Aby móc cieszyć bujną, soczyście zieloną murawą, już od założenia trawnika należy odpowiednio dbać o darń. Oprócz regularnego podlewania i zapewnienia odpowiedniej wilgotności gleby, koszenia trawy i systematycznego usuwania chwastów, warto przeprowadzać również zabieg wertykulacji bądź aeracji. Dowiedz się, do czego służy wertykulator i jak działa aerator ręczny, aby wybrać najlepszą metodę pielęgnacji trawnika, aby pozostawał on zawsze w dobrej kondycji.
Wertykulator — co to jest?
Zastanawiasz się, co to jest wertykulator? Najprościej rzecz ujmując, jest to narzędzie ogrodnicze, które służy do wertykulacji trawnika. Warto wyjaśnić teraz, czym jest wertykulowanie murawy. Jest to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika, który polega na nacinaniu gleby.
W jakim celu używany jest wertykulator? Co robi tego rodzaju narzędzie ogrodnicze? Samo nacinanie gleby jest istotne, aby móc pozytywnie wpływać na jakość trawnika. Noże wertykulatora:
- usuwają chwasty, mech oraz filc i martwe części roślin, które prowadzą do żółknięcia murawy i zwiększają ryzyko występowania chorób darni. Usunięcie tego rodzaju zanieczyszczeń wpływa też korzystnie na estetykę całego terenu z trawą,
- rozpulchniają glebę, dzięki czemu nawożenie trawy jest znacznie skuteczniejsze, a wartości odżywcze mogą wnikać w głębsze warstwy gleby. Rozpulchnianie ziemi ma też dobroczynny wpływ na przenikanie wody, czyli lepsze nawadnianie trawnika.
Co istotne, jeśli zdecydujesz się przeprowadzić wertykulację, szybko zauważysz zagęszczenie i wzmocnienie darni. W miejscach nacięć korzenie trawy silnie się rozrastają.
Wertykulator — jak działa?
Jak działa wertykulator? Technika pracy tego narzędzia ogrodniczego jest naprawdę prosta. Bez względu na rodzaj wertykulatora, ręczny, spalinowy czy elektryczny, każde urządzenie wyposażone jest w walec ze stalowymi ostrzami. Właśnie one nacinają glebę. Co ważne, warto zdecydować się na model wertykulatora, który posiada opcję regulacji wysokości ostrzy. W ten sposób udaje się kontrolować głębokość nacięć, aby zrealizować skuteczną regenerację trawnika. Im głębsze będą nacięcia darni, tym lepsze będą efekty zabiegu wertykulacji. Te najgłębsze nacięcia, nawet do 20 mm sprawdzą się idealnie wtedy, kiedy zależy Ci na pozbyciu się mchu czy filcu z murawy.
Co wybrać — wertykulator elektryczny czy spalinowy?
Wertykulacja trawnika może zostać przeprowadzona z zastosowaniem wertykulatora różnego typu. Producenci oferują urządzenia do wertykulacji ręczne albo mechaniczne, spalinowe lub elektryczne. Ich wybór zależy najczęściej od powierzchni murawy, jaka ma zostać zregenerowana.
Wertykulator spalinowy sprawdzi się doskonale na rozległych trawnikach oraz w miejscach bez dostępu do zasilania elektrycznego. Urządzenie tego rodzaju jest najczęściej wykorzystywane na polach golfowych, w parkach czy na boiskach sportowych i rekreacyjnych.
Wertykulatory elektryczne będą lepsze do wertykulacji niewielkiej powierzchni. Chociaż urządzenia elektryczne wymagają źródła prądu, to właśnie takie wertykulatory wybierane są najczęściej w celu zadbania o przydomowe ogródki. Wyróżniają się też znacznie niższą ceną, niż maszyny spalinowe, są ekologiczne, wydajne i działają z dokładnie taką samą precyzją.
Jak działa aerator — do czego służy tego rodzaju narzędzie ogrodowe?
Aerator ręczny lub mechaniczny aerator elektryczny bądź spalinowy rozbija glebę na trawniku poprzez zastosowanie kolców. Są one wbijane w ziemię na odpowiednią głębokość, a następnie wyciągane, pozostawiając w ten sposób niewielkie otwory w ziemi. Właśnie przez nie dochodzi do lepszego napowietrzenia gleby i jej rozpulchnienia. Rozbita w ten sposób ziemia lepiej wchłania nie tylko wodę, ale również składniki odżywcze, na przykład po nawożeniu murawy.
Aerator, wertykulator — kiedy stosować?
Wertykulacja, jak również aeracja znacznie przyspiesza regenerację trawnika. Aby tego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne w ogrodowej przestrzeni mogły być skuteczne, należy przeprowadzić je nie tylko w odpowiedni sposób, ale również we właściwym czasie.
Uznaje się, że wertykulacja trawnika powinna być przeprowadzana minimum dwa razy w ciągu roku. Pierwszy raz wiosną, najlepiej tuż po pierwszym, drugim lub maksymalnie trzecim koszeniu trawy oraz jesienią, przygotowując w ten sposób murawę na zimę.
Dokładnie taka sama zasada dotyczy wykorzystania aeratora. Aeracja trawnika przeprowadzona wczesną wiosną pozwoli darni szybko i gęsto rosnąć poprzez lepsze wchłanianie składników mineralnych oraz nawodnienie. Zastosowanie aeracji jesienią pozwoli natomiast na wietrzenie i rozluźnienie za bardzo zbitej gleby. To doskonały sposób, aby przygotować ziemię do nawożenia trawnika, zabieg aeracji pozwoli na dotarcie składników odżywczych w głębsze warstwy gleby.
Aeracja lub wertykulacja trawnika powinna zostać wykonana również wtedy, kiedy na murawie zauważysz niepokojące zmiany, na przykład jej żółknięcie, pojawienie się mchu czy filcu. Tego rodzaju zabiegi regeneracyjne sprawdzą się świetnie w sytuacji, w której trawa rośnie zbyt wolno i należy pobudzić rozrost jej korzeni.
Ważne — zarówno aerację, jak i wertykulację można przeprowadzić dopiero w drugim roku od założenia trawnika. Zabieg pielęgnacyjny wykonany wcześniej może zniszczyć nierozwinięty jeszcze system korzeni trawy!
Aerator a wertykulator — poznaj najważniejsze różnice
Ogrodnicy wciąż mylą zabieg wertykulacji z zabiegiem aeracji albo nie widzą różnicy, jeśli pod uwagę weźmie się wertykulator a aerator. Tak naprawdę nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ urządzenia ogrodnicze tego rodzaju są do siebie bardzo podobne. Zbliżone jest również ich działanie. Zarówno aerator, jak i wertykulator:
- usuwa mech, filc i chwasty,
- pozwala na dotarcie składników pokarmowych w głąb gleby,
- usprawnia nawadnianie trawników,
- sprawia, że korzenie nabierają siły i rozrastają się.
Różnica pomiędzy aeratorem i wertykulatorem polega przede wszystkim na technice działania tych dwóch sprzętów. O ile praca wertykulatora elektrycznego czy spalinowego polega na pionowym nacinaniu darni, o tyle aerator ją nakłuwa.
Który sprzęt sprawdzi się w Twoim ogrodzie — aerator czy wertykulator?
Jeśli wiesz już, co to jest wertykulator i jak działa aeracja trawnika, zdecyduj się na konkretny zabieg regeneracyjny w Twoim ogrodzie. Który sprawdzi się lepiej? Uznaje się, że aeracja trawnika jest techniką znacznie mniej inwazyjną dla trawy. Kolce wbijają się jedynie w ziemię, nie niszcząc przy tym źdźbeł trawy ani nie uszkadzając korzeni trawy. Wertykulacja trawnika jest pod tym względem zabiegiem znacznie silniejszym.
Aeracja trawnika sprawdzi się w przypadku trawników młodych i słabych, niezbyt dobrze zakorzenionych. Wertykulacja trawnika będzie natomiast doskonałym zabiegiem regeneracyjnym w przypadku terenu silnie zaniedbanego i wtedy, kiedy trawnik został założony co najmniej kilka lat temu. Wertykulację można zastosować również w ramach przygotowania terenu do dosiania trawy.
Aeracja trawnika może okazać się świetnym zabiegiem uzupełniającym. Z powodzeniem możesz ją zastosować przypominająco, już po wertykulacji darni.
Aerator, wertykulator, a może buty lub walec z kolcami?
Wertykulacja trawnika na dużych powierzchniach powinna odbyć się z zastosowaniem wertykulatora spalinowego, ewentualnie elektrycznego. W przydomowych ogródkach nierzadko sprawdza się narzędzie tego rodzaju ręczne. W przypadku aeratorów masz jeszcze większy wybór. Czy wiesz, że przynajmniej raz w trakcie sezonu warto wykonać aerację trawnika i można ten zabieg pielęgnacyjny zrealizować bez potrzeby inwestowania w profesjonalny sprzęt? Skuteczną aerację wykonasz z pomocą grabi albo z wykorzystaniem specjalnych butów z kolcami. Musisz jednak wiedzieć, że na dużych powierzchniach znacznie wydajniejsze będzie użycie aeratora spalinowego bądź elektrycznego.
Co zrobić po wertykulacji lub aeracji trawnika?
Po przeprowadzeniu wertykulacji albo kiedy wykonasz aerację trawnika, od razu zbierz z murawy pozostałe resztki chwastów, filcu czy mchu. Chociaż nowoczesne aeratory i wertykulatory mechaniczne najczęściej posiadają pojemnik do resztek roślin, część z nich może pozostać na trawniku. Co więcej, tego rodzaju zanieczyszczenia mogą zawierać zalążki grzybów czy pleśni, które będą infekować zdrową trawę. Pamiętaj także, aby nie wyrzucać resztek roślin po wertykulacji czy aeracji trawnika do kompostownika. Lepiej zorganizuj osobne miejsce na takie odpady, jeśli kompost ma służyć jako naturalny nawóz w Twoim ogrodzie.
Ważne jest również to, aby nie nawozić trawnika bezpośrednio po zabiegu wertykulacji czy aeracji. Murawa potrzebuje około 7 dni na samodzielną regenerację i wzmocnienie korzeni.
FAQ:
1. Co robi wertykulator?
Wertykulator to narzędzie ogrodowe, które nacina darń. Wertykulacja jest zabiegiem pielęgnacyjnym i regeneracyjnym. Noże wertykulatora poprzez nacięcia na konkretną głębokość, pozwalają usunąć chwasty czy mech, ale też wietrzyć glebę i rozpulchnić ją. Dzięki temu nawadnianie i nawożenie trawnika jest skuteczniejsze.
2. Wertykulator czy aerator sprawdzi się lepiej do regeneracji zaniedbanego trawnika?
Jeśli na trawniku pojawiły się chwasty, filc albo mech, zdecyduj się na wertykulację trawnika. Zabieg aeracji jest znacznie łagodniejszy i nie tak intensywny. Sprawdzi się do napowietrzania trawnika i rozluźniania gleby, nie uszkadzając korzeni trawy.
3. Jaka jest różnica pomiędzy zabiegiem, takim jak aeracja a wertykulacja?
Wertykulacja trawnika to zabieg polegający na nacinaniu darni na konkretną głębokość. Aeracja polega natomiast na nakłuwaniu gleby bez nacinania. Obydwa zabiegi pielęgnacyjne wpływają na lepsze wietrzenie gleby, jej rozluźnienie i skuteczniejsze nawadnianie oraz przenikanie składników odżywczych do korzeni.