami ich zastosowania. Jedne wymagają dostępu do dużej działki, podczas gdy w innych wystarczy minimalne zainteresowanie ze strony właściciela.

  • Domek narzędziowy – narzędziak

Zdecydowanie najlepszy pomysł na przechowywanie narzędzi. Domki ogrodowe wykonane z drewna, stali lub tworzywa sztucznego, są przewidziane wyłącznie do magazynowania różnych akcesoriów, dlatego też mają całe mnóstwo rozwiązań ułatwiających prawidłowe składowanie nawet najbardziej niewymiarowych produktów wykorzystywanych na działkach. Na półkach schowasz środki ochrony roślin, na wiszących uchwytach np. węże ogrodowe, a na obejmach – różne elektronarzędzia. Oczywiście wadą jest potrzeba wygospodarowania odpowiedniej ilości miejsca w ogrodzie oraz cena, która dla wielu osób bywa zaporowa.

  • Wiata ogrodowa

Różni się od domku głównie tym, że osłania narzędzia wyłącznie z góry, zatem nie chroni ich w żaden sposób przed dużą wilgocią oraz zacinającym deszczem. Bywa jednak dobrym wyborem w przypadku, gdy będzie wykorzystywana do przechowywania narzędzi latem w celu ich ochrony przed zbyt mocnym światłem lub do magazynowania narzędzi pozornie odpornych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

  • Praktyczny schowek w domu

Pomieszczenie gospodarcze to kolejny doskonały pomysł, jednak trudny we wdrożeniu z uwagi na potrzebę wygospodarowania kolejnego pomieszczenia w domu. To także trudne zadanie logistycznie, gdyż wnoszenie brudnych narzędzi bezpośrednio przez domowy korytarz rzadko bywa dobrym pomysłem, podobnie jak przenoszenie zbyt dużych urządzeń bez zachowania ostrożności względem uszkodzenia ścian. Zaletą są doskonałe warunki ochronne – narzędzia są przechowywane wówczas tak, jakby stały w sklepach ogrodniczych i z całą pewnością zachowają swoją praktyczność na wiele kolejnych lat.

  • Garaż wolnostojący lub w bryle budynku

Podobne rozwiązanie jak pomieszczenie gospodarcze, od którego jednak różni się tym, że nie jest wymagające w kwestii utrzymania go w czystości. W efekcie do środka garażu można bez problemu wnosić te zanieczyszczone narzędzia ogrodowe, a ich przechowywanie w zamkniętym pomieszczeniu z całą pewnością odwdzięczy się ich lepszą trwałością. Zaletą nie do przecenienia, podobnie jak w przypadku pomieszczenia gospodarczego, jest także skuteczna ochrona przed działaniem złodziei. Ci rzadko wkradają się do wolnostojącego domu czy bliźniaka w celu kradzieży narzędzi ogrodowych. Z reguły nie wiedzą gdzie się znajdują i czy są wartościowe.

[product id="73, 75, 77, 81"]

Pomocne akcesoria – jak wspomóc magazynowanie?

Warto wiedzieć, że wygospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca na przechowywanie narzędzi nie wystarczy – warto również pokusić się o zastosowanie kilku rozwiązań, które dodatkowo zwiększą komfort wyciągania narzędzi oraz ich odkładania na miejsce. Część umożliwia przechowywanie narzędzi ogrodniczych nawet pod samym sufitem!

  • Jak powiesić narzędzia ogrodnicze?

Porozrzucane grabie, szpadle czy niewielkie łopatki i inne akcesoria nie stanowią zbyt atrakcyjnego widoku, lecz ich przechowywanie może sprawiać nieco kłopotów, szczególnie gdy masz ich zbyt wiele w stosunku do metrażu pomieszczenia lub domku narzędziowego. Coraz więcej osób z tego względu wiesza narzędzia ogrodnicze na uchwytach oraz różnych wieszakach – i to nawet tuż pod sufitem. W efekcie wykorzystuje się całą dostępną przestrzeń oraz cały domek ogrodowy. Jak zrobić wieszak na narzędzia ogrodnicze? Wystarczy wkręcić uchwyty do bocznych ścian lub ścianek bądź wykorzystać już gotowe miejsca montażowe.

  • Uchwyty, półki i opakowania zbiorcze

Warto także kupić dodatkowe półki do przechowywania nasion czy nawozów i odżywek, dzięki czemu można chronić delikatne opakowania przed zniszczeniem. A o to bardzo łatwo – wystarczy raz nieuważnie zamocować szpadel, aby ten podczas upadku zupełnie zniszczył całe opakowanie wybranego preparatu. Warto zatem stosować dodatkowe półki oraz różne opakowania zbiorcze, najlepiej wykonane z plastiku, drewna lub stali, które będą skutecznie zabezpieczać delikatne przedmioty w trakcie ich magazynowania wraz z tymi znacznie większymi i masywniejszymi.

FAQ:

  1. Na czym polega dobre przechowywanie narzędzi ogrodowych?

    Przechowywanie narzędzi to bardzo istotne zagadnienie, gdyż ma wpływ na ich stan wizualny oraz techniczny. Powinno się zwracać dużą uwagę na ten aspekt specjalnie po to, aby co roku nie kupować nowych narzędzi ogrodowych po zniszczeniu się poprzednich.

  2. Gdzie przechowywać narzędzia ogrodowe?

    Przechowywanie narzędzi ogrodowych warto dokładnie przemyśleć, wybierając jedno z kilku najpopularniejszych rozwiązań. Dużym zainteresowaniem cieszą się domki ogrodowe/narzędziowe, pomieszczenia gospodarcze, garaże oraz wiaty.

  3. Jak przechowywać narzędzia ogrodowe, aby wykorzystać całą dostępną przestrzeń?

    Doskonałym pomysłem będzie umieszczenie niektórych narzędzi np. pod sufitem za pomocą specjalnych uchwytów lub na ścianie na specjalnym wieszaku. Warto także przygotować sobie większą półkę i zamykane opakowanie, aby móc przechowywać miękkie preparaty wraz z ciężkimi, ostrymi narzędziami.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium