Jak zbudować altanę ogrodową?

Jak zbudować altanę ogrodową?

Altana ogrodowa to marzenie wielu osób. Niewielki obiekt, w którym można nieco wypocząć, przyjąć gości i zażyć świeżego powietrza poza domem przyciąga. Niestety niewiele osób ma świadomość tego, jak zacząć wybrane prace i na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszczególnych czynności. Dzisiaj dowiesz się, jak zbudować altanę ogrodową, czym się kierować w wyborze odpowiednich materiałów oraz tego, czy wystarczy samo zgłoszenie zamiaru jej budowy, czy może wymagane będzie pozwolenie na budowę altany ogrodowej.

Do czego służą i jak wyglądają altanki ogrodowe?

Altanki ogrodowe nie są precyzyjnie opisane w obecnym prawie budowlanym, przez co istnieje pełna swoboda w kwestii jej konstrukcji, wyglądu oraz cech technicznych. Obiekty te łączy jednak kilka charakterystycznych rozwiązań, przez które można je właśnie za altankę:

  • Charakterystyka użytkowania – każda drewniana altana ma jeden, podstawowy cel – służyć za obiekt przeznaczony do wypoczynku domowników oraz gości, wspólnego spożywania posiłków czy grania w zupełnie różne gry, a nawet do pogawędek na świeżym powietrzu czy grillowania. Nie znajdziemy w nich zatem wydzielonych przestrzeni czy drugiej kondygnacji, a raczej wyłącznie to, co niezbędne do okresowego wypoczynku. Oczywiście wszystko zależy od projektu – na rynku można znaleźć także warianty bardziej rozbudowane.
  • Stosunkowo otwarta budowa altany ogrodowej – konstrukcja jest przewidziana do wypoczynku na świeżym powietrzu, dlatego ważne jest, aby miała jak najwięcej otwartych przestrzeni, przez które będzie wpadać mnóstwo światła oraz powiewów wiatru.

Warto mieć na uwadze fakt, że altana ogrodowa nie jest sprecyzowana w prawie budowlanym, przez co dostępne projekty bardzo mocno różnią się pomiędzy sobą w zasadzie wszystkim – od konstrukcji zaczynając, aż na kwestii stylistyki czy rodzaju materiałów kończąc.

Jak zbudować altanę ogrodową?

Jak zrobić altanę ogrodową? Przede wszystkim zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, które ściśle określa to, w jaki sposób można odpowiedzialnie wybudować własną altankę. Podstawową różnicą jest to, czy możesz zdecydować się na zgłoszenie zamiaru budowy, czy też wnioskować o pozwolenie na budowę. To dwie zupełnie odrębne sytuacje i zarazem także określają liczbę formalności oraz ich trudności.

  • Pozwolenie na budowę – wymaga dużej liczby załatwień oraz mnóstwa formalności, a sam czas oczekiwania na wiążącą decyzję może wynosić nawet kilka-kilkanaście miesięcy. Przez ten czas, mimo pewnych inwestycji, nie możesz zgodnie z prawem rozpocząć działań na własną rękę.
  • Zgłoszenie – to stosunkowo nowa instytucja, która polega na zgłoszeniu przez inwestora chęci zbudowania własnej altanki. Co ciekawe, nie otrzymasz od urzędu zgody, a jedynie – w ściśle uzasadnionych przypadkach – odmowę. Jeśli w ciągu 21 dni od chwili złożenia dokumentów w odpowiednim starostwie nie otrzymasz żadnej odpowiedzi, to możesz od razu przejść do realizacji swojego pomysłu. Budowa na zgłoszenie polega na zgłoszeniu zamiaru jej wzniesienia, dlatego jedynym kontaktem ze strony właściwego urzędu będzie odmowa, wynikająca np. z pewnych nieprawidłowości lub braków w dokumentacji.

Oczywiście wszyscy, zastanawiający się nad tym, jak zbudować altanę ogrodową krok po kroku, wybiorą zgłoszenie. Fakt ten nie dziwi – to tańsze i lepsze rozwiązanie. Istotne jest jednak, aby altanka nie miała powierzchni zabudowy przekraczającej 35 m2 i nie może być ich więcej niż 1 sztuka na każde 500 m2 działki.

Jak zbudować altanę na działce – niezbędne narzędzia

Przygotuj narzędzia. Jedne mogą być dość ciężkie i wymagające dość specjalistycznej wiedzy, np. w postaci zagęszczarek lub betoniarek (zależnie od konstrukcji), a inne lekkie i spotykane w zasadzie wszędzie. Szczególnie istotne są wiertarki, najlepiej z funkcją udaru do wiercenia w betonowych fundamentach, a także wkrętarki i pilarki.

Wybierz odpowiednią lokalizację. Warto altankę umieścić z daleka od miejskiego zgiełku, najlepiej w najodleglejszej części działki. To zapewni prywatność, ciszę i spokój, niezbędne kwestie, które wpływają na wygodę podczas wypoczynku.

Materiał na altanę – jak wybrać odpowiedni?

Drewno to zdecydowanie najlepszy, najczęściej spotykany i w zasadzie zdecydowanie najbezpieczniejszy materiał na altanki ogrodowe. Nawiązuje do natury i zawsze wygląda dobrze, w dosłownie każdym przypadku zwraca na siebie uwagę i łatwo go dopasować do pozostałych części przydomowej architektury. Dobrym rozwiązaniem są także np. bloczki betonowe oraz niskie ogrodzenia gabionowe, lecz wymagają już znacznie większych nakładów finansowych i wiedzy podczas pracy.

Niezbędne elementy do budowy altany ogrodowej

Drewnianą konstrukcję altany należy umieścić na twardym, mocnym i nośnym podłożu, co sprowadza się do zadbania o kwestię fundamentów. To one wspierają całą konstrukcję i zmniejszają ryzyko jej przesuwania się i deformacji w trakcie eksploatacji. Należy dokładnie obrysować zewnętrzne ścianki altany, po czym całe wnętrze przygotować pod jej montaż. Warto, aby fundamenty miały minimum 50 cm, dlatego właśnie tyle gruntu należy wybrać przed rozpoczęciem prac. Potem trzeba zagęścić i utwardzić teren zagęszczarką, po czym stworzyć szalunek pod betonowe fundamenty. Nie obejdzie się bez izolacji, która zabezpieczy całą konstrukcję przed przenikaniem wody i podciąganiem kapilarnym. Można również zdecydować się na fundamenty punktowe, znacznie tańsze i mniej wymagające w kwestii wiedzy. Wystarczy w miejscu docelowym wsporników wykopać głęboki dół, po czym zalać jego wnętrze zbrojonym wcześniej betonem.

W kolejnym kroku, czyli po wykonaniu fundamentów, należy przejść do wznoszenia ścian lub stawiania słupów. Elementy nośne należy przytwierdzić do wcześniej przygotowanych betonowych bloczków lub betonowej płyty za pomocą długich kotew. Ściany należy mocować do konstrukcji nośnej. Mogą to być gotowe panele lub pojedyncze deski, z których samodzielnie przygotujesz całe ściany.

Dach to ostatni element, który niestety jest także najtrudniejszy. Po przygotowaniu i zainstalowaniu więźby dachowej trzeba przejść do montażu krokwi dachowych i zamontowaniu na nich pokrycia dachowego z wybranego materiału.

Budowa altanki krok po kroku – czy to proste?

Niestety nie – altanki są dość skomplikowane i wymagają dużej wiedzy z zakresu budownictwa, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa samej eksploatacji. Warto, aby altankę wybudował specjalista, który doskonale zna specyfikę tego typu obiektów i był w stanie w porę reagować na wszelkie niepokojące zmiany i objawy, które mogą prowadzić do wielu niebezpieczeństw. Jak zatem widać, liczy się konstrukcja – budowa altany ogrodowej z zachowaniem bezpieczeństwa to priorytet dla każdego z nas. Zabezpieczenie altany ogrodowej warto traktować z odpowiednim zaangażowaniem.

Jaki jest koszt budowy altany ogrodowej?

Jak tanim kosztem zrobić altankę? Wystarczy wykorzystać niedrogie materiały oraz zdecydować się na prosty projekt altany ogrodowej, który uwzględnia wyłącznie np. samą konstrukcję nośną oraz dach altany. Do wnętrza warto zastosować meble ogrodowe, uzyskując w efekcie piękną, drewnianą altanę najwyższej klasy.

FAQ:

  1. Jak zbudować altanę ogrodową?

    Budowa altany ogrodowej jest bardzo wymagająca, sprowadza się bowiem do wylania fundamentów np. w postaci betonowej wylewki lub stworzenia fundamentu punktowego. Trzeba również wznieść ścianki, po czym przejść do budowy konstrukcji dachu, co dla większości osób stanowi zdecydowanie największy problem.

  2. Budowa altanki na działce – jakie materiały zastosować?

    Samodzielna budowa altanki jest trudna, lecz możliwa. Podstawowym problemem dla większości osób zainteresowanych tą pracą jest oczywiście wybór odpowiedniego materiału. Zdecydowanie najlepsze jest drewno, które cechuje się doskonałymi parametrami technicznymi oraz wspaniałą, naturalną stylistyką.

  3. Jak zbudować altanę w ogrodzie, aby była bezpieczna w użytkowaniu?

    Wystarczy skorzystać z pomocy specjalistów, którzy samodzielnie zmontują i zaprojektują całą altanę, w pełni zgodnie z oczekiwaniami współczesnych klientów. Liczy się zatem, aby konstrukcja była stabilna i była w pełni odporna na rozchwianie się.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia, pon-pt/8-16 601 144 449
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium