Jak zbudować domek narzędziowy na ogrodzie lub działce?

Domek narzędziowy w ogrodzie

Domki narzędziowe są na działkach spotykane coraz częściej i fakt ten nie wynika znikąd. Przede wszystkim ten niewielki obiekt, mimo bardzo małych rozmiarów zewnętrznych oraz pozornie nikłej pojemności, znacznie zwiększa komfort prac wokół domu oraz pozytywnie wpływa na wygląd działki i na jej utrzymanie. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak zbudować domek narzędziowy, czym się kierować podczas jego konstrukcji i czego unikać, aby nie popełnić żadnego kosztownego błędu.

Domek narzędziowy – jakie ma zalety?

Każdy domek narzędziowy drewniany czy metalowy, mimo wielu różnic w kwestii wyglądu, ma z reguły bardzo podobny cel. Obiekt ten zawsze wygląda jak niewielki budynek gospodarczy. Na jednej ze ścian znajdziemy drzwi wejściowe – czasami jedynie otwór wejściowy – oraz kilka niewielkich okien, które dopuszczają do wnętrza domku troszkę światła. Na tyle dużo, aby ułatwić przeszukiwanie urządzeń w celu znalezienia, lecz także na tyle mało, aby otwory nie wpływały niekorzystnie na nośność całej konstrukcji, która nie jest zbyt wysoka ze względu na cienkie ściany oraz małą liczbę wsporników.

Metalowy czy drewniany domek narzędziowy służy do:

  • Magazynowania narzędzi – narzędzia używane w przydomowym ogródku zawsze zajmują bardzo wiele miejsca, przez co z ich składowaniem zazwyczaj jest spory problem. Duże grabie, taczki czy szpadle są szczególnie uciążliwe w sytuacji, gdy w domu brakuje nawet małego pomieszczenia gospodarczego.
  • Zabezpieczenia sprzętu przed warunkami atmosferycznymi – elektronarzędzia oraz standardowe narzędzia ręczne wykonane ze stali czy plastiku lub drewna szybko tracą swoje właściwości w trakcie ich długiej ekspozycji na działanie promieni słonecznych, deszczu czy śniegu. Warto je zabezpieczyć. Ogromną zaletą domków drewnianych czy metalowych jest skuteczna ochrona przed działaniem niekorzystnych czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na ich bezawaryjną pracę.
  • Ochrony sprzętu przed kradzieżą – amatorów cudzej własności nie brakuje. Sprzęt ogrodniczy jest niewielki, poręczny, a czasami bardzo kosztowny, przez co jego kradzież złodziejom bardzo się opłaca. Warto nawet tanio zbudować domek narzędziowy z najtańszych materiałów – wszystkie poza pleksi czy szybą hartowaną doskonale ukryją wszystkie kosztowne akcesoria i sprzęty.
  • Zwiększenia atrakcyjności działki – budowę domku narzędziowego warto wziąć pod uwagę także w przypadku zwykłej chęci podkreślenia stylistyki swojej przestrzeni przydomowej. Niewielkie oraz większe domki doskonale wyglądają w zasadzie wszędzie, dlatego warto je wkomponować w bardzo widocznych miejscach.
[product id="49, 53, 58, 67"]

Jak zbudować domek narzędziowy – bezpieczeństwo przede wszystkim

Jak zrobić domek ogrodowy? Przede wszystkim zacząć od zakupu odpowiednich materiałów i urządzeń, dzięki którym zachowasz pełne bezpieczeństwo zarówno w trakcie prac, jak i już w trakcie codziennej eksploatacji własnoręcznie wykonanego domku narzędziowego.

Zawsze podstawowy niezbędnik stanowi ochrona wzroku oraz słuchu. Zatem konieczne okażą się transparentne okulary, dzięki którym można uniknąć niebezpieczeństwa związanego z uszkodzeniem oczu np. przez opiłki metalu lub latające drzazgi podczas obróbki drewna podczas piłowania czy cięcia i szlifowania. Pył osiadając na siatkówce oka, również może ją uszkodzić. Podobnie jest w przypadku uszkodzenia uszu. Warto postawić w kwestii ochrony słuchu na nauszniki, które skutecznie zabezpieczą narząd słuchu podczas cięcia piłą mechaniczną czy pracy z agregatami ciśnieniowymi w zamkniętym pomieszczeniu.

Jak zrobić domek narzędziowy – pierwsze kroki

Jeśli decydujesz się na budowę domku narzędziowego, koniecznie zadbaj o wybór odpowiednich materiałów, dzięki którym całą pracę wykonasz szybko i bezbłędnie. Na rynku prym wiodą cztery najpopularniejsze surowce używane do produkcji domków na narzędzia:

  • Metal – konstrukcje oparte na tym surowcu zazwyczaj są sztywne, mocne i trwałe, a dzięki fundamentom zachowują swoją stylistykę oraz komfort użytkowania przez wiele lat nawet tej najbardziej intensywnej eksploatacji.
  • Tworzywo sztuczne – bardzo popularny wybór ze względu na niską wagę oraz bardzo korzystną cenę produkcji, wadą natomiast bywa nieco mniejsza sztywność oraz podatność na mechaniczne uszkodzenia. Domek narzędziowy plastikowy jest z reguły dobrym wyborem, który stanowi korzystny finansowo przystanek pomiędzy zaletami pozostałych wariantów.
  • Drewno – naturalny materiał, którego charakterystyczną cechą jest wspaniała stylistyka i wieloletnia trwałość, o którą jednak należy dbać. Liczy się bowiem optymalna częstotliwość konserwacji, gdyż jej zaniechanie może prowadzić do przyspieszonego zużycia i w efekcie np. rozchwiania się całej konstrukcji.
  • Konstrukcja murowana – najdroższa, lecz także najbardziej wytrzymała ze wszystkich, konstrukcją podobna do standardowych domów wielorodzinnych i jednorodzinnych. Jest kosztowna, głównie z uwagi na rodzaj materiału zastosowanego do produkcji oraz ilości pracy fachowców. Mimo to, cieszy się dużą popularnością wśród najbardziej wymagających inwestorów.

Budowa domku narzędziowego sprowadza się do kilku dość standardowych prac, które to większość firm budowlanych wykonuje w zasadzie co chwilę. Należy zacząć oczywiście od fundamentów, na których opiera się później cała konstrukcja domku wraz z jego zawartością. Istotne jest zatem, aby były odpowiednio trwałe i mocne.

Budowę fundamentów należy zacząć od dokładnego zmierzenia domku, a w zasadzie od jego obrysu, po którym należy wylać wylewkę betonową bądź zastosować specjalne bloczki fundamentowe. W kolejnym kroku trzeba ułożyć legary docięte za pomocą pilarki w miejscach odpowiednich dla danego domku – informację na ten temat znajdziesz w instrukcji – po czym przytwierdzić je do betonu za pomocą mocnych i trwałych śrub. Niezbędna okaże się zatem wiertarka. Warto śruby wraz z kołkami dobrać z dużym zapasem, aby na długo zachować pełną stabilność domku. Legary stanowią doskonałe podparcie na deski podłogowe, które należy układać zawsze w odpowiednim kierunku, unikając dużej liczby łączeń.

Ściany boczne należy montować w wyznaczonych wcześniej i wzmocnionych miejscach, aby uzyskać w efekcie mocne i trwałe połączenie. Nie zapomnij o dylatacji oraz zabezpieczeniu całej konstrukcji podłogi przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

W ostatnim etapie należy za pomocą wkrętarki zamontować daszek, który służy jako zabezpieczenie wnętrza przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także odpowiada za odprowadzanie wody z górnej części konstrukcji.

Na koniec warto pomalować konstrukcję, wykorzystując w tym celu mieszarkę do farb. Warto wybrać kolor, który będzie pasował do elewacji. Ostatnim szlifem jest wyczyszczenie powierzchni. Warto posiłkować się wówczas odkurzaczem, który skutecznie usunie cały pył i inne zanieczyszczenia powstałe w trakcie pracy, a w trakcie najtrudniejszych zadań poprawić sobie komfort za pomocą radia.

Domek narzędziowy DIY – czy to ma sens ekonomiczny?

No cóż – budowa domku ogrodowego krok po kroku wydaje się prosta i dość tania, rzeczywistość pokazuje jednak, że często bywa zupełnie odwrotnie. Dla wielu osób największą trudność sprawia dopasowanie drewnianego domku narzędziowego do stylistyki swojego gospodarstwa domowego, podczas gdy w innych najwięcej obaw wywołuje sam proces montażu.

Warto kupić gotowy domek ogrodowy, który zazwyczaj wbrew pozorom jest znacznie tańszym, a już z całą pewnością mniej wymagającym produktem, aniżeli wykonanie go samodzielnie. Niestety, ale duża liczba skomplikowanych elementów konstrukcyjnych oraz podobnie ogromna ilość wymaganej wiedzy od specjalisty sprawia, że coraz mniej osób decyduje się na to rozwiązanie.

[product id="55, 80, 81, 83"]

Domek narzędziowy – jak zrobić, aby zachował trwałość na lata?

Budując domek narzędziowy od podstaw, zacznij od zabezpieczenia zewnętrznej powierzchni oraz fundamentów przed uszkodzeniem wskutek działania niekorzystnych warunków pogodowych. W przypadku drewna liczy się lakier chroniący przed działaniem insektów oraz butwieniem, a w metalu – skuteczne zabezpieczenie przed rdzewieniem.

Dodatkowo podstawą jest jednak prawidłowy montaż legarów oraz innych elementów konstrukcji domku. Błędne przykręcenie nawet z pozoru niezbyt istotnego podzespołu może wiązać się z wieloma nieprzyjemnościami związanymi z dalszą eksploatacją. Szczególnie uciążliwa jest sytuacja, kiedy pozornie dobrze wykonany samodzielnie tani domek staje się bezużyteczny już po pierwszej zimie.

Domek narzędziowy – gotowy projekt czy samodzielna realizacja?

Domek narzędziowy w postaci gotowego projektu jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które liczą na:

  • szybkie postawienie konstrukcji,
  • bezbłędny montaż,
  • minimalną cenę,
  • wieloletnią trwałość.

Niestety wybór odpowiedniego modelu nie jest prosty, dlatego z naszej strony zachęcamy do zakupu wybranej konstrukcji wyłącznie w specjalistycznych sklepach, w których stawia się głównie na wyspecjalizowany asortyment, takich jak Ogrod24. Warto ocenić jego wielkość, aby domek był w stanie pomieścić wszystkie istotne urządzenia, narzędzia i akcesoria ogrodowe, jak i miał kształt oraz konstrukcję dopasowaną do danej działki.

FAQ:

  1. Jak zbudować domek narzędziowy?

    Budowa domku narzędziowego polega na wykonaniu fundamentów, montażu legarów oraz desek i ułożeniu desek podłogowych, po czym postawieniu ścian i zwieńczeniu konstrukcji daszkiem. Tak naprawdę jednak domek narzędziowy, jako małe centrum zarządzania ogrodem, wymaga sporej wiedzy na temat materiałów oraz sposobu ich obróbki, dlatego z całą pewnością nie wszyscy podejmą się pracy samodzielnej.

  2. Jak zbudować domek ogrodowy, aby był trwały i bezpieczny?

    Wystarczy wybrać odpowiednie materiały – zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych i prawidłowo dopasowane do charakterystyki ogrodu, a także zdecydować się na konserwację materiałów poddanych obróbce, np. liczy się skuteczne zabezpieczenie drewna przed insektami oraz wilgocią, a stali przed korozją.

  3. Jak wygląda schemat budowy domku narzędziowego?

    Schemat budowy domku narzędziowego jest dość skomplikowany, gdyż sprowadza się do wykonania nawet kilkuset kroków, które w przypadku osób bez dużych zdolności manualnych może trwać nawet wiele miesięcy pracy. Czasami warto zrezygnować z tego rozwiązania i postawić na model w całości wyprodukowany przez znaną firmę, która ma w swojej ofercie wyłącznie sprawdzone, pewne urządzenia.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium