Co robić w ogrodzie wiosną? Rozpiska prac wiosennych

Mężczyzna kosi kosiarką trawę

Prace wiosenne w ogrodzie pomogą utrzymać zewnętrzną przestrzeń przydomową w idealnym stanie w tym sezonie, dlatego warto zrobić sobie harmonogram i zaplanować poszczególne czynności. Kalendarz prac wiosennych w ogrodzie powinien obejmować wszystkie dni wolne, które jesteśmy w stanie w tym okresie poświęcić na porządki ogrodowe. Dowiedz się już dziś, co robić w marcu, kwietniu, maju i na początku czerwca, aby cieszyć się wspaniałą oazą.

Wiosna w ogrodzie – dlaczego warto zadbać o przestrzeń przydomową?

Wiosenne prace w ogrodzie są bardzo ważne z kilku powodów. Przede wszystkim właśnie wtedy rozpoczynamy sezon, w którym można cieszyć się możliwością spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Jeśli tylko jesteś tym szczęśliwcem, który ma do dyspozycji kawałek zieleni, niezależnie od wielkości działki, to koniecznie zadbaj o nią, na czym skorzystają wszyscy domownicy i Twoi goście.

Dbając o ogród wiosną, będziesz mógł/-a korzystać z niego przez cały sezon – od wiosny, aż do jesieni. To bardzo dużo czasu na odpoczynek, kąpiele słoneczne, bujanie na hamaku czy grillowanie ze znajomymi. Znacznie przyjemniej spędza się wolne chwile na świeżym powietrzu w uporządkowanej przestrzeni. Jednak to nie koniec zalet.

Porządki w ogrodzie na wiosnę pomogą utrzymać teren w idealnym stanie, dzięki czemu stanie się wizytówką dla całej posesji. Wiele osób już po przekroczeniu furtki wyrabia sobie opinię na temat właściciela danego domu, dlatego to, jak wygląda przestrzeń przydomowa, świadczy o naszym zaangażowaniu w ład i porządek również w domowych wnętrzach.

Prace wiosenne w ogrodzie – wyposaż się w odpowiednie narzędzia i akcesoria

Zanim zaczniesz planowanie prac wiosennych w ogrodzie, koniecznie skompletuj odpowiednie wyposażenie. Jeśli je już masz, to ten etap możesz uznać za gotowy, jeśli jednak w Twoim warsztacie, skrzyni lub domku narzędziowym brakuje poniższych elementów, to już dziś zrób listę zakupów. Część z nich jest niezbędna do wykonania niektórych prac, a pozostała część może po prostu zwiększyć Twoją wydajność, bezpieczeństwo i komfort w trakcie poszczególnych czynności. Wczesną wiosną warto uzupełnić wszelkie braki w narzędziach, znacznie ułatwią zadania, które

  • kosiarki, traktorki ogrodowe, roboty koszącekosy i podkarszarki – te sprzęty spełniają podobną funkcję, gdyż pomagają w utrzymaniu estetycznego stanu trawnika, dlatego możesz dobrać w zależności od potrzeb, a przede wszystkim od wielkości ogrodu,
  • glebogryzarki – służą do spulchniania gleby, przekopiesz nimi podłoże, wyrównasz je i napowietrzysz,
  • myjki wysokociśnieniowe – pomogą Ci dokładnie domyć zewnętrzną elewację lub większe akcesoria czy narzędzia ogrodowe, a także chodniki i alejki,
  • aeratory – to urządzenia, które pomagają rosnąć murawie, gdyż sprawdzają się do rozluźnienia i napowietrzenia gleby,
  • rozdrabniacze gałęzi – pomogą uzyskać kompaktowy rozmiar odpadków po przycinaniu drzew, dzięki czemu znacznie łatwiej zmieszczą się do worków,
  • dmuchawy ogrodowe – pomagają wydmuchać opadnięte liście i zanieczyszczenia z alejek i trawnika,
  • zamiatarki – są bardzo pomocnę podczas sprzątania przestrzeni przydomowej,
  • sekator i nożyce ogrodowe – bez nich trudno wyobrazić sobie przycinanie drzew i krzewów owocowych,
  • grabie – umożliwiają grabienie trawnika, sadzenie roślin czy wyrównywania gleby
  • skrzynie ogrodowe – pomogą wygodne i bezpiecznie przechowywać narzędzia, szczególnie gdy na działce masz mało miejsca i nie zmieścisz na niej domku narzędziowego,
  • odzież robocza i obuwie robocze – niektóre prace ogrodowe wymagają specjalnych ubrań i butów, które chronią przed zabrudzeniem i uszkodzeniem skóry, a także zapewniają komfort podczas wykonywania poszczególnych czynności,
  • zraszacze – to bardzo przydatne urządzenie do regularnego i automatycznego nawadniania roślin,
  • łopatki – tego rodzaju narzędzia idealnie sprawdzą się do sadzenia roślin i ułatwiają dostanie się do cebulek kwiatów.
[product id="2451, 4315, 2098, 2096"]

