Z kosiarką każdy ogrodnik ma do czynienia nawet kilkukrotnie w miesiącu – w końcu w okresie szczególnie intensywnego wzrostu jej przycinanie warto przeprowadzać nawet co tydzień! Podstawowym elementem mającym wpływ na efektywność koszenia stanowią oczywiście noże – to one przycinają źdźbła trawy i to one, niestety, są także narażone na sukcesywne tępienie. Zobacz, jak naostrzyć noże i co zrobić, aby zachowały swoją efektywność na znacznie dłużej.
Do czego służą noże w kosiarce?
Noże to podstawowy element wykonawczy każdej kosiarki, służą bowiem do ścinania źdźbeł trawy na wysokość wybraną przez ogrodnika. Mają zupełnie różną konstrukcję, lecz także kilka cech wspólnych, w tym np. to, że noże tylko z jednej strony mają ostrą krawędź koszącą. Rozwiązanie to jest ukłonem w stronę komfortu eksploatacji, gdyż znacznie zmniejsza ryzyko skaleczenia się podczas chwytania za nóż, czy to w ramach mycia i czyszczenia, czy też ze względu na stępienie i chęć naostrzenia.
Tak czy inaczej – noże w kosiarce z reguły wykonuje się z mocnej, twardej i zbitej stali, cechującej się ogromną odpornością mechaniczną. Niestety nie na tyle dużą, aby były bezobsługowe. Ostrze w trakcie pracy sukcesywnie się stępia – nie tylko pod wpływem ścinania trawy, lecz po napotkaniu znacznie twardszych przeszkód, takich jak grube części drzew, niewielkie kamienie czy małe elementy przydomowej architektury. Napotkanie na drodze ostrza tego typu przedmiotów zawsze oznacza jego nadmierne stępienie w jednym, konkretnym miejscu – takim, które w późniejszym czasie uniemożliwi precyzyjne cięcie trawy.
Czy noże w kosiarce muszą być ostre?
Zdecydowanie tak! Noże w kosiarce mają fundamentalny wpływ na efektywność pracy całego urządzenia, dlatego ich jakość – w tym stan ostrza – może zarówno przyspieszyć koszenie, jak i znacznie zmniejszyć estetykę ogrodu po zakończeniu tego procesu. W przypadku ostrzy zbyt stępionych ogrodnik naraża się na:
- Gorszą jakość trawnika – stępione ostrze nie ścina trawy – ono ją w zasadzie rozrywa na dwie części. Rezultat? Zły wygląd trawnika mimo jego cyklicznego koszenia z uwagi na nierówne krawędzie.
- Nierówności – stępienie noża może spowodować także nierówności na powierzchni trawnika, widoczne jako kępki zbyt długiej trawy w stosunku do otoczenia.
- Złą pracę urządzenia – wraz z coraz bardziej stępionym ostrzem rośnie także opór dla silnika. To z kolei może prowadzić do jego uszkodzenia ze względu na nieprawidłowe warunki pracy i zbyt duże obciążenie.
- Brak możliwości koszenia – najbardziej stępione ostrza mogą przesuwać się po trawie niczym grzebień, w efekcie czego ich efektywność spada w praktyce do zera.
Jak ostrzyć noże w kosiarce?
Samodzielnego ostrzenia noży do kosiarki wiele osób się obawia. Jak się jednak okazuje – zupełnie bezpodstawnie. To zadanie, oczywiście po zastosowaniu prawidłowych akcesoriów, dość łatwe, niewymagające i raczej nigdy nie kończy się zupełnym uszkodzeniem oraz awarią, co sprawia, że mogą go przeprowadzić również początkujący ogrodnicy. Wystarczy szczególnie uważnie zadbać o swoje bezpieczeństwo, a w samej pracy wykorzystywać wyłącznie akcesoria przeznaczone do tego właśnie celu, jak i trzymać się instrukcji użytkownika.
Poniżej znajdziesz listę kroków, które należy wykonać, aby skutecznie i bezpiecznie naostrzyć noże w kosiarce.
- Odłącz kosiarkę od prądu – to fundament Twojego bezpieczeństwa. Praca na ostrzach podłączonych do kosiarki zasilanej prądem to ogromne ryzyko, które może skończyć się wieloma niebezpiecznymi obrażeniami ciała. W przypadku kosiarki elektrycznej wyłącz silnik i odłącz kapturek od świecy zapłonowej.
- Zdemontuj noże – w trakcie demontażu staraj się trzymać noże wyłącznie za tępą stronę. W większości modeli wystarczy odkręcić centralną śrubę, czasami jednak niezbędne okaże się ściągnięcie osłony.
- Wyczyść noże – noże podczas ostrzenia muszą być całkowicie czyste, gdyż nawet najmniejsze ziarenko piasku lub innego twardego materiału może spowodować brak efektu ostrzenia mimo wielu poświęconych godzin. Istotne jest także, aby usunąć wszelkie ogniska rdzy.
- Ostrzenie noży – to najważniejszy etap, w ramach którego odzyskasz sprawność swojego urządzenia – możesz zdecydować się na osełkę, kamień ostrzący lub pilnik, a także na specjalne akcesoria do ostrzenia dokładane do zestawu sprzedażowego kosiarki. Niektórzy sięgają nawet po szlifierkę kątową. O wszystkich sposobach przeczytasz w kolejnych akapitach.
- Ponowny montaż noży i testy – po procesie ostrzenia koniecznie przeprowadź montaż noży w sposób odwrotny do demontażu – pamiętając, aby dokręcić śrubę odpowiednio mocno – po czym przejdź do testów na trawniku.
Pamiętaj, że w procesie ostrzenia liczy się precyzja oraz znajomość konstrukcji ostrza. Dla przykładu ważne jest, aby zaostrzyć nóż wyłącznie od wierzchu – nigdy nie ostrzy się go od spodu. Podobnie ważne jest, aby nie ściągać podczas pracy zbyt dużej ilości stali, gdyż może to spowodować nieprawidłową pracę urządzenia i złe wyważenie.
Czym ostrzyć noże w kosiarce?
Sposobów na ostrzenie noży w kosiarce jest kilka. Każdy ma swoich zwolenników oraz przeciwników, wszystkie jednak służą w jednym, konkretnym celu – do zaostrzenia ostrza poprzez usunięcie z niego stępionych krawędzi.
- Pilnik ręczny – to bardzo popularny sposób ostrzenia noży w kosiarce, który polega na wykonywaniu jednostajnego ruchu w obu kierunkach. Zapewnia doskonały rezultat mimo dość żmudnej, długotrwałej pracy, która wbrew pozorom jest dość wygodna ze względu na uchwyt wykonany z gumy lub kompozytu.
- Osełka – to akcesorium w formie kostki wykonane w całości z materiału ściernego, np. elektrokorundu lub kwarcu. Zapewnia dobry rezultat i można ją z łatwością dopasować do wielkości ostrzy oraz materiału. Warto sięgnąć po duży model, który ułatwi ten proces i zmniejszy ryzyko powstania różnych nierówności.
- Szlifierka kątowa – to efektywny i szybki sposób odzyskania ostrości noża do kosiarki, lecz także najbardziej wymagający pod kątem technicznym. Narzędzie to cechuje się dużą wydajnością, przez co łatwo ściągnąć zbyt dużą warstwę materiału i w rezultacie zmniejszyć efektywność koszenia. Alternatywą jest szlifierka stołowa, jeszcze wydajniejsza i wygodniejsza ze względu na dobrą pozycję podczas pracy.
[product id="640, 1313, 2669, 2590"]
Jak przedłużyć trwałość noży?
Kosiarki spalinowe oraz kosiarki akumulatorowe wymagają kilku zachowań, które zwiększą trwałość ich noży. Część z nich polega na zrewidowaniu swoich przyzwyczajeń, a część na zakupie nowych akcesoriów ogrodniczych. Przede wszystkim po procesie koszenia zawsze czyść noże, a samo koszenie przeprowadzaj w odpowiednich warunkach – nigdy nie rób tego „na mokro”. Warto także przeprowadzić wyważenie ostrza, aby zredukować ryzyko błędnej pracy całego urządzenia.
FAQ:
- Jak ostrzyć noże w kosiarce?
Ostrzenie noży w kosiarce należy rozpocząć od rozłączenia urządzenia od prądu lub ściągnięcia kapturka ze świecy. W kolejnym etapie zdemontuj noże, wykorzystując np. klucz nasadowy, po czym oczyść ostrza i usuń wszelkie ślady rdzy. Po procesie ostrzenia zamontuj noże ponownie i sprawdź działanie urządzenia na kawałku trawnika.
- Czym ostrzyć noże w kosiarce?
Noże do kosiarek można ostrzyć na wiele różnych sposobów – wykorzystując w tym celu osełkę, metalowy pilnik, a nawet szlifierkę kątową lub stołową. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, lecz wszystkie zapewniają w zasadzie identyczny rezultat – możliwość pracy kosiarki w optymalnych warunkach.
- Jak dbać o ostrość noży w kosiarce?
Wystarczy czyścić noże zawsze po zakończeniu pracy, szybko reagować na wszelkie niepokojące oznaki zmniejszenia ostrości, jak i ostrzyć wyłącznie za pomocą kilku wyselekcjonowanych narzędzi.