Jaki robot koszący kupić?

Robot koszący na trawniku

Robot koszący – do niedawna niespełnione marzenie i niezwykła nowinka technologiczna na rynku ogrodniczym, teraz – praktyczny pomocnik, dzięki któremu utrzymanie ogrodu w doskonałym stanie jest prostsze niż kiedykolwiek. Większość z nas nie lubi przycinania trawy i procesu utrzymywania jej w optymalnym stanie wizualnym traktuje jako przykry obowiązek. Jest jednak rozwiązanie tego kłopotu – roboty koszące, które samodzielnie zadbają o ten element przydomowej przestrzeni. Jaki robot koszący trawę kupić? Odpowiadamy!

Robot koszący – wygoda przede wszystkim

Od czasu pojawienia się na rynku robotów sprzątających domowe wnętrza sposób utrzymania ich w należytej czystości zmienił się nie do poznania. Teraz wyciąganie standardowego odkurzacza w celu usunięcia z podłóg większości sypkich zanieczyszczeń następuje "od święta", szczególnie w przypadku domów zamieszkanych przez osoby ceniące swój własny czas. Teraz to robot sprzątający – mały, niezależny i autonomiczny odkurzacz, który samodzielnie usuwa z powierzchni płaskich wszystkie zanieczyszczenia, a przy tym – zależnie od wersji – może także myć podłogi na mokro.

Producenci sprzętu ogrodniczego nie pozostali w tyle. Całkiem niedawno na świecie ogromną popularność zyskał robot koszący do trawy, który, podobnie jak robot sprzątający, sam przeprowadza pewne z góry zaplanowane czynności. Nie jest to jednak sprzątanie, a docinanie trawy – w zasadzie najczęstsza i najmniej interesująca dla ogrodników czynność, którą większość z nich traktuje jako obowiązek. Przykry, lecz w dalszym ciągu obowiązek, który trzeba wykonać.

Zalety kosiarki automatycznej

Obecnie kosiarkę automatyczną ma coraz więcej osób i fakt ten nie wynika z mody, a z realnych korzyści, które wynikają z ich zastosowania, takie jak:

  • Oszczędność czasu – roboty koszące przede wszystkim wyręczają w niezwykle uciążliwej, a bardzo często także dość czasochłonnej czynności samodzielnego koszenia trawy za pomocą standardowej kosiarki. Robot całą pracę wykona samodzielnie – bez Twojego udziału i wydawania rozkazów oraz nadzoru.
  • Oszczędność miejsca – duże i efektywne, wydajne automatyczne kosiarki mają to do siebie, że zajmują wielokrotnie mniej miejsca w przydomowym schowku na narzędzia niż podobnie wydajna kosiarka obsługiwana w bardziej tradycyjny sposób.
  • Ładniejszy rezultat – warto wiedzieć, że roboty koszące nie są wyposażone w tradycyjny pojemnik na ściętą trawę, gdyż z tak dużym obciążeniem miałyby niemały problem z poruszaniem się. Ścięte źdźbła kosiarka automatyczna rozsypuje bezpośrednio wokół ostrzy tnących, rozsiewając tak naprawdę naturalny nawóz. W efekcie trawa lepiej rośnie i staje się atrakcyjniejsza.
  • Cisza podczas pracy – standardowe kosiarki ręczne mogą generować duży hałas, szczególnie uciążliwy dla bliskiego otoczenia, w tym domów, okolicznych mieszkań na parterze czy nawet dla osób pracujących w pobliżu. Robot ze względu na niewielkie wymiary i mniejszą moc cechuje się cichszą, w zasadzie zupełnie nieuciążliwą pracą.

Zwróć uwagę na markę

Wybierając robota koszącego, należy zwrócić baczną uwagę nawet na te z pozoru najmniej istotne parametry. Niestety wszystkie mają znaczenie – również te, które inni określają jako zupełnie pomijalne. Dlaczego "niestety"? Gdyż znacznie utrudnia to dokonanie odpowiedzialnego wyboru.

Zwróć uwagę na to, aby parametry techniczne robota były zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Liczy się moc, czas pracy czy funkcje szczególne, które wyróżniają dany model na tle pozostałych. Oczywiście istotna jest także marka. Dla przykładu automatyczna kosiarka Husqvarna z reguły ma znacznie lepsze parametry użytkowe niż modele nieznanych firm, które nie słyną z produkcji sprzętu ogrodniczego. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z wieloletniej obecności tej marki na rynku ogrodniczym, a tym samym z dużego doświadczenia oraz autorskiego know-how, szczególnie istotnego w tej branży.

[product id="1748, 1749, 1793, 1794" limit="4" onlyAvailable="true"]

Podstawowe parametry robota koszącego – musisz na nie zwrócić uwagę

Wiemy już doskonale, jak działa robot koszący, nie wiemy natomiast, jakimi parametrami się kierować w trakcie jego wyboru, a tym samym także zakupu. A tych jest niestety całe mnóstwo. Co więcej – wszystkie są ważne i mogą zarówno przyczynić się do zadowolenia z zakupu, jak i wpłynąć negatywnie na dalszą eksploatację. Sytuację utrudnia także fakt, że roboty bywają dość kosztowne, dlatego ich zakup może mocno nadwyrężać dość napięty domowy budżet. W rezultacie dokonując wyboru, zwróć uwagę na:

  • Wydajność urządzenia i moc silnika – moc jednostki napędowej ma decydujący wpływ na wydajność całego urządzenia oraz możliwości koszenia trawy. Przede wszystkim silnik powinien być bezszczotkowy – wydajny i efektywny, a przy tym także bezawaryjny.
  • Systemy zabezpieczające – na nic piękny i efektywny robot, jeśli ulegnie przedwczesnej awarii w trakcie jego bieżącej eksploatacji. Warto, aby Twój robot miał funkcję samodzielnego wyłączenia się w razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, w tym zbyt dużego obciążenia jednostek napędowych, np. z powodu ich zabrudzenia czy zaklinowania się. Urządzenie powinno samodzielnie wykryć tę sytuację i zapobiec eskalacji problemu, całkowicie wyłączając jego działanie.
  • Czas pracy na akumulatorze – przez bezprzewodową specyfikę pracy urządzeń koszących producenci w dość ciasnej obudowie muszą znaleźć miejsce na akumulator, z którego prąd pobiera w trakcie pracy silnik oraz jednostki napędowe. Warto, aby akumulator zapewniał odpowiednią wydajność do skoszenia całego trawnika i powinien działać na nim jak najdłużej – nawet do prawie 1,5 godziny bez przerwy i przewodu ograniczającego jego ruchy.
  • Czas ładowania akumulatorów – oczywiście liczy się nie tylko czas bezprzewodowej pracy danego urządzenia, równie istotna jest kwestia jak najszybszego ładowania. Nowoczesne urządzenia po powrocie do stacji dokującej mogą uzupełnić cały akumulator już w trakcie kilkudziesięciu minut. W efekcie kosiarka automatyczna będzie mogła pracować ponownie i dokończyć docinanie trawnika na wybranym obszarze.
  • Możliwości regulacji – w sprawnej eksploatacji robota koszącego liczy się przede wszystkim możliwość zmiany jego najważniejszych parametrów użytkowych. Zwróć uwagę na szerokość koszenia – im jest większa, tym więcej powierzchni jednorazowo pokrywa dany robot, a im mniejsza – tym łatwiej dotrze w małe i uciążliwe zakamarki. Warto wypośrodkować ten parametr i dostosować go do wielkości swojego ogrodu oraz liczby wąskich przejazdów. Równie istotna jest wysokość koszenia, którą można regulować przeważnie w bardzo szerokim zakresie. W efekcie można uzyskać idealnie dociętą trawę na perfekcyjną wysokość. Regulacja wysokości koszenia odbywa zazwyczaj za pomocą niewielkiego pokrętła na obudowie.
  • Nachylenie terenu – to parametr, który w wielu przypadkach ma decydujący wpływ na wybór odpowiedniego modelu. Warto, aby Twoja kosiarka miała maksymalny kąt nachylenia terenu zgodny z miejscem jej eksploatacji. Nie musisz zwracać na ten parametr uwagi, jeśli masz działkę płaską i ustawną, inaczej jest w przypadku, gdy koszenie trawnika ma przebiegać także na pochylonych obszarach działki. Oceń wówczas maksymalne nachylenie terenu danego urządzenia i porównaj je z nachyleniem swojej działki.
  • Funkcje szczególne – robot koszący trawę to urządzenie niezwykle zaawansowane technicznie, które warto dostosować do swoich oczekiwań. Liczy się między innymi możliwość komunikacji z telefonem, dzięki czemu operator może sterować procesem koszenia trawnika, jak i analizować parametry pracy urządzenia czy też sprawdzać jego trasę. Istotny jest także wyłącznik bezpieczeństwa, który można wcisnąć w razie wystąpienia nagłej awarii lub niebezpieczeństwa – jest z reguły umieszczony na samej górze urządzenia i doskonale widoczny w każdych warunkach ze względu na czerwoną barwę.

Jaki powinien być robot koszący trawę?

Szczególnie istotne jest to, aby został dopasowany idealnie do powierzchni trawnika. W przypadku małych ogrodów, o powierzchni mniejszej niż 250 m2, warto kupić robota koszącego o szerokości koszenia nie większej niż 16 cm. Zapewni optymalną prędkość działania, lecz także będzie w stanie pracować w małych i ciasnych przestrzeniach. Na drugim końcu skali mamy ogrody o powierzchni rzędu 1 km2, wówczas nie obejdzie się bez urządzenia niespełna dwukrotnie szerszego, o powierzchni roboczej przekraczającej 30 cm.

Robot do koszenia trawy – czy wygląd ma znaczenie?

Zdecydowanie tak i to wbrew pozorom dość istotny parametr podczas dokonywania wyboru. Liczy się oczywiście głównie maksymalny obszar koszenia czy czujnik deszczu, lecz równie istotna jest także stylistyka. Warto wygląd urządzenia dostosować do wystroju swojego ogrodu czy sięgnąć po model w swojej ulubionej barwie. Urządzenie będzie bardzo często widoczne np. z balkonu czy zza ogrodzenia, dlatego warto, aby było odpowiednio atrakcyjne wizualnie, lecz także dobrze widoczne w razie zaklinowania się, np. na odległej części działki, w krzewach lub pod drzewem.

Jak obsłużyć kosiarki automatyczne?

Swoją kosiarkę zawsze warto połączyć ze smartfonem i obsłużyć go za pomocą aplikacji mobilnej lub wykorzystując w tym celu panel sterujący na urządzeniu. Określ to, kiedy urządzenie może pracować, a także wyznacz tryby pracy (zależnie od urządzenia), które różnią się przede wszystkim sposobem przejazdu po trawniku – pasami, losowo lub po krawędziach i obrzeżach.

Nowoczesne urządzenia skanują cały teren, dlatego powierzchnia trawnika nie ma dla nich żadnych tajemnic już po kilku przejazdach. Kosiarka "uczy się" układu i stara się za każdym razem przeprowadzić czynność koszenia lepiej niż wcześniej.

Ile kosztuje automatyczna kosiarka?

Automatyczne kosiarki nie są urządzeniami tanimi w zakupie, lecz ich cenę jak najbardziej można uznać za korzystną w stosunku do sposobu eksploatacji. Nowoczesne, lecz także podstawowe i raczej okrojone w funkcje modele kosztują już od 1500,00 zł, podczas gdy te znacznie bardziej zaawansowane technologicznie – nawet ponad 10 000,00 zł. Wraz z ceną rośnie liczba zastosowań, mnogość funkcji, jak i wytrzymałość czy nawet okres trwania gwarancji. Czasami warto dopłacić różnicę w cenie pomiędzy urządzeniem najtańszym w swojej klasie, a tym, który wymaga wydania nieco większych sum. Lepsze urządzenia zapewniają bezpieczeństwo użytkowania, lecz także wyższą efektywność i wydajność, dlatego przeważnie pracują szybciej i lepiej.

[product id="368, 369, 1750, 1796" limit="4" onlyAvailable="true"]

FAQ:

  1. Jaki robot koszący trawę wybrać?

    To, jaki robot koszący trawę wybrać, zależy głównie od sposobu jego użytkowania. Celuj w urządzenia dobrej klasy, wyprodukowane przez znane firmy i przede wszystkim całkowicie nowe – używane mogą mieć pewne mankamenty, które w wielu przypadkach kończą się kosztowną awarią.

  2. Jakie parametry są najważniejsze w robotach koszących trawę?

    Wybierając robota koszącego trawę, zwróć uwagę na jego szerokość koszenia, możliwość regulacji wysokości koszenia, a także na wyłącznik bezpieczeństwa czy na pojemność akumulatora oraz czas pracy bez zasilania zewnętrznego. Każdy szczegół ma znaczenie – wybierz urządzenie, które będzie w stanie spełnić wszelkie Twoje oczekiwania.

  3. Ile kosztuje robot koszący?

    To, ile kosztuje automatyczna kosiarka, jest uzależnione przede wszystkim od jej parametrów. Najtańsze modele mogą kosztować już ponad 1500,00 zł, a te droższe – nawet 10 000,00 zł. Kosztowne urządzenia są wyposażone w szereg usprawnień i funkcji, np. sterowanie smartfonem, podczas gdy te tańsze są raczej praktyczne i niezbyt rozbudowane w kwestii technologii.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium