Wielu początkujących ogrodników zastanawia się, kiedy przekopać ogródek, jakie ten proces niesie ze sobą korzyści oraz nad tym, czy w ogóle jest niezbędny. Jak się okazuje, zdecydowanie tak – poprawia jakość gleby oraz jej strukturę, a także podnosi wizualną atrakcyjność całej przydomowej przestrzeni dzięki połączeniu go z np. wyrywaniem chwastów. Poznaj z bliska przekopywanie ogródka, jego atuty, wymagania oraz także pewne wady.
Przekopywanie ogródka – korzyści dla ogrodnika
Przekopywanie ogródka ma wiele zalet wynikających przede wszystkim ze stanu wizualnego oraz technicznego samej gleby. Staje się bowiem znacznie lepsza w kwestii struktury oraz zdecydowanie lepiej znosi wszelkie kolejne czynności wymagane w kontekście np. sadzenia roślin. To jednak nie wszystko. Proces wykopywania ziemi prowadzi do:
- podwyższenia przepuszczalności gleby,
- napowietrzenia jej struktury.
Dzięki tym zaletom struktura gleby staje się znacznie korzystniejsza przede wszystkim dla roślin, które będą mogły wykorzystać wszelkie jej zalety w procesie wzrostu. Przed wykonaniem przekopywania ogródka warto jednak zawczasu dokładnie przeanalizować i organoleptycznie – bez dodatkowych narzędzi oraz urządzeń – sprawdzić jej aktualny stan, po czym przejść do dalszych kroków.
- Gleba piaszczysta i sypka z łatwością przesypuje się przez palce po jej wzięciu w dłoń, nie stanowi wówczas optymalnego rozwiązania w przypadku różnorodnych roślin. W przypadku gleb lekkich dodatkowe spulchnianie jest niezalecane.
- Gleba z dużą zawartością gliny po wzięciu w dłoń zbija się w grube, ubite kulki, które przypominają w dotyku plastelinę. To rodzaj gleby, która najszybciej uzyskuje w trakcie przekopywania optymalne właściwości techniczne i fizyczne.
- Gleba o optymalnych parametrach łączy cechy obu powyższych – jest na tyle zbita, aby się nie rozsypywała, lecz także na tle miękka, aby nie tworzyła zbitej, twardej struktury.
Ziemia, która charakteryzuje się zbyt wysoką masą w stosunku do swoich rozmiarów, jest także zwięzła i ewidentnie zbyt gęsta, powinna zostać odpowiednio przygotowana. Przekopanie ogródka w ten sposób polega na rozbiciu gleby oraz zmiękczeniu, rozluźnieniu jej struktury. Podobnie jest w przypadku ziemi o optymalnych właściwościach, wówczas uzyskuje się efekt znacznie lepszego wzrostu uprawianych przez siebie roślin.
Wystrzegaj się kopania ogródka w przypadku gleby sypkiej – można w ten sposób znacznie pogłębić i tak duży problem.
Przekopanie ogródka – jakie narzędzia wykorzystać?
Kopanie ogródka to proces nie tak trudny, jak można zakładać, gdyż całość sprowadza się do spulchnienia gleby za pomocą podstawowych narzędzi używanych przez praktycznie każdego ogrodnika. Przyda się:
- mocny szpadel, najlepiej w kilku rozmiarach,
- widły do usuwania chwastów,
- grabie do równania,
- oraz kilka mniejszych narzędzi ręcznych, które mogą ułatwić proces spulchniania gleby.
Kiedy kopać ogródek?
Wiele osób, które doskonale wiedzą, jak przekopać ogródek, aby uzyskać zadowalające rezultaty, nie ma niestety pojęcia o odpowiednim terminie wykonania tej pracy ogrodowej. A ten parametr ma podstawowy wpływ na efekty, które mogą okazać się odpowiednie, jak stać się przyczyną wielu dalszych prac w celu przywrócenia ogrodowej trawie czasów świetności.
Ogródek, zależnie od rodzaju gleby oraz jej stanu, należy przekopywać maksymalnie dwa razy do roku lub co kilka lat (gdy gleba jest lekka i sypka). W przypadku tych ciężkich okres pomiędzy spulchnianiem gleby warto skrócić do niezbędnego minimum, czyli dwukrotnie w ciągu roku.
- Na wiosnę proces przekopywania ogródka wiąże się przede wszystkim ze spulchnieniem gleby, czyli nadaniem jej optymalnej struktury, jak i odchwaszczeniem i usunięciem z niej nadmiaru kamieni, uniemożliwiających przeprowadzenie dalszych prac porządkowych. Należy go przeprowadzić zawsze przed sadzeniem.
- Jesienne przekopywanie ogródka ma na celu usunięcie z niej wszystkich insektów, w także tych niekorzystnie wpływających na kondycję wszystkich roślin. Ponadto okres ten sprzyja nawożeniu, dlatego warto połączyć je ze sobą, aby uzyskać wzorowe warunki do siewu. Proces ten warto przeprowadzić już po zebraniu plonów.
Czy kopanie ogródka da się przeprowadzić samodzielnie?
Zdecydowanie tak! Przekopywanie ogródka ciężko uznać za czynność trudną lub niemożliwą do przeprowadzenia, gdyż wymaga jedynie dostępu do kilku wyspecjalizowanych narzędzi oraz minimalnego zakresu wiedzy na temat wymagań roślin. Przede wszystkim przekopywanie należy poprzedzić oczyszczeniem całego ogrodu, usunięciem z niego kamieni oraz chwastów, a także ocenić, czy pod powierzchnią gleby nie idą przewody elektryczne, hydrauliczne czy też telefoniczne.
W trakcie kopania ogródka należy wbić szpadel w glebę na odległość około 20- 30 cm, po czym lekko go unieść wraz z glebą i obrócić całość w taki sposób, aby wcześniej zewnętrzna strona gleby stała się wewnętrzną. Później warto przejść do wyrównywania terenu, pozbywając się chwastów oraz insektów i innych niebezpiecznych dla roślin pasożytów.
Czy warto przekopać ogródek?
Wiesz już, czym przekopać ogródek, nie wiesz natomiast, czy warto to zrobić. Jak się okazuje, zdecydowanie tak. Proces ten zawsze pozytywnie wpływa na glebę, jeśli ta nie jest sucha i sypka, sprzyja porostowi roślin, a także znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju różnych schorzeń u niektórych gatunków. Dzięki temu następuje zatem nie tylko realna poprawa struktury gleby, lecz także skuteczna walka ze szkodnikami, które stanowią dla wielu plonów realne, duże zagrożenie. Szczególnie mocno są na nie narażone rośliny wieloletnie.
Wiosenne przekopywanie oraz jesienne przekopywanie to dwa procesy, dla których warto znaleźć czas. Są bowiem bardzo pomocne i mogą w efekcie prowadzić do znacznego polepszenia parametrów gleby, co z kolei może mieć ogromny wpływ na jego strukturę i estetykę przez kolejne lata eksploatacji.
FAQ:
- Kiedy przekopać ogródek?
Proces przekopywania ogródka powinno się przeprowadzać co pewien ściśle określony czas. Gleby lekkie, sypkie i delikatne, warto nawozić co kilka lat lub maksymalnie co roku. Glebę ciężką z kolei warto przekopywać dwukrotnie – wiosną oraz jesienią. Warto trzymać się tych terminów, gdyż proces przekopywania ma decydujący wpływ w zakresie uprawy roślin. - Do czego służy przekopywanie ziemi?
Przekopanie ogródka to proces, który polega na spulchnieniu zbyt twardej, zbitej gleby, w taki sposób, aby uzyskać efekt jej napowietrzenia i rozpulchnienia. Proces wpływa na wszystkie aspekty związane z uprawą roślin, dlatego warto go przeprowadzać tak często, jak to wymagane, czyli nie częściej niż co pół roku i nie rzadziej niż raz na kilka lat. - Czym przekopać ogródek?
Przekopywanie ziemi w ogródku to dość proste zadanie. Wystarczy sprawdzić, czy pod powierzchnią gleby nie przebiegają przewody elektryczne, po czym przeanalizować odczyn gleby i ocenić korzenie roślin. Kopanie ogródka można przeprowadzić za pomocą szpadla lub wideł i innych mniejszych narzędzi ręcznych.