O przydomową przestrzeń należy dbać przez cały rok. W bujnych ogrodach z dużą ilością drzew i krzewów nierzadko pojawia się problem z nadmierną ilością gałęzi. Co zrobić z ich stertą, która zalega na ogrodowym terenie — palenie gałęzie w ogrodach jest prawnie zabronione! Doskonale sprawdza się rozdrabniacz do gałęzi, który poradzi sobie zarówno z zieloną częścią roślin, jak i ze zdrewniałymi łodygami. Poznaj funkcję najlepszych rozdrabniaczy do gałęzi i wybierz urządzenie, które sprawdzi się idealnie w ramach prac porządkowych w Twoim ogródku.
Jak działają rozdrabniacze do gałęzi?
Rozdrabniacze do gałęzi stanowią jedno z podstawowych urządzeń ogrodowych. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie dba się o zieloną przestrzeń. Główną funkcją rozdrabniaczy do gałęzi jest możliwość utrzymania porządku na całym terenie. Rozdrabniacz do gałęzi, jak sama nazwa wskazuje, rozdrobni gałęzie na małe zrębki, nadaje się również do mielenia gałęzi. W zależności od wyboru konkretnego urządzenia, uwzględniając jego parametry techniczne, nadaje się do rozdrabniania nie tylko mniejszych gałęzi z krzewów, ich mechanizm tnący świetnie poradzi sobie także z grubymi konarami drzew.
Rozdrabniacze do gałęzi — rodzaje i budowa
Wybór rozdrabniacza do gałęzi wcale nie jest łatwy. Tego rodzaju urządzenia do pracy w ogrodzie występują w różnych modelach. Pod uwagę należy brać indywidualne potrzeby oraz rodzaj gałęzi, jakie mają ulegać obróbce. Główny podział rozdrabniaczy do gałęzi to:
- ze względu na rodzaj elementów tnących. Wyróżnia się rozdrabniacze nożowe, nożowe z napędem ślimakowym oraz rozdrabniacze wałkowe z wałkami frezującymi,
- ze względu na źródła zasilania. Dostępne są rozdrabniacze spalinowe oraz rozdrabniacze elektryczne. Te spalinowe wykazują się większą mocą i sprawdzają się na dużej powierzchni ogrodowej. Chociaż są cięższe, to pozwalają na swobodne przenoszenie po ogrodowym obszarze bez kabla. Warto dodać, że rozdrabniacze elektryczne lepiej nadają się do gałęzi mniejszych i cieńszych, takie urządzenia pracują też ciszej.
Istotna jest również budowa rozdrabniacza do gałęzi. Główne komponenty, które wpływają na komfort pracy, to przede wszystkim:
- lej załadowczy. Ma postać grubej rury albo otworu, do którego wkłada się gałęzie,
- obudowa rozdrabniacza. Powinna być wykonana z trwałego tworzywa sztucznego, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, jak woda, wilgoć, wysokie lub niskie temperatury,
- uchwyt w górnej części rozdrabniacza, który ułatwia transportowanie sprzętu w ogrodowej przestrzeni,
- kółka, które pozwalają na wygodne przenoszenie rozdrabniacza nawet w trudnych warunkach,
- kosz na zrębki. Do tego pojemnika wpadają pocięte gałęzie.
Jaki rozdrabniacz do gałęzi — frezowy czy nożowy?
Rozdrabniacz nożowy, inaczej tarczowy to najpopularniejszy model urządzenia ogrodowego do obróbki cieńszych i mniejszych gałęzi. W zupełności wystarczy do pracy w niewielkiej przestrzeni ogrodowej. Zakup rozdrabniacza nożowego wiąże się też z opłacalną inwestycją finansową, ponieważ ten sprzęt zalicza się do najtańszych.
Rozdrabniacz frezowy doskonale poradzi sobie z gałęziami o dużej średnicy i twardymi konarami.
Warto dodać, że rozdrabniacz nożowy może wymagać nieco częstszej konserwacji. W procesie jego pracy ostrza, które są umieszczone na specjalnej tarczy, dociskają i tną gałęzie, co przyczynia się do szybkiego tępienia elementów tnących. W przypadku rozdrabniacza frezowego gałęzie zaciągane są automatycznie, dzięki czemu praca sprzętu jest znacznie szybsza i wydajniejsza.
Rozdrabniacz do gałęzi — jaki wybrać do prywatnego ogrodu?
Właściciel okazałego ogrodu, który chce utrzymać przydomową przestrzeń przy zachowaniu jej estetyki przez cały rok oraz zwraca uwagę na dobrostan roślinności w ogrodzie, przy wyborze konkretnego modelu rozdrabniacza do gałęzi, musi brać pod uwagę kilka aspektów. Znaczenie ma nie tylko komfort pracy na zielonym terenie czy wydajność urządzenia do rozdrabniania gałęzi. Modele takiego sprzętu różnią się mocą, napędem czy źródłem zasilania, co ma znaczenie dla efektów pracy. Niektóre rozdrabniacze nadają się do twardszych gałęzi, znaczenie może mieć też rodzaj napędu, uwzględniając wielkość ogrodu i rodzaj porastającej w nim roślinności.
Jeśli jesteś posiadaczem małego ogródka, wybierz:
- rozdrabniacz nożowy lub nożowy z napędem ślimakowym, idealny do rozdrabniania mniejszych i cieńszych gałęzi,
- rozdrabniacz elektryczny, który sprawdzi się na niewielkiej przestrzeni, ponieważ wymaga podłączenia. Jest za to lekki i poręczny. To również sprzęt ogrodowy, który nie emituje spalin, jest ekologiczny, a jego praca jest cicha.
W dużych ogrodach lepiej sprawdzi się:
- rozdrabniacz spalinowy, którego zasięg jest nieograniczony. Jest wydajny i może pracować przez długi czas bez przerwy. Rębak z napędem spalinowym ma większą moc, sprawdzi się do rozdrabniania grubych i twardych gałęzi,
- rozdrabniacz frezowy. W rozległym ogrodzie rośnie duża ilość różnorodnych krzewów i drzew. Element tnący zastosowany w rozdrabniaczu frezowym poradzi sobie z małymi gałęziami, ale również rozdrobni te najgrubsze konary.
Jaki rozdrabniacz zastosować do grubych gałęzi?
Rozdrabniacz do gałęzi to świetne rozwiązanie szczególnie w przypadku grubych konarów. Ten sprzęt znacznie przyspiesza prace ogrodowe i wyręcza ogrodnika, który nie musi już tracić czasu ani siły na ręczne rąbanie siekierą.
Z grubymi gałęziami bez większego problemu poradzi sobie rozdrabniacz spalinowy o większej mocy. Warto dodać, że urządzenia spalinowe tego rodzaju nie wymagają zasilania energią elektryczną, z powodzeniem można je więc przenosić. Nadają się do pracy w rozległych ogrodach i dużych sadach.
Modele rozdrabniarek, które najczęściej wybierane są do cięcia grubszych i twardszych gałęzi, to rozdrabniarki frezowe.
[product id="632, 2932, 2847, 2848"]
Dodatkowe funkcje rozdrabniaczy do gałęzi
Rozdrabnianie gałęzi może odbywać się szybko, sprawnie i wygodnie. W zależności od wyboru urządzenia do rozdrabniania gałęzi, tego rodzaju prace ogrodowe udaje się przeprowadzić przy zachowaniu całkowitego komfortu i bezpieczeństwa. Ogrodnik powinien zwrócić uwagę nie tylko na jakość sprzętu, ale także innowacyjną technologię, jaka została zastosowana w rozdrabniaczu. Przydatną opcją może być:
- funkcja wciągania gałęzi,
- regulacja rębaków, dzięki której uzyskuje się pożądaną grubość obrabianego drewna,
- kosz na zrębki, który ułatwia transportowanie rozdrobionych gałęzi,
- bieg wsteczny, który ułatwia czyszczenie rozdrabniacza do gałęzi oraz radzi sobie na przykład z zaklinowaną gałęzią,
- wyłącznik przeciążeniowy, dzięki któremu sprzęt automatycznie wyłącza się, kiedy z powodu zbyt dużej ilości gałęzi blokuje się i pojawia się ryzyko jego awarii.
Jak obsługiwać rozdrabniacz do gałęzi?
Chociaż obsługa rozdrabniacza do gałęzi nie jest zbyt skomplikowana i na pewno poradzi sobie z tym zadaniem każdy ogrodnik, to jednak szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo operatora takiego urządzenia oraz całego otoczenia. Tym samym:
- rozdrabniarka musi stać na równym i suchym podłożu,
- rozdrabniarka służy tylko do obróbki roślin,
- operator rozdrabniarki powinien założyć odzież ochronną.
O czym pamiętać używając rozdrabniarki do gałęzi?
Przy tego rodzaju pracach ogrodowych niezbędne są przerwy. Zaleca się, aby rozdrabniarka pracowała przez maksymalnie kilka minut i była wyłączana przynajmniej na chwilę. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko jej przeciążenia i awarii.
Ogrodnik, który korzysta z rozdrabniarki do gałęzi, musi dbać o zachowanie jej najważniejszych parametrów w należytym stanie. Zaleca się regularne serwisowanie tego sprzętu, a w razie usterki natychmiastową naprawę. Rozdrabniarka do gałęzi po każdym użyciu powinna zostać dokładnie wyczyszczona.
Rozdrobnione gałęzie — co z nimi zrobić?
Co zrobić ze ścinką, czyli rozdrobnionymi gałęziami? Czy wiesz, że ogrodnicy nazywają zrębki "czarnym złotem"? Wszystko dlatego, że świetnie nadają się do ściółkowania rabat w ogrodzie. Rozdrobnione gałęzie stanowią też doskonały składnik kompostu, który jest naturalnym nawozem.
Rozdrabniacze do gałęzi — podsumowanie
Rozdrabniacze spalinowe ze znacznie większą mocą i dużą siłą cięcia lub elektryczne, które sprawdzą się w mniejszych ogródkach, bez względu na wybór urządzenia, wszystkie modele tego typu sprzętu ogrodniczego wykazują ogrom zalet. Podsumowując:
- rozdrabniacze do gałęzi pozwolą Ci zachować porządek w ogrodzie,
- rozdrabniarki spalinowe lub elektryczne zaoszczędzą Twój czas i siłę fizyczną,
- rozdrabniarki to sprzęty ogrodowe proste w obsłudze,
- dzięki urządzeniu do rozdrabniania gałęzi zyskasz wartościowy kompost lub zrębki idealne do ściółkowania rabat.
FAQ:
1. Do czego służy rozdrabniacz frezowy do gałęzi?
Rozdrabniacz frezowy wybierany jest przez właścicieli ogrodów, w których rośnie duża liczba drzew o grubych i twardych gałęziach. Wybrany rozdrabniacz frezowy poradzi sobie z konarami o dużej średnicy, a jego praca jest znacznie szybsza i wydajniejsza, niż w przypadku rozdrabniacza nożowego, w którym zastosowano noże ślimakowe.
2. Jaki rozdrabniacz do gałęzi sprawdzi się w mniejszych ogrodach?
Dobrym wyborem będzie rozdrabniacz nożowy z napędem elektrycznym. Poradzi sobie ze standardową grubością gałęzi, jest cichy, lekki i poręczny. Jego ograniczeniem może być konieczność podłączenia do gniazdka elektrycznego oraz kabel.
3. Jakie modele rozdrabniaczy do gałęzi sprawdzą się do cięcia twardego drewna?
Niewielkie gałęzie, cienkie i miękkie gałązki można rozdrabniać z zastosowaniem rozdrabniarki nożowej z napędem elektrycznym. Do cięcia twardego drewna i grubych gałęzi lepiej sprawdzi się rozdrabniarka frezowa z napędem spalinowym o większej mocy.