Aranżacja ogrodu to nie lada wyzwanie, szczególnie gdy zależy nam na kompleksowym wyposażeniu każdego skrawka ziemi i stworzenia nie tylko atrakcyjnej wizualnie przestrzeni, ale też praktycznej. Z pewnością warto znaleźć w niej miejsce dla drewutni. To przydatna konstrukcja, szczególnie dla osób, które stają przed koniecznością bezpiecznego przechowywania opału. Czym jest drewutnia, jak zrobić solidną konstrukcję i jak ją wykorzystać? Dowiedz się już dziś i wykorzystaj nasze wskazówki. Dzięki nim gotowy projekt będzie bezbłędny, funkcjonalny, a jednocześnie nie zaburzy estetyki ogrodu.
Drewutnia na drewno – czym jest ta konstrukcja?
Drewutnia to konstrukcja przeznaczona do przechowywania drewna na opał, dlatego też powinna być odpowiednio wykonana, aby zapewniać wzorowe warunki dla drewna kominkowego zarówno w sezonie grzewczym, jak i poza nim. W sklepach można znaleźć szeroki wybór gotowych konstrukcji, jednak nie zawsze spełniają oczekiwania. Mogą nie pasować do stylistyki ogrodu, mieć nieodpowiedni rozmiar lub ich cena może okazać się za wysoka dla zaplanowanego budżetu. W takich chwilach warto rozważyć samodzielne wykonanie konstrukcji, co na pierwszy rzut oka może wydawać się sporym wyzwaniem. Jednak przy odpowiednim przygotowaniu i skorzystaniu z naszych rad stworzysz idealną konstrukcję, która da mnóstwo satysfakcji. W końcu nic tak nie cieszy, jak wykonanie czegoś samodzielnie.
Drewutnie na drzewo – czy jej budowa wymaga pozwolenia?
Wiele osób zastanawia się, czy budowa drewutni z prawdziwego zdarzenia wymaga pozwolenia. W świetle przepisów można postawić tego rodzaju konstrukcję bez zgłoszenia i tym samym pozwolenia, co dotyczy wszystkich parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35 metrów kwadratowych i szerokości nie większej niż 4,8 metra. Dzięki temu budowa drewutni nie wymaga żadnych formalności, dlatego gdy tylko pojawi się pomysł i gotowość do jej wykonania, to można od razu przejść do działania. To duże udogodnienie dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy nie muszą tracić czasu na wizyty w urzędzie i narażać się na dodatkowy stres.
Dlaczego warto zdecydować się na drewutnię?
Gdy już spełnisz swoje marzenie o domu jednorodzinnym, z pewnością przyjdzie czas na kolejne – kominek. Buchające w nim płomienie w połączeniu z przyjemnym dźwiękiem trzaskającego drewna to idealny sposób na stworzenie przytulnego wnętrza, pełnego rodzinnej atmosfery. Jednak do uzyskania takiego nastroju i możliwości ogrzania się w domowym zaciszu, konieczne jest zadbanie o wysokiej jakości drewno kominkowe.
Opał powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach, gdyż w innym przypadku będzie narażony na dużą wilgoć, przez co może szybko utracić swoje cenne właściwości i powodować problemy z rozpaleniem ognia. W celu zapewnienia właściwych warunków drewnie warto zbudować drewutnię. Stanie się ona idealnym miejscem do jego przechowywania i jednocześnie wygodną przestrzenią, która zapewni komfort wszystkim domownikom i pozwoli zachować wzorowy ład i porządek w ogrodzie. Drewutnia to znacznie lepsze rozwiązanie niż narzędzia czy garaż, które stanowią znacznie gorszą alternatywę dla przechowywania drewna.
Drewutnia to doskonałe rozwiązanie, gdyż w odpowiednio wykonanej konstrukcji można zredukować poziom wilgoci, ochronić drewno przed deszczem, a jednocześnie zapewnić cyrkulację powietrza. Dzięki temu opał nie będzie narażony na rozwój pleśni i grzybów, a także na nadmierne przesuszenie czy przemoczenie. Takie warunki będą odpowiednie do przechowywania opału, nie tylko chwilowego, ale również jego sezonowania w letnim okresie, gdy nie wykorzystaliśmy całego drewna w sezonie grzewczym, więc jego zapas musi poczekać do kolejnej zimy. Dzięki drewutni nie będzie wymagane dodatkowe osłanianie opału, co również obniży koszty jego przechowywania i zaoszczędzi czas na przygotowaniu drewna do sezonowania.
Gdzie postawić drewutnię w ogrodzie?
Jeśli już przekonasz się, że drewutnia to doskonałe rozwiązanie dla Ciebie, to przyjdzie czas na znalezienie dla niej odpowiedniego miejsca w ogrodzie. Wybrana przestrzeń powinna być komfortowa w użytkowaniu, zatem zapewniać wygodę podczas chowania drewna, a jednocześnie jego wyciągania. Warto zatem postawić drewutnię w pobliżu domu, co zniweluje konieczność spacerowania po całej działce w celu przeniesienia drewna do domu. Ma to szczególne znaczenie w zimie, gdyż na zewnątrz jest nieprzyjemnie i trudno znaleźć chęć do wyjścia z ciepłego salonu.
Drewutnię można zatem postawić tuż przy ścianie domu lub garażu, gdzie będziemy mieć do niej łatwy dostęp. Jednak nie każdy chce mieć ją na widoku w obawie o zaburzenie aranżacji przestrzeni przydomowej, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić ją w mniej widocznym miejscu, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad dotyczących przepisów związanych z ochroną przeciwpożarową. Z obowiązującego prawa wynika, że drewutnia czy każda inna konstrukcja przeznaczona do przechowywania materiałów palnych powinna być umieszczona minimum 4 metry od ogrodzenia wyznaczającego granicę działki. Przepis ten nie znajduje zastosowania, gdy drewutnia zostanie osłonięta specjalną przegrodą chroniącą przed ogniem.
Projekt drewutni – od czego zacząć?
Projekt drewutni warto zacząć od dobrego planu. Gdy już wybierzemy odpowiednie miejsce, w którym stanie konstrukcja, konieczne jest zdecydowanie o jej wielkości. Plusem samodzielnego tworzenia drewutni jest możliwość dostosowania jej rozmiaru do indywidualnych potrzeb i wymagań, również biorąc przy tym pod uwagę wielkość ogrodu i zapotrzebowanie na ilość miejsca do przechowywania opału. Zwykle kawałki drewna kominkowego mają około 20-30 centymetrów długości, dlatego na tej podstawie warto zdecydować o wielkości drewutni, co pozwoli określić ilość materiałów niezbędnych do zbudowania konstrukcji.
Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie stworzenie projektu w rozmiarze o głębokości około 80-100 centymetrów, natomiast w przypadku braku miejsca, warto zdecydować się na konstrukcję, której głębokość będzie miała minimum 40-5o centymetrów. Jeśli chodzi o wysokość drewutni, to najlepiej, aby miała około 2 metry.
Jak zrobić drewutnię – jakie materiały sprawdzą się najlepiej?
Tworząc drewutnię, podstawą jest wybór odpowiednich materiałów oraz narzędzi warsztatowych, które pozwolą na budowę konstrukcji i zapewnią właściwe warunki dla przechowywanego drewna. W konstrukcji istotna jest podłoga, ściany i zadaszenie. Tylko połączenie wszystkich tych elementów zda egzamin. Drewutnia może być wykonana z:
- blachy, która jednak może nie zapewnić właściwej cyrkulacji powietrza, jeśli konstrukcja będzie w pełni zamknięta,
- stalowych elementów, co pozwoli stworzyć solidną, wytrzymałą i trwałą konstrukcję, która jednocześnie będzie odporna na negatywne działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i przetrwa wiele lat,
- betonu, który pozwoli stworzyć murowaną konstrukcję, równie odporną na trudne warunki atmosferyczne, jednak jej budowa będzie dużym wyzwaniem, a jednocześnie będzie także wiązać się ze sporym wydatkiem,
- palet drewnianych, które przy odpowiedniej impregnacji zapewnią najlepsze warunki do przechowywania drewna.
Z powyższych rozwiązań zdecydowanie najlepszym i najtańszym jest zbudowanie drewutni z palet. W poniższym akapicie znajdziesz niezbędne informacje, które pozwolą Ci stworzyć taką konstrukcję. Gotowy projekt z pewnością spełni swoje zadanie i nie wpłynie negatywnie na architekturę ogrodową.
Drewutnia z palet – zrób to sam
Jak zrobić drewutnię krok po kroku, wykorzystując do tego tradycyjne palety? Przede wszystkim warto zacząć od skompletowania niezbędnych materiałów i akcesoriów. Co powinno znaleźć się na liście zakupowej? Wspomniane palety, środki do impregnacji, odpowiednie preparaty do pomalowania desek i pędzle, jeśli planujesz zmianę ich koloru, belki, które będą częścią podstawy drewutni oraz słupy nośne na wspornikach, beton do stworzenia solidnych fundamentów, płyty OSB, spełniające funkcję zadaszenia.
Gdy już skompletujesz wszystko, co niezbędne możesz przejść do dalszego kroku, czyli naszego poniższego poradnika, z którego dowiesz się, jak zrobić drewutnię z palet.
- Zacznij od przygotowania podłoża, czyli fundamentów, na których stanie drewutnia. Jej podłoże powinno znajdować się nad poziomem gruntu, co odizoluje konstrukcję od wilgoci. Świetnie w tym celu sprawdzi się wylewka betonowa i specjalne wsporniki, na których umieścisz słupy nośne jako główne elementy konstrukcyjne.
- Gdy już fundamenty będą gotowe, przyjdzie czas na rozmontowanie palet i uzyskanie gotowych desek o równej długości, które należy odpowiednio zaimpregnować, pomalować lub zabejcować. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na układanie całych palet i łączenie ich za pomocą gwoździ i kątowników, jednak taka konstrukcja nie będzie w 100% chronić opału przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych,
- Gdy już odpowiednio przygotujesz deski, to w kolejnym kroku należy wykonać z nich konstrukcję zgodnie z zaplanowanym wcześniej rozmiarem drewutni, tworząc w ten sposób podłoże i ściany boczne.
- Następnie należy na słupach nośnych przymocować krokwie i pokryć je płytami OSB, które stanowią najtańsze rozwiązanie na zadaszenie. Dach powinien wystawać poza obrys konstrukcji, co umożliwi odprowadzanie z niego wody poza drewutnię.
- Na koniec możesz kolejny raz zaimpregnować całą konstrukcję, dzięki czemu zwiększysz jej odporność na negatywne działanie czynników zewnętrznych.
FAQ:
1. Czym jest drewutnia?
Drewutnia to konstrukcja, która zapewnia idealne warunki do przechowywania drewna kominkowego. Chroni opał przed opadami, wilgocią i słońcem, tym samym przed nadmiernym przesuszeniem i przemoczeniem. Dodatkowo drewutnia zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i swobodny jego przepływ, co świetnie wpływa na zachowanie właściwych warunków dla opału.
2. Czy drewutnia wymaga pozwolenia na budowę?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami parterowe budynki gospodarcze, którym metraż nie przekracza 35 metrów kwadratowych, nie wymagają pozwolenia na budowę. Zatem standardowa drewutnia również nie wymaga żadnego zgłoszenia, co jest dużym udogodnieniem dla właścicieli jednorodzinnych domów, którzy nie muszą martwić się dodatkowymi formalnościami.
3. Jak zbudować drewutnię z palet?
Drewutnia z palet to jedno z najlepszych rozwiązań. Taka konstrukcja jest stosunkowo tania i prosta w wykonaniu. Wystarczy wykorzystać gotowe i wcześniej zaimpregnowane palety i z nich stworzyć podłoże na wylewce betonowej, ściany boczne, a jako zadaszenie wykorzystać płyty OSB. Palety możesz także zdemontować i wykorzystać z nich pojedyncze deski do stworzenia konstrukcji.