Ogród na wiosnę – jak zaplanować poszczególne prace porządkowe w ogrodzie?

Prace wiosenne w ogrodzie najlepiej rozpisać sobie, tworząc harmonogram z podziałem na miesiące, gdyż w każdym z nich można wykonać to, co zalecane jest w konkretnym okresie, gdy tylko skończy się zima. Poniżej znajdziesz całą listę zadań, które jednocześnie są wskazówką do tego, co robimy w ogrodzie w marcu, kwietniu, maju i czerwcu.

Co robimy w marcu w ogrodzie?

  • Przeprowadź wszystkie istotne prace porządkowe – po zimie przyjdzie w pierwszej kolejności czas na generalne uporządkowanie ogrodu. Przejdź po całej działce i oczyść każde miejsce, które tego wymaga z wszelkich zabrudzeń i nieczystości. Warto zebrać wszystkie połamane gałęzie, resztki obumarłych roślin, zaschnięte liście i śmieci, które przywiał wiatr na Twoją posesję.
  • Zadbaj o wszystkie trawniki – od murawy warto zacząć prace ogrodowe związane z dbaniem o roślinność. Marzec to znakomita pora na kompleksowe nawożenie, napowietrzanie i wertykulowanie trawnika, a także jego sianie.
  • Ściągnij zimowe zabezpieczenia roślin – w czasie, gdy kończą się przymrozki i temperatura nocą nie spada już poniżej zera, możesz ściągnąć wszelkie osłony z roślin i przygotować krzewy ozdobne i drzewa do kwitnięcia. Zbyt niskie temperatury mogą źle wpłynąć na ten proces.
  • Przytnij wszystkie części roślin – warto zrobić to bardzo dokładnie, gdyż te czynności pobudzą wzrost roślin i poprawią plony, na które każdy czeka z utęsknieniem.
  • Przeprowadź wysiewanie nasion roślin jednorocznych – początek wiosny to idealny czas na rozpoczęcie sadzenia nowych roślin.
  • Uporządkuj domek z narzędziami – jeśli nie zrobiłeś tego przed zimą, to właśnie w marcu jest na to najlepszy moment.

Co robimy w kwietniu w ogrodzie?

  • Zadbaj o meble ogrodowe i oczyść taras – w kwietniu warto zadbać o komplet wypoczynkowy, na którym spędzisz czas na świeżym powietrzu. Oczyść dokładnie krzesła, fotele, sofy, stoły i leżaki, a te, które wymagają naprawy, przekaż do renowacji lub wykonaj ją samodzielnie. Przywróć również blask i świeżość altanie i tarasowi, a także wszelkim elementom, z których planujesz korzystać – huśtawki, piaskownice, hamaki czy części grilla.
  • Nawadniaj – kwiecień to idealny czas na nawadnianie ogrodu, o czym nie można zapominać.
  • Uporządkuj rabaty kwiatowe – gdy już zdejmiesz wszystkie osłony, to koniecznie zajmij się spulchnieniem gleby, stosowaniem odpowiednich nawozów i usuwaniem chwastów.
  • Przygotuj grządki pod nowe uprawy – warto zaplanować tę pracę w detalach i tym samym zorganizować odpowiedni układ poszczególnych grządek, a następnie przygotować miejsca na nowe nasiona warzyw, owoców i kwiatów.

Co robimy w maju w ogrodzie?

  • Wypielęgnuj rabaty – gdy już odpowiednio przygotujesz i uporządkujesz rabaty, przyjdzie czas na ich pielęgnację. W drugiej połowie maja nawadniaj, regularnie usuwaj chwasty i stosuj specjalistyczne nawozy, które dostarczą roślinom niezbędnych składników odżywczych.
  • Wykonaj koszenie trawy przynajmniej raz w tygodniu, co pozwoli cieszyć się zadbaną murawą.
  • Przeprowadź nawadnianie trawnika – na tę czynność należy wybrać odpowiedni moment, najlepiej robić to wczesnym rankiem, gdyż podczas upałów możesz narazić rośliny na poparzenie słoneczne.
  • Zasadzaj rośliny – właśnie w maju warto zaplanować sobie sadzenie konkretnych grup roślin, szczególnie gdy chodzi o drzewa i krzewy owocowe przechowywanych wcześniej w specjalnych pojemnikach.
  • Poświęć więcej czasu na ogródek warzywny – w maju możesz zdecydowanie zająć się wysiewem warzyw, aby jeszcze w tym samym roku cieszyć się pysznym smakiem wyhodowanych przez siebie pomidorów, ogórków, rzodkiewki, buraków czy sałaty.

Co robimy na początku czerwca w ogrodzie?

  • Analizuj roślinność – czerwiec to czas, w którym możesz w końcu cieszyć się zadbanym ogrodem i korzystać w pełni z jego uroku. Wystarczy, że będziesz regularnie doglądał i kontrolował młodsze czy starsze rośliny, a także wykonywał wymagane prace pielęgnacyjne, w tym między innymi nawożenie.
  • Nawadniaj – oczywiście podlewanie ogrodu to podstawowa czynność, która w każdym okresie jest tak samo ważna.
  • Przeprowadzaj bieżące prace ogrodowe – w okresie wakacyjnym, gdy już zadbasz o całą resztę, pozostaną Ci wyłącznie bieżące prace ogrodowe, aby móc spędzić wspaniały czas we własnym ogrodzie i korzystać z pięknej pogody w zadbanym otoczeniu.

Czy prace porządkowe w ogrodzie zajmują dużo czasu?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż są czynności, zajmujące tylko chwilę, a są takie, które wymagają znacznie więcej czasu, ponieważ mogą zająć nawet kilka dni. Powyższej rozpisany plan działania z pewnością pomoże Ci dobrze zorganizować czas poświęcony na porządki ogrodowe na przełomie marca i czerwca, a także pomoże Ci odpowiednio przygotować się do sezonu. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakie narzędzia zainwestujesz, które mogą być nie tylko pomocne, co niezbędne podczas przeprowadzania niektórych prac. Dzięki nim wszystko przebiegnie szybko i sprawnie. Ponadto nie zrażaj się, jeśli przed Tobą dopiero pierwszy sezon z wymarzonym ogrodem. Z każdym kolejnym dojdziesz do wprawy, a za poświęcony czas Twój ogród z pewnością Ci się odwdzięczy.

[product id="448, 1805, 4315, 1780"]

FAQ:

  1. Co robić w ogrodzie w marcu?

    W marcu warto rozpocząć prace ogrodowe od generalnego sprzątania, zadbania o wszystkie trawniki, ściągnięcia zimowych zabezpieczeń roślin, przycięcia drzewek i krzewów ozdobnych oraz sadzenia. Jeśli przed tym sezonem nie uporządkowałeś/-aś domku z narzędziami, to właśnie w marcu jest na to idealny czas.

  2. Ogród w kwietniu – jakie prace wykonać?

    W kwietniu warto zadbać o meble ogrodowe i je odświeżyć, gdyż w tym okresie pogoda powoli zaczyna nas rozpieszczać i coraz chętnie zachodzimy do ogrodu w celu odpoczynku i zrelaksowania się na świeżym powietrzu. Ponadto w tym czasie warto nawadniać regularnie rośliny cebulowe oraz inne, uporządkować wszystkie rabaty kwiatowe, a także przygotować grządki pod nowe uprawy.

  3. Jakie urządzenia i akcesoria sprawdzą się podczas prac ogrodowych?

    Wśród przydatnych urządzeń i akcesoriów można wymienić między innymi sprzęty przeznaczone do koszenia, w tym kosiarki, traktorki, roboty koszące, kosy i podkaszarki, a także glebogryzarki, myjki ciśnieniowe, aerator, rozdrabniacz gałęzi, dmuchawę ogrodową, zamiatarkę, sekator i nożyce ogrodowe, grabie, zraszacze i łopatki. Przyda się także odzież i obuwie robocze oraz skrzynia ogrodowa.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium