Domki narzędziowe są spotykane w przydomowych ogródkach coraz częściej. W jednych składowane są narzędzia ogrodowe, w tym ręczne oraz elektronarzędzia, a w innych np. preparaty biobójcze czy artykuły budowlano-remontowe. Tak czy inaczej, niewielki domek narzędziowy stanowi zawsze dobre rozwiązanie, zwiększa ilość miejsca do przechowywania i może podkreślać atrakcyjną aranżację każdego domu. Domek narzędziowy bez zgłoszenia 2023 – czy to możliwe w obecnych czasach?
Czym jest i do czego służy domek narzędziowy?
Domki narzędziowe to niewielkie obiekty budowlane, przeważnie o powierzchni zabudowy nie większej niż kilkanaście metrów kwadratowych, przewidziane do przechowywania różnych niezbędnych akcesoriów i narzędzi wymaganych do przeprowadzenia różnych przydomowych prac. Ich rozmiar wcale nie oznacza, że są mało ustawne. We wnętrzu większości modeli można znaleźć wiele bardzo ciekawych rozwiązań, które znacznie zwiększają ich pojemność. Szczególnie dużą popularnością cieszą się uchwyty, dzięki którym swoje narzędzia każdy może zawiesić na ścianie, a tym samym odnaleźć w zasadzie od razu.
Niestety domki narzędziowe należy postawić – i to z reguły już po odbiorze domu lub po jego zakupie, przez co uwzględnienie go w projekcie budowlanym zazwyczaj nie jest możliwe. W efekcie wiele osób zastanawia się, czy da się wybudować domek narzędziowy bez zgłoszenia. 2023 rok otwiera szereg możliwości, gdyż jak się okazuje, zgłoszenie budowy nie jest równoznaczne z potrzebą uzyskania pozwolenia na budowę! Co to oznacza? Setki korzyści, minimum formalności, mnóstwo zalet.
Domek narzędziowy bez zgłoszenia 2023
Domek narzędziowy na zgłoszenie budowy – jeszcze do niedawna zupełnie niemożliwe, teraz jednak zupełnie powszechne. Od kilku lat w naszym kraju funkcjonuje bardzo istotny dla ogrodników zapis – możliwość wybudowania obiektów spełniających dość rygorystyczne wymagania bez żadnego pozwolenia na budowę. To zupełna zmiana względem sytuacji na rynku jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy to wzniesienie nawet najmniejszych budynków oznaczało mnóstwo formalności związanych z uzyskaniem uprawnionego pozwolenia budowlanego. Nie było to proste. Osoba zainteresowana chcąc postawić nawet niewielki domek musiała, oczywiście w odpowiednich terminach i zawsze zgodnie z wytycznymi, dostarczyć do odpowiedniego urzędu dziesiątki dokumentów, których lista tak naprawdę praktycznie się nie kończyła.
W 2023 roku domek bez zgłoszenia możesz postawić nawet na granicy działki budowlanej. Oczywiście nie zawsze, gdyż wszystko zależy od kompletacji dokumentów oraz ich zgodności z wymogami stawianymi przez obecne prawo budowlane.
Domek narzędziowy na działce – czy da się go postawić bez zgłoszenia?
W ustawie Prawa budowlanego, w art. 29, ust. 1 wymienia się wszystkie rodzaje obiektów, które wedle aktualnie obowiązujących przepisów nie wymagają uzyskiwania pozwolenia na budowę, wymagają natomiast zgłoszenia robót budowlanych. Czym ono jest? To jedno z najciekawszych rozwiązań we współczesnym budownictwie, które polega na przekazaniu do starostwa kilku istotnych dokumentów, w tym projektu domku narzędziowego, i oczekiwaniu przez 21 dni, lecz nie na decyzję, a na jej brak.
Milcząca zgoda, bo na tym opiera się obecnie obowiązuje prawo budowlane dot. instytucji zgłoszenia robót budowlanych, polega na tym, że jeśli w ciągu 21 dni nie otrzymasz decyzji odmownej, to możesz przejść do robót. Wszystko to sprowadza się do tego, że jedynymi decyzjami, które dochodzą do wnioskodawców, są te, przez które nie można przejść do robót i rozpocząć zgodnie z prawem prac budowlanych.
W punkcie 14.a) przytoczonej powyżej ustawy znajduje się zapis, że nie wymaga pozwolenia na budowę chęć wzniesienia budynku gospodarczego, jeśli:
- ma nie więcej niz 35 m2 powierzchni zabudowy,
- nie występuje w liczbie przewyższającej 1 obiekt na każde 500 m2 działki.
Oznacza to, że domek narzędziowy na działce może postawić praktycznie każdy, jeśli tylko jego powierzchnia nie przekracza 35 m2 i jest jedynym na działce na każde 500 m2 jej powierzchni. W efekcie spełnienie tych wytycznych jest bardzo proste, gdyż w praktyce domki narzędziowe stawiane na działce budowlanej czy rekreacyjnej rzadko przekraczają kilka-kilkanaście m2. Podobnie jak rzadko kiedy zachodzi potrzeba posiadania ich dwóch.
Domek narzędziowy – pozwolenie jest wymagane?
Jak się zatem okazuje, domki narzędziowe nie wymagają pozwolenia na budowę, lecz nie ominie nas potrzeba zgłoszenia chęci jego budowy. To ogromne ułatwienie, gdyż:
- zmniejsza liczbę formalności,
- redukuje obciążenie finansowe osoby prywatnej i przedsiębiorcy,
- ogranicza ryzyko straty czasu,
- wielokrotnie przyspiesza uzyskanie wiążącej prawnie decyzji – nawet o kilkanaście miesięcy.
W efekcie stojące parterowe budynki gospodarcze zdecydowanie warto postawić wyłącznie na podstawie zgłoszenia zamiaru przeprowadzenia prac – uzyskiwanie decyzji w toku pozwolenia budowlanego nie stanowi rozwiązania wartego szczególnej uwagi.
Domek narzędziowy – przepisy 2023
Warto wiedzieć, że osobę zgłaszającą chęć budowy konkretnego obiektu, w tym domku narzędziowego, dotyczą także pewne istotne obostrzenia. Należy do nich przede wszystkim prawidłowa lokalizacja obiektu w obrębie własnej nieruchomości.
Ile od granicy działki można postawić domek narzędziowy? Warto wiedzieć, że przepisy w tym akurat aspekcie nie pozostawiają dosłownie żadnych złudzeń – standardowe domy z oknami na stronę sąsiada mogą stać 4 metry od jego granicy. W przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien na stronę sąsiada – odległość ta spada o 1 metr do 3 metrów. W przypadku budynku gospodarczego jest inaczej. Można go wybudować nawet na granicy działki budowlanej, co ma duże znaczenie w ogrodach małometrażowych oraz wszędzie tam, gdzie brakuje wolnej przestrzeni.
Zachęcamy, aby wybudować nowy domek narzędziowy bezpośrednio na granicy działki budowlanej lub w odległości 1,5 m od niej. To zapewni brak zajmowania cennej przestrzeni w swoim domu, jak i możliwość zaaranżowania ogrodu na wiele różnych sposobów. Istotne jest także to, aby spełnić wszelkie wymogi, jakim powinny odpowiadać budynki gospodarcze. W sprawie warunków technicznych koniecznie skontaktuj się z odpowiednim urzędem, gdyż budowę budynku gospodarczego z reguły rzadko kto przeprowadza częściej niż raz w życiu.
Reasumując – domek narzędziowy – ile od granicy działki można go wystawić? Jak się okazuje, wybór jest dość szeroki, gdyż tak naprawdę wszystko zależy od jej rozmiaru.
FAQ:
- Domek narzędziowy bez zgłoszenia 2023 – czy to możliwe?
Zdecydowanie tak! Wystarczy w przypadku domków narzędziowych zgłosić zamiar budowy obiektu gospodarczego wraz ze wszystkimi formalnie wymaganymi dokumentami, po czym oczekiwać na decyzję. Jeśli nie otrzymasz jej przez 21 dni, to zacznie obowiązywać milcząca zgoda, a tym samym będziesz mógł zgodnie z prawem rozpocząć budowę budynku gospodarczego. - Ile od granicy działki można postawić domek narzędziowy?
Domek narzędziowy – odległość od granicy działki może wynosić od 0 do 1,5 metra, co z reguły oznacza, że można go z łatwością wkomponować nawet do niewielkiego, małometrażowego ogrodu. - Domek narzędziowy bez zgłoszenia 2023 – jakie parametry musi spełniać?
Warto, aby domek narzędziowy wymiary miał w pełni zgodne z obecnie obowiązującym prawem budowlanym. Istotna jest przede wszystkim jego lokalizacja, lecz także maksymalna powierzchnia zabudowy, wynosząca maksymalnie 35 m2.