Bez kosiarki spalinowej coraz mniej osób wyobraża sobie codzienną dbałość o wygląd przydomowy ogród. Urządzenia te, za sprawą mocnych i wydajnych silników oraz wysoce zaawansowanej technicznie konstrukcji, umożliwiają bowiem szybka obróbkę nawet największych i najbardziej przestronnych ogrodów. Niestety czasami dotykają je zupełnie różne awarie, w tym także, które zupełnie uniemożliwiają dalsze prace. Co zrobić, gdy kosiarka nie odpala? Jak się okazuje, powodów tego stanu rzeczy może być całe mnóstwo.
Do czego służy kosiarka spalinowa?
Kosiarka spalinowa to urządzenie przeznaczone do utrzymania przydomowego lub firmowego ogrodu w odpowiednim stanie poprzez przycinanie trawy do wybranej przez siebie wysokości. Trawnik w efekcie staje się równy niczym tafla szkła, a wszystkie nierówności związane z nieprawidłowym koszeniem – usunięte. Zazwyczaj urządzenia te są wyposażone w mocne silniki – czterosuwowe lub dwusuwowe, o bardzo wysokiej efektywności i wydajności w stosunku do ceny ich zakupu oraz marginalnej ilości prac związanych z bieżącą obsługą.
Urządzenia te dwa wielu są dość skomplikowane, dlatego także wydają się trudne w naprawie. Nic bardziej mylnego – duża liczba firm zajmujących się ich obsługą oraz dostępność praktycznie wszystkich części umożliwia usunięcie w zasadzie wszystkich rodzajów usterek, również tych, które wydają się bardzo rozległe i szczególnie uciążliwe.
Kosiarka spalinowa – najczęstsze powody usterek
Kosiarka nie odpala? Ten problem wiele osób utożsamia z błędami fabrycznymi wybranego przez siebie urządzenia, podczas gdy tak naprawdę awarie mogą mieć zupełnie inne podłoże. Przede wszystkim liczy się prawidłowa konserwacja oraz utrzymanie kosiarki w należytym stanie technicznym. Wiele osób, uznając je za niezniszczalne i praktycznie bezobsługowe, zapomina o okresowych przeglądach, które każdy może z łatwością przeprowadzić w swoim własnym domu. Sprawdzić smarowanie, rozruch czy ocenić pracę silnika lub filtr powietrza i filtr paliwa – wszystko to może, choć oczywiście nie musi, mieć wpływ na pracę jednostki napędowej. Większość tego typu czynności jest dokładnie opisana w instrukcji użytkownika, dlatego zdecydowanie nie warto jej wyrzucać. Kolejnym powodem usterki jest zalanie urządzenia nieprawidłowym lub brudnym paliwem, a nawet zalanie go zbyt obfitym deszczem. Powodów braku możliwości rozruchu może być całe mnóstwo.
Kosiarka nie odpala – co to znaczy?
Zazwyczaj, jeśli kosiarka spalinowa nie odpala, to problem dotyczy jednostki silnikowej. To on wprawia całe urządzenie w ruch wraz z ostrzami tnącymi, dlatego brak możliwości rozruchu oznacza niemałą usterkę. Przynajmniej w teorii – praktyka pokazuje, że każdy sprzęt da się z łatwością naprawić, a już tym bardziej kosiarki wyposażone w standardowe silniki znane z wielu różnych urządzeń. Ich obsługa jest w zasadzie banalnie prosta.
- Co oznacza brak iskry? To kłopot spowodowany przeważnie brakiem ciągłości przewodów, czyli np. ich przegryzieniem przez dziką zwierzynę lub błędem już w samej świecy zapłonowej, która zużywa się wraz z czasem. Należy ją zatem uznać za element czysto eksploatacyjny. Zalana świeca w kosiarce nie jest zatem powodem do dużego niepokoju, problem jednak może nastąpić w chwili zakupu zamiennika, gdyż każdy szczegół dotyczący tego podzespołu ma duże znaczenie. Wcześniej jednak przeczyść ją mocną szczotką – jeśli po montażu kosiarka odpala, to oznacza, że świeca zapłonowa była po prostu brudna i nie przewodziła prądu w optymalny sposób.
- Zbiornik paliwa wypełniony złą mieszanką to podobnie niewielki problem, który jednak w efekcie prowadzi do braku możliwości rozruchu. Zerknij do instrukcji obsługi i sprawdź, czy do silnika zalewałeś odpowiednie paliwo – czasami z doskoku przy dystrybutorze można zatankować błędne. Co wówczas? Nic trudnego – wystarczy opróżnić zbiornik i wymienić filtr paliwa na nowy.
- Zatarcie silnika i uszkodzenie elementów mechanicznych to znacznie większa usterka, której usunięcie powinno się zlecić mechanikom specjalizującym się w ich zakresie. Uszkodzenie może tak naprawdę objąć wszystkie podzespoły wnętrza silnika, w tym kolektor ssący, cylindry, tłoki i pierścienie. Świeca zapłonowa to przy tej awarii bardzo niewielki kłopot.
- Oceń filtry, gdyż to one bardzo często odpowiadają za brak możliwości rozruchu. Filtry w trakcie eksploatacji ulegają sukcesywnemu zapchaniu, zbierają bowiem zanieczyszczenia zarówno z paliwa, jak i z powietrza, które służy jako składnik mieszanki paliwowo-powietrznej.
- Sprawdź linkę rozrusznika, gdyż to często właśnie ona jest winowajcą braku możliwości rozruchu jednostki napędowej silnika. Linkę można z łatwością zerwać, czasami ulega także znacznemu przedłużeniu na skutek dużej częstotliwości rozruchu. Sprawdzaj ja jak najczęściej. Samodzielna naprawa nie będzie żadnym problemem.
Kosiarki spalinowe uchodzą za urządzenia dość trwałe, mocne i wytrzymałe, jednak – podobnie jak samochody osobowe – również one mogą ulec dużej awarii. Niektórzy wówczas decydują się na zakup nowej kosiarki, podczas gdy tak naprawdę stara kosiarka dalej może pracować, lecz wymagać tylko minimum zaangażowania.
Kosiarka nie odpala, iskra jest – czy to duży kłopot?
Bardzo często jedyną oznaką uszkodzenia kosiarki, tuż przed brakiem możliwości jej rozruchu, jest np. spadek mocy, czasami także zbyt hałaśliwa praca lub inne mniejsze usterki. Na szczęście najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy jest nieprawidłowa eksploatacja, warto zatem dokładnie przeanalizować swoje działania i porównać je z wymogami stawianymi przez producenta bezpośrednio w instrukcji obsługi dla użytkownika.
Kosiarka spalinowa nie chce odpalić? Nie martw się – większość awarii jest prosta do usunięcia, jak nie w zaciszu własnego domu, to w serwisie producenta lub serwisie niezależnym. Czasami wystarczy zamontować nową świecę zapłonową, czasami jednak może nie obejść się bez demontażu jednostki napędowej.
FAQ:
- Kosiarka spalinowa nie odpala – co zrobić?
Jeśli Twoja kosiarka nie odpala na zimnym silniku, koniecznie sprawdź świece zapłonowe oraz oceń stan filtrów czy rodzaj zalanego paliwa. Często powód jest bardzo prozaiczny, czasami jednak oznacza niemałe koszty dla użytkownika. - Dlaczego kosiarka nie odpala – jakie są najczęstsze powody usterek?
Jeśli kosiarka nie odpala to zazwyczaj winy warto szukać w nieprawidłowej eksploatacji urządzenia, np. zbyt rzadkimi czynnościami konserwacyjnymi. - Czy wzywać serwis, gdy kosiarka nie chce odpalić?
Jeśli kosiarka nie odpala, warto w ostateczności wezwać serwis dla danego urządzenia lub dostarczyć je samodzielnie do zaprzyjaźnionego warsztatu. Czasami proces usunięcia można go przeprowadzić na miejscu u klienta, często jednak to, dlaczego kosiarka nie odpala, zależy od uszkodzenia mechanicznych elementów jednostki silnikowej